10 فایده سحرخیز بودن و چگونه سحرخیز شویم؟

گفته می‌شود که پرندگان سحرخیز تمام کرم‌ها را شکار می کنند. اگر این جمله به اندازه کافی برای شما جذاب نیست، بدانید که سحرخیزی منافع دیگری هم دارد. صبح زود بیدار شدن باعث می‌شود که مغز و بدن شما به خوبی کار کنند و برای رسیدن به اهداف شخصی شما آماده باشند.

سحرخیزی در کیفیت خواب شما هم اثر دارد. سحرخیزان الگوی خواب و عادت های بهتری نسبت به سایر افراد دارند. منظور از عادت های خوب، به معنی خوابیدن حداقل 7 ساعت در 24 ساعت (متغیر برای افراد مختلف) است که برای انجام این کار باید این افراد زودتر بخوابند. تبدیل این الگو به عادت باعث می شود که زود تر بخوابید و سحرخیزتر باشید.

در این متن به 10 فایده قابل قبول سحرخیز بودن اشاره می‌شود. پس تا پایان این مقاله با سایت رو به بالا همراه باشید.

فواید سحرخیز بودن

1. به شلوغی بر نمی خورید

آیا تا به حال بعد از این که کارتان تمام شد و می خواهید به خانه برگردید، به قدری ترافیک بوده که مجبور شوید مدت زیادی را پشت فرمان سپری کنید؟ اگر شما در باشگاهی ورزش می کنید و شروع ساعت کاری این مکان راس ساعت 5 است، پس در همین ساعت برای ورزش کردن به باشگاه بروید. اگر شما این کار را انجام دهید ، جمله “تو دیوانه هستی” را از اکثر افراد خواهید شنید.

اگر این کار را انجام دهید ، خواهید دید که مکان های شلوغی مثل باشگاه ، صبح زود به طرز عجیبی ساکت هستند. در این صورت شما مجبور نیستید که در صف منتظر بمانید ویا برای پیدا کردن جایی برای پارک کردن وقت تلف کنید. اگر شما بعد از ورزش از حمام باشگاه هم استفاده کنید می توانید بیشتر در وقت خود صرفه جویی کنید. این موارد تنها در مورد باشگاه صادق نیست. ساعات کاری اکثر مکان‌های پرتردد از صبح زود شروع می شود.مکان هایی از جمله فروشگاه ها صبح زود نسبت به سایر زمان های روز ساکت تر هستند.

2. می‌توانید بخشی از روز را تنها باشید

این روزها، مردم زمان کافی برای تنها ماندن ندارند. افراد کل روز خود را صرف انجام دادن تعهدات خود نسبت به خانواده و شغلشان می‌کنند و در واقع مشکلات دیگران را حل می‌کنند. اگر یک ساعت زودتر از همیشه بیدار شوید می‌توانید این یک ساعت را برای انجام دادن کارهای شخصی و یا حداقل برای آرامش خودتان صرف کنید.

طی این یک ساعت به مسئولیت های خود فکر نکنید و فرد سازنده ای نباشید. اگر این کار را انجام دهید شاید آشپز خانه ی شما نامنظم باقی بماند ولی با تسکین دادن مغز و قلبتان می توانید عمر خودتان را افزایش دهید چون با این روش استرس زندگیتان را کاهش می دهید.

3. برای مراقبت‌های شخصی زمان کافی را صرف می‌کنید

ما همه از مزایای استراحت کردن، ورزش و نرمش و خوردن غذای سالم با خبر هستیم. با این حال اکثر افرادی که به سختی کار می‌کنند، زمان کافی برای انجام دادن این مراقبت های شخصی را ندارند و بیشتر این موارد را در لیست برنامه انتظار خود قرار می‌دهند.

ورزش صبحگاهی

برای انجام دادن این کار ها وقت بگذارید. آیا می خواهید بافتنی ببافید؟ این کار را نیز جز اعمال مراقبت های شخصی بکنید و در عین حال ویدیوهایی از یوتیوب پیدا کنید که شما را بخندانند.

منظور از مراقبت‌های شخصی صرفاً نوشیدن گیاهان دارویی و خوردن شکلات تلخ نیست. هر چیزی که باعث شادی و آرامش روح شما باشد را می توان از مراقبت های شخصی به حساب آورد. پس برای این منظور به دنبال کارهایی بگردید که از آنها لذت می برید و یا می‌خواهید آنها را انجام دهید.

4. تصمیمات بهتری می‌گیرید

گاهی اوقات همه ی ما رفتارهایی را از خود بروز می دهیم که به خاطر انجام دادن آنها به خودمان افتخار نمی‌کنیم. برای مثال اگر شما بیش از حد غذا می‌خورید و یا با سرعت زیادی رانندگی می‌کنید این رفتارها به دلیل عدم تصمیم گیری درست اتفاق می‌افتند. اگر شما صبح زود بیدار شوید و به دنبال آن زودتر بخوابید ، این اتفاقات کمتر رخ خواهند داد.

برای انجام دادن وظایف خود برنامه های ساده تری در نظر بگیرید تا تصمیمات درست تری بگیرید. اگر شما خوردن غذاهای چرب را دوست دارید و به خاطر خوردن آن چاق می‌شوید، سعی کنید صبح زود بیدار شده و بعد از خوردن صبحانه‌ای سالم برای خرید مواد غذایی به فروشگاه بروید. در این صورت مواد غذایی سالم را انتخاب می کنید. زمانی که گرسنه و یا کم خواب هستید، مغزتان را وادار به تصمیم گیری نکنید.

5. ابزار کارتان را در معرض دید قرار دهید

برای این کار باید قبلاً آماده شده باشید. مثلا اگر از خواب بیدار شدید و اولین چیزی که به چشمتان خورد لباس‌های ورزشیتان باشد ، پس اولین کاری که به ذهن شما میرسد ورزش کردن است. اگر می خواهید که اولین فعالیت صبحگاهی شما یوگا کردن باشد ، پس لباس‌ها و لوازم مورد نیاز آن را آماده کرده و در معرض دید قرار دهید.

با این روش ، به راحتی می توانید برای روز خود برنامه ریزی بکنید و روز خود را با آرامش به اتمام برسانید. اگر قبل از خواب فعالیت های آرامش بخشی انجام دهید، می توانید زودتر و راحت تر بخوابید.مثل کم کردن نور اتاق و یا کار نکردن با کامپیوتر و یا تماشا نکردن تلویزیون 1 ساعت قبل از خواب.

6. برای انتخاب غذای سالم فرصت پیدا می‌کنید

حتی اگر شما به خوردن صبحانه عادت نداشته باشید، اگر زودتر بیدار شوید می توانید از خوردن کمی نان همراه با مقداری میوه (می توانید به صورت سالاد میوه از آنها استفاده کنید) و یا ماست لذت ببرید. اگر حتی ده دقیقه زودتر بیدار شوید هم کافی است.

غذای صبحانه

 

در این صورت احتمالا شما برای انجام برخی از وظایف خود (وظایفی که در لیست برنامه ی صبحگاهی ندارید) فرصت پیدا می کنید و در طول روز راحت تر می شوید.
اگر 15 دقیقه زودتر از وقت موقر منزل خود را ترک کنید، می توانید لباس ها ی خود را از خشکشویی تحویل بگیرید و بعضی از لوازم مورد نیازتان را سفارش دهید که بعد از کار آنها را تحویل بگیرید.اگر این وظایف را در صبح انجام دهید ،لازم نیست که به خاطر این کارها نگران باشید. نیازی نیست آنها را به یاد داشته باشید چون قبلا آنها را انجام داده اید.

7. در این صورت ترافیکی وجود نخواهد داشت

اگر روزانه شما زمان زیادی را در ترافیک سپری می کنید و به خاطر ترس از تاخیر کردن استرس میگیرید ،پس شما حداکثر تلاش خود را نمی‌کنید. سعی کنید 15 دقیقه زودتر از همیشه منزل خود را ترک کنید.

همچنین اگر زودتر از همیشه برای رفتن به سرکار آماده شوید می توانید از وسایل نقلیه ی عمومی و روش کارپول(متدی که در آن یک کارمند با ماشین خود سایر همکاران خود را سوار کرده و به مکان کار می برد.این عمل به صورت یک چرخه انجام می گیرد.) استفاده کنید تا از ایجاد ترافیک جلوگیری کنید. با این روش شما می توانید به جای رانندگی در ماشین کتاب بخوانید و یا به کتاب های صوتی گوش دهید. در این صورت هم پول کمتری خرج می کنید و هم میزان استرس خود را کاهش می دهید و در عین حال از طبیعت محافظت می کنید.

8. مقدار کافئین بدنتان کاهش می‌یابد

اگر شما مجبور باشید که صبح زود بیدار شوید، پس باید زودتر بخوابید. بعد از ظهر قهوه و یا چای ننوشید. این موارد به بدن شما (به خصوص دندان های شما) آسیب می رسانند. اگر بعد از ظهر قهوه و یا چای ننوشید، زودتر خوابیدن برای شما مشکلی نخواهد بود

اگر سن شما کمتر از 40 باشد ، شاید مقدار کافئین مصرفی روی خواب شما اثری نداشته باشد. ولی برای اکثر افراد بالای 40 سال، از جمله من، هر لیوان قهوه و یا چایی که بعد از ساعت 3 بعد از ظهر نوشیده می شود، باعث بروز مشکلاتی در خواب شبانگاه ما می شود.پس از حالا بدن خود را برای جلوگیری از رخ دادن این اتفاق آماده کنید قبل از این که برای این کار مجبور شوید.

9. می‌توانید بدون وقفه کار کنید

برای انجام این کار باید تمرکز کنید چون اگر مدام گوشی خود را چک کنید، ذهنتان را برای ایجاد وقفه مستعد می‌کنید. ولی اگر به درستی برنامه ریزی کنید و تا زمانی که کار مورد نظرتان را به اتمام نرسانده اید به تلفن همراه تان نگاه نکنید، از کارهایی که انجام داده‌اید شگفت زده خواهید شد.

کار کردن

روش دیگری که برای کاهش حواس پرتی خود می‌توانید از آن استفاده کنید این است که از یک تایمر استفاده کنید.
یک تایمر ساده برای این کار کافی است. تایمر را برای 10 دقیقه تنظیم کنید و در این مدت تمرکز (یوگا) کنید. می‌توانید تایمر را روی 1 ساعت تنظیم کنید و طی این زمان روی کار های شخصی خود متمرکز شوید.

10. شما بهتر از بقیه خواهید بود

این جمله شاید کمی تحقیر آمیز به نظر برسد. با این وجود ، چند نفر از اطرافیان شما از صبح زود بیدار شدن متنفر هستند؟ چند نفر تا به حال به خاطر این که مجبور هستند صبح زود بیدار شوند در حضور شما شکایت کرده‌اند؟
شما می‌توانید با برنامه ریزی درست و زمان بندی صحیح این مسائل را حل کنید و روز خود را با تمرکز روی اهدافتان شروع می‌کنید.

در این مورد به خودتان سخت نگیرید و از اطرافیانتان کمک بخواهید. به یاد داشته باشید که هدف شما ساختن زندگی بهتر با استفاده از دقیقه‌های صرفه جویی شده است. اگر کسی از شما رمز موفقیت تان را پرسید، در مورد این که چطور به موقع سر کار می‌رسید و یا چگونه از پس مشکلات بر می‌آید، می توانید این فرمول سازنده را به آنها توضیح دهید.

از کجا و چگونه شروع کنم؟

1. برنامه ریزی کنید و جزئیات را در نظر بگیرید

شما می‌خواهید عادت جدیدی را در خود ایجاد کنید. این کار مثل این است که بخواهید شیار جدیدی در مغز خود حک کنید. بعد از این که این شیار در مغز شما شکل گرفت، افکار رفتار شما مطابق آن حرکت خواهد کرد. در این صورت شما به صورت اتوماتیک طبق این عادت (سحرخیز بودن) رفتار خواهید کرد بدون آنکه نیازی به فکر کردن داشته باشید. لباس‌های ورزشی خود را در معرض دید خود قرار دهید تا اولین چیزی باشند که بعد از بیدار شدن آن را می‌بینید.

برنامه ریزی

قبل از خواب کتری را آماده کنید تا هنگام صبح فقط اجاق گاز را روشن کنید. اگر می‌خواهید در مورد موضوعی بنویسید، عنوان‌های محتمل را قبل از خواب مرور کنید. در این صورت مغز شما در حال خواب به داستان‌های احتمالی حول این عنوان‌ها فکر می‌کند.

2. بلافاصله بعد از بیدار شدن تصمیم نگیرید

زمانی که شما می خواهید به این رفتار جدید عادت کنید، مغز شما به دنبال راه های کم دردسری می‌گردد. در این مواقع گزینه‌های احتمالی را محدود کنید. اگر هدف شما از زود بیدار شدن ، یوگا کردن است و دوست دارید این کار را همراه با نور شمع انجام دهید، تنها یک شمع برای این کار آماده کنید و در جایی قرار دهید که خطری ایجاد نکند.

این روش سالمی برای انجام تمرینات یوگا است. من از این روش استفاده می‌کنم .نور شمع به من کمک می‌کند تا طی این کار نخوابم و ترس از این که شاید شمع باعث آتش سوزی شود مرا در طی تمرین هشیار نگه می‌دارد و با صدای زنگ تایمرم از پایان زمان تمرینم مطلع می‌شوم.

3. به جملاتی که به خودتان تلقین می‌کنید توجه کنید

اگر اولین جمله شما بعد از شنیدن صدای زنگ ساعت “خدای من، من از صبح زود بیدار شدن متنفرم” باشد، در این صورت شما آلارم ساعت را خاموش کرده و هرگز موفق به بیدارشدن نمی‌شوید. اما اگر به جای آن هدفتان را (که ساختن زندگی جدیدی است) را متذکر شوید، بیدار شدن و انجام دادن کارها برایتان راحت تر خواهد بود. به یاد داشته باشید که می‌خواهید از نعمت زنده بودن استفاده کنید.

یک روش ساده برای درک مفهوم حرف زدن با خودمان، استفاده از جمله ” من به خاطر زنده بودن و داشتن این زندگی بسیار خوش شانس هستم” بلافاصله بعد از بیدار شدن است. بدون این که شکایت بکنید احساس بکنید که خوش شانس هستید. شما به راحتی در رختخواب خود خوابیده‌اید و برق و سایر امکانات را در اختیار دارید که می‌توانند در پیشرفت شما نقش داشته باشند. در اختیار داشتن این نعمت‌ها را جشن بگیرید.

4. تلفن همراه خود را کنار بگذارید

اگر شما از آلارم تلفن همراه خود برای بیدار شدن استفاده می کنید، در این صورت تلفن همراه خود را در جای دورتری نسبت به تختخواب خود قرار دهید. هنگام صبح، بعد از این که بیدار شدید و آلارم را خاموش کردید تلفن همراه خود را از معرض دیدتان خارج کنید و کارهای خود را شروع کنید. مواظب باشید که در دنیای مجازی مشغول تماشای ویدیوهای حیوانات و شبکه‌های اجتماعی نشوید.

شبکه های اجتماعی

شما زودتر بیدار می‌شوید تا زمان کافی را برای خودتان داشته باشید تا بتوانید برای اهداف و آرزوهای آینده ی خود برنامه ریزی کنید. تقریبا تمام سرگرمی‌های دنیای مجازی در مورد زندگی دیگران است. آیا زمانی که خسته هستید می توانید چند ویدیوی خنده دار تماشا کنید؟ البته، چرا که نه . ولی زمانی که مغز شما برای کار کردن آماده است، کارهای مفیدتری انجام دهید.

5. از تختخواب خود خارج شوید

راه های زیبای زیادی برای زندگی کردن و شکرگزاری برای نعمت‌ها و متمرکز کردن مغز وجود دارد. لازمه همه این راه ها این است که بعد از خاموش کردن آلارم ساعت بیدار شده و از تخت خوابتان خارج شوید. اگر شما بعد از خاموش کردن آلارم باز هم بخوابید در این صورت شما حداقل باید 1 ساعت دیگر (بدون این که خوابتان را قطع کنید) بخوابید تا مغزتان از حالت خواب آلودگی خارج شود. پس اگر بعد از خاموش کردن ساعت قصد خواب دوباره را دارید، این حقیقت را در نظر بگیرید که حداقل 1 ساعت بیشتر باید بخوابید. اگر این نتیجه را نمی پسندید، پس بیدار شوید و از تختخواب خود خارج شوید.

مل رابینز ، در قانون 5 ثانیه‌ای خود اینگونه بیان می‌کند که به صورت معکوس از 5 تا 1 بشمارید. در این صورت با احتمال زیاد شما قبل از خاموش کردن آلارم ساعت سرپا می‌ایستید. هر روشی که برای بیدار کردن شما کارساز باشد مورد قبول است. فقط آن را انجام دهید.

اگر از این کار متنفر شدم؟

یادگیری این فرایند برای همه ی افراد امکان پذیر نیست. بعضی از افراد شب زنده دار هستند. اگر شما هم جز این افراد هستید ، شاید یادگیری این روش برای شما مفید نباشد. در این صورت سعی کنید که بخشی از روز را روی کارهایتان تمرکز کنید، زمانی که بیدار می‌شوید، در مورد کارهای مهم زندگیتان تصمیم نگیرید و مراقبت های شخصی خود را فراموش نکنید.

 

اگر صبح زود بیدار شوم نمی‌توانم 8 ساعت کامل بخوابم

انتخاب ساعات خواب یک مسئله شخصی است و من یک الگوی خواب ناسالم را برای شما پیشنهاد نخواهم کرد. با این وجود اکثر افراد با گذشت زمان و مسن تر شدن، نمی‌توانند به مدت 8 ساعت بخوابند.

به علاوه، شما باید به کیفیت خوابتان هم توجه کنید. این مورد بسیار حساس و مهم است. اتاق خوابتان را تاریک و سرد نگه دارید. در حین خواب هیچ صفحه‌ای (صفحه کامپیوتر و یا تلویزیون) روشن نباشد. اگر به هر دلیلی در هنگام خواب شما سروصدایی به گوش می‌رسد از دستگاه‌های نویز استفاده کنید و یا می‌توانید یک آکواریوم به همراه چند ماهی و دستگاه‌های تولید حباب تهیه کنید. به صدای این دستگاه‌ها و صدای آب ، صدای سفید گفته می شود و در آرامش بخشی و کیفیت خواب شما نقش به سزای دارند.

مورد آخر این که بعد از بیدار شدن ،دوباره نخوابید!

 

سحرخیز

آخرین پیشنهادات

ساختن یک زندگی کارا همراه با الگوی خواب نامنظم غیر ممکن است. صبح زود بیدار شدن یک عادت فوق العاده در سبک زندگی سالم است. در این صورت شما به راحتی روز خود را آغاز می‌کنید. مغز و بدنتان زمان بیشتری برای بیدار شدن خواهند داشت و شما می‌توانید در این زمان انرژی (مثبت) جمع کنید و با مشکلات رو در رو شوید و آنها را حل کنید و از همه مهمتر اینکه در این مدت، شما می‌توانید برای آینده خود برنامه ریزی کنید.


اگر این مقاله برای شما مفید بود، لینک این مقاله سایت روبه بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.