5 دلیلی که در رسیدن به اهداف سال 2019 خود شکست خوردید؟ | برایان تریسی

آیا از خودتان می‌پرسید که چرا به اهداف و خواسته‌های خود در سال 2019 نرسیده‌اید؟

آیا اول سال تصمیم گرفته‌اید که کارها را انجام دهیدو حالا آخر سال است و نتوانسته‌اید آنها را تکمیل کنید؟

وقتی صحبت از کسب و کار می‌شود، یکی از قدم‌های مهم این است که هدف‌های خوبی داشته باشید. همچنین مهم است که تشخیص دهید که همه اهداف به یک شکل نیستند. پس بیایید با هم اهداف خوب را بیشتر بررسی کنیم.

 

اهداف 2019
اهداف

هدف چیست؟

هدف هر مقصودی است که برای خودتان می گذارید و گاهی خودتان رامجبور می کنید تا آن را به دست آورید. آن هدف می‌تواند هدف کوچکی باشد، مثل یک ساعت زودتر از همیشه از خواب بیدار شدن و گاهی می‌تواند هدف بزرگتری باشد، همانند ارتقا گرفتن.

تا حدودی برایتان مفید است که اهداف مختلفی داشته باشید، چرا که دست کم یک سری ایراداتی در اهداف معمول و دلخواه یک نفر وجود دارد. به این معنی که حتی اگر به هدف تان برسید، ممکن است آن هدف واقعا نتواند فایده مهمی برای زندگی تان داشته باشد. حفظ کردن انگیزه تان و داشتن طرز فکر مثبت برای تمرکز بر آنها، ضروری است.

سنجش و اندازه گیری اهداف معمولی می‌تواند مشکل باشد و تعیین اینکه شما پیشرفت واقعی به سمت هدف تان دارید یا خیر را برایتان سخت می کند. حتی اگر این اهداف محدود به زمان باشند، برایشان راحت است که آنها را در حالت ناخوشایندی تمام کنیم. حالتی که آنها هرگز واقعاً رها نشده و هرگز هم به دست نیامده اند. مثلاً خیلی از مردم تمایل زیادی برای انتشار یک کتاب دارند، چون فکر می‌کنند که زندگی خودشان یا دیگران را بهتر می‌کنند. اما به هردلیلی، آنها هیچوقت اولین قدم را به سمت هدف‌شان برنمی‌دارند که اولین قدم می‌تواند یادگیری چگونگی کتاب نوشتن یا انتشار آن باشد.

بعضی دلایلی که باعث می‌شوند نتوانید به اهداف تان برسید، اینها هستند:

 • هدف هایتان خیلی بزرگ اند. بنابراین دلسرد و ناامید می شوید و دیگر اهداف تان را دنبال نمی کنید
 • اهداف شما مناسب نیستند. در واقع آنها در زندگی تان مهم نیستند و فقط فکر می کنید که خیلی جذاب اند
 • هدف هایتان مهلت غیرواقعی دارند و شما می خواهید که خیلی زود به آنها برسید
 • نمی توان هدف هایتان را اندازه گیری کرد. یعنی اینکه هدف های کلی هستند: مثل خوشبختی و موفقیت.
 • یا اینکه واقعا نمی خواهید به آن هدف برسید و شاید فرد دیگری فکر می کند که هدف خوبی برای شماست. اما آن هدف در راستای هدف مشخص و اصلی و هدف های بزرگ زندگی تان نیست.

بنابراین اهداف هوشمندی را برای خودتان تعیین کنید  که قادر به رفع همه عیب های مربوط به اهداف معمول تان باشند تا دسته ای از هدف ها را به شما ارائه کند که بیشترین فایده ممکن را برایتان داشته باشد.

 

اهداف هوشمند
اهداف هوشمند

اهداف هوشمند S.M.A.R.T چیست؟

اهداف هوشمند، (مخفف کلمه S.M.A.R.T) ، اهدافی هستند که مشخص ، قابل اندازه گیری ، قابل دستیابی ، مناسب و زمانبندی شده هستند.

 • حرف S مربوط به اهداف خوب و مشخص است

آنها مبهم نیستند. لازم است که هدف تان مختصر و واضح باشد و افق دیدتان را تعیین کنید. انیشتین می‌گوید اگر نتوانید هدف تان را به یک کودک شش ساله توضیح دهید و آن کودک هم به کودک شش ساله دیگری توضیح دهد. احتمالا در اولین مرحله هدف شما واضح نیست.

 • حرف M مربوط به قابل اندازه گیری بودن هدف تان است

پیگیریِ پیشرفت هدف هایتان نقش مهمی در انگیزه داشتن دارد. اگر می خواهید که بدهی های خودتان را پرداخت کنید یا وزن خود را کم کنید،
هر روز پیگیر هدف هایتان باشید و هرکاری که انجام می‌دهید و مقدار پیشرفت تان را ثبت کنید.

 • حرف A مربوط به قابل دستیابی بودن است

خیلی از افراد در دام اهداف غیرممکن می‌افتند. به جای اهداف غیر ممکن، هدف هایتان باید چالش برانگیز اما در عین حال دست یافتنی باشند. مثلا ممکن است شما بگویید می‌خواهید درآمد خود را ظرف 6 ماه دو برابر کنید و بعد ببینید که هیچ اتفاقی رخ نمیدهد. اما اگر هدفتان را به کسب 20 درصد درآمد بیشتر در شش ماه آینده کاهش بدهید، احتمالا به خوبی عمل می‌کند و به هدف خود می‌رسید. پس مطمئن شوید که هدف تان دست یافتنی باشد. بعد می‌توانید هدف تان را بیشتر و بزرگتر کنید.

 • حرف R مربوط به مناسب و مرتبط بودن است

همه اهداف به اندازه یکدیگر ارزشمند نیستند، مگر اینکه هدف شما مرتبط با برنامه کلی زندگی تان باشد. یعنی بعد از دستیابی به آن هدف تاثیری بسزایی در زندگی شما داشته باشد. پس اهدافی انتخاب کنید که مرتبط باشد و بر زندگی شما تاثیر بگذارد.

 • حرف T هم مربوط به بازه زمانی اهداف است

اهداف هوشمند معمولا زیر اهداف دارند و باید زمان مشخصی برای هر کدام از آنها داشته باشند. یک سخن معروف می‌گوید “هیچ هدف غیرواقعی وجود ندارد. در واقع فقط مهلت های زمانی غیرواقعی وجود دارند.

 

در پایان

وقتی که می‌خواهیم اهداف هوشمندی برای خودمان تعیین کنیم، بهتر است هر کدام از این معیارها را بنویسیم. سپس یک یا دو جمله درباره اینکه چگونه هدف شما با این معیارها مطابقت دارد، بنویسید. اگر توانستید هدفی مطابق با این معیارها بنویسید، پس شما یک هدف هوشمند دارید که مطمئن باشید خیلی بیشتر از یک هدف استاندارد برایتان مفید است. همچنین باعث فعالسازی قانون جذب می‌شوید.

با تعیین یک مسیر مشخص بر روی اهداف خود تمرکز کنید. نوشتن افکار و پیشرفتتان به شما کمک می کند که هم روی هدف هایتان تمرکز کنید هم به عنوان یک یادآور به شما کمک می‌کند انگیزه تان را حفظ کنید. برایان تریسی شخصا معتقد است هدف ها تا زمانی که نوشته نشده اند، تنها آرزو یا تخیلات ذهنی اند و قدرتی مشابه اثر دود سیگار در یک اتاق بزرگ دارد.

همان طور که گفتیم، دنبال کردن اهداف هوشمند، خیلی چالش برانگیزتر از انتخاب آنهاست. اما اگر شما متعهد بمانید و از این روش پیروی کنید.، حتما به هر هدف یا همه اهداف تان خواهید رسید. به یاد داشته باشید که شما نمی توانید به هدفی که نمی بینید، برسید و نمی توانید هدفی که هوشمند نیست را به دست بیاورید.


اگر این ویدیو برای شما مفید بوده، آن را با دوستان و دنبال کنندگان خود به اشتراک بگذارید
2 دیدگاه
 1. محمد متین نصیری می‌گوید

  چرا فایل دانلود نمیشود

  1. مدیریت رو به بالا می‌گوید

   مشکل برطرف شد

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.