چگونه با پنج قدم ساده و دقیق از اتلاف وقت بپرهیزیم؟

منِ قدیمی” تا فردا برای نوشتن این پست صبر خواهد کرد. “منِ جدید” فوراً شروع به نوشتن می‌کند. منِ قدیمی می‌گوید: “اوه تا فردا برای اینکار وقت دارم”. اما منِ حال می‌گوید: “زمان از حالا آغاز شده است”. اتلاف وقت در “منِ قدیمی” وجود دارد.

شعار منِ قدیمی این بود که “رم یک روزه ساخته نشده است“. شعار منِ جدید این است که “اگر زمانی شروع به ساخت آن نمی‌کردند، حال رمی وجود نداشت“. زمانی که تبدیل به منِ جدید شدم، دیگر وقتم را تلف نمی‌کردم.

با توجه به سایت روانشناسی امروز، پنج راه قطعی برای جلوگیری از موفقیت وجود دارد که یکی از آن‌ها به تعویق انداختن کارها یا همان اتلاف وقت است. بنابرین اگر به تعویق انداختن مانع پیشرفت است، تغییر دادن این رفتار عامل پیشرفت شما می‌باشد.

شما می‌خواهید موفق باشید و می‌دانید که دلیلی برای به تعویق انداختن کارها دارید. اما به آن اهمیت می دهید؟ آیا مایل به خواندن یک مقاله طولانی درمورد اتلاف وقت هستید؟ مخصوصاً اگر شدیدا به این مشکل مبتلا باشید؟ من که اینطور فکر نمی‌کنم. تا پایان این مقاله همراه رو به بالا باشید تا بتوانید این مشکل بزرگ را حل کنید.

 

چگونه از اتلاف وقت جلوگیری کنیم؟

به عنوان کسی که سابقاً وقت تلف می‌کرد، می‌دانم که این افراد چگونه فکر می‌کنند. می‌خواهم همه چیز ساده و دقیق باشد. سادگی، سریع و آسان و عملی است. دقیق، واقعی و مطمئن و محکم است. بنابرین وقتی سوال “چگونه از اتلاف وقت جلوگیری کنیم؟” پیش می‌آید، دقت و سادگی مهم است.

خب اگر سادگی بهترین است، پس چرا بسیاری از وبلاگ‌ها پست‌های بسیاری با مطالب فراوان در موردش می‌نویسند؟ “ده قدم برای جلوگیری از اتلاف وقت” یا “یازده قدم برای جلوگیری از…”

یازده قدم؟ اگر من یک اتلاف کننده وقت باشم و کارها را به تعویق بیاندازم، چگونه می‌توانم یازده قدم بردارم؟ آیا این موضوع من را کاملا برعکس نمی‌کند؟ اگر شما یک وقت تلف کن باشید، دیگر ادامه را نخواهید خواند. بنابرین به عنوان یک وقت تلف کنِ قدیمی، کسی که این افراد را درک می‌کند، پنج قدم بشمارید. فقط پنج قدم ساده و دقیق برای جلوگیری از اتلاف وقت وجود دارد.

مدیریت زمان

1. حالا انجامش بده (قانون دو دقیقه ای)

کتاب‌های زیادی در مورد چگونگی جلوگیری از اتلاف وقت نوشته شده است. اگرچه آنها می‌گویند که شما باید کارهای زیادی در زندگی انجام دهید. در واقع شاید هزاران نه، میلیون‌ها عدد از این کتاب‌ها وجود داشته باشد.

اما شما یک وقت تلف کن هستید و در کارخود ثابت قدم. چند درصد احتمال دارد که این کتاب‌ها را بخوانید؟ می‌دانم، نمی‌خوانید. من درک‌تان می‌کنم. من هم نمی‌خواستم ؟آنها را بخوانم، اما خواندم. به همین دلیل می‌خواهم به شما اطلاعاتی که از آنها گرفتم را بدم.

بزرگترین چیزی که از این کتاب‌ها یاد گرفتم این بود که “اگر می‌شود در دو دقیقه تمامش کرد، الان انجامش بده

انداختن لباس‌ها در ماشین لباس شویی، شستن ظرف‌ها، شانه کردن موهای سگتان، باز کردن ایمیل‌ها. تمامی اینها تنها در دو دقیقه انجام می‌شود. پس همین حالا آنها را تمام کنید. این روش دو دقیقه‌ای راهی ساده و دقیق برای دور کردن عادت اتلاف وقت شماست.

اما اگر تعداد ظروف زیاد باشد و بیشتر از دو دقیقه طول بکشد چه؟ ساده است. (به یاد آورید که گفتیم باید ساده و دقیق باشد) دو دقیقه برای انجام آن وقت بگذارید و سپس به خودتان بگویید که بقیه را بعداً انجام می‌دهید. احتمال اینکه کاری را شروع کرده و نخواهید به اتمام برسانید، زیاد است. اما اگر شروع کنید و عمداً تمام نکنید، آنگاه به قدم دوم کشیده خواهیم شد.

 

راحتی در کار

2. به خودت آسان بگیر

این به اندازه کافی برای برت بکراک (آهنگساز آمریکایی) خوب بود. برای شما نیز خوب خواهد بود. اگر این شخص را نمی‌شناسید، نیازی به گشتن نیست. او یک آهنگساز آمریکایی است که آهنگی بنام “make it easy on yourself” نوشته است.

البته ترک عادت موجب مرض است و گاهی اوقات به زمان زیادی نیاز دارد. اگر شما یک وقت تلف کن باشید، احتمالاً در حال انجام آن در کل زندگی خود بودید (شاید هم نبودید). شما یک شبه از پس اینکار برنخواهید آمد.

یک چیز بسیار مهم این است که خود را بخاطر عدم پیشرفت تنبیه نکنید. چیزی که مهم است، حرکت به سمت جلو می‌باشد. شما مدت زیادی یک فرد وقت تلف کن بودید. بنابرین وادار کردن خودتان به انجام کاری تنها باعث می‌شود که در همین جایی که هستید، بمانید.

استرس چیزی نیست که شما حالا به آن احتیاج دارید. شما الان نیاز دارید تا به جلو حرکت کنید و عدم وجود استرس باعث می‌شود که شما چرخ‌هایتان را به جلو برانید. به این ایده روند تصاعدی می‌گوییم.

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه یک قدم به جلو بردارید این است که با خودتان تند و طلبکارانه صحبت کنید. اول از همه، از خودتان راجب دلیل اتلاف وقتتان بپرسید. شما از چیزی می‌ترسید؟ وقت تلف کن‌ها به ترس از موفقیت مشهور هستند. اگر از موفقیت می‌ترسید، سوال دیگری از خود بپرسید. آیا ماندن در این جایی که هستید بدتر از موفقیت است؟ جوابش را خودتان می‌دانید.

پرسیدن چنین سوالاتی به شما کمک می‌کند تا از اتلاف وقت جلوگیری کنید، یا شاید هم نکند. چه کمک کند چه نکند، مهم این است که از وضعیت کنونی خود تکان بخورید .خودتان را شده برای کوچکترین قدم‌ها آماده کنید و سپس به جلو پیش بروید.

بهترین راه برای طی این مسیر انجام ترفند دو دقیقه‌ای است. ماشین لباسشویی را پر کنید و به خودتان بگویید “کارت عالی بود”. بنابرین شما در این مسیر خواهید ماند. آسان گرفتن به خود وقتی همه چیز سخت است یک راه ساده و دقیق به سوی انجام آنهاست.

 

کار زیاد و سخت

3. فیل را بخور!

همه ما این مثال قدیمی در مورد خوردن فیل را شنیده‌ایم، آن هم با یک گاز زدن. خوردن یک فیل بنظر لقمه بسیار بزرگی می آید. مگر نه؟ خب بسیاری از وظایف زندگی برای وقت تلف کن‌ها مثل همین لقمه بزرگ است.

به یاد داشته باشید وقت تلف کن‌ها می‌خواهند که کارها را ساده کنند. آنها معمولاً تنبل نیستند. فقط سادگی را دوست دارند و تقسیم وظایف بزرگ به قسمت‌های کوچک بهترین روش ساده کردن است.

از آنجاییکه انجام کارها بیشتر از دو دقیقه طول خواهد کشید بنابرین مهم است که راهی دقیق برای ساده نگری به آنها پیدا کنیم. بعضی‌ها ممکن است پانزده دقیقه وقت نیاز داشته باشند، برخی یک ساعت، ده ساعت یا بیشتر. بهترین روش انجام کارهای مهم تقسیم آنها به قسمت‌های کوچکتر است.

وظایف بزرگ را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنید. اگر در حال انجام وظیفه‌ای هستید که به وقت زیادی احتیاج دارد، ابتدا آن را انجام دهید. اگر کارساز بود، لیستی از کارهایی که باید تا پایان آن کار انجام دهید، تهیه کنید.

لیست‌تان را از کارهای کوچک به بزرگ بنویسید. بهترین قسمت نوشتن لیست کارها این است که وقتی کاری را انجام دادید، می‌توانید آن را از لیست حذف کنید. همانطور که برای انجام هرکاری وقت می‌گذارید و آن را تمام می‌کنید، آن را از لیست حذف کنید تا لذت به پایان رساندن آن را بچشید. این حس تا زمانی که کار بعدی را تمام کرده و از لیست حذف می‌کنید، با شما خواهد بود و البته این حس می‌تواند به شما برای به پایان رساندن پروژه کمک کند.

 

چشم - دیدن

4. همین حالا خودت را ببین

یکی از ساده‌ترین چیزایی که حالا می‌توانید تجسم کنید، “شمای جدید” است و اگر شما این را تجسم می‌کنید، دیگر شما انجام کارها را به تعویق نمی اندازید.

اما تجسم سازی برای بعضی از مردم سخت است. مخصوصاً اگر نقاط مثبت خود را نمی‌بینند. اگر شما هم چنین فردی هستید، این ترفند‌ها به شما کمک می‌کند:

  • به آینده موفق خود فکر کنید. چه شکلی خواهد بود؟
  • یک شغل جدید در آینده خواهید داشت؟در موقعیت جدیدتان، چه وظایفی برعهده دارید؟ خودتان را به این شکل تصور کنید و انجام وظایف شغل جدید خود، مدیریت افراد، ارائه سخنرانی‌های بزرگ و یا انجام هر کاری که برای شغل جدید لازم است، تجسم کنید.
  • یک خانه جدید در آینده شماست؟ اگر اینطور است، چه شکلی است؟ آیا یک استخر زیبا و منظره زیبایی بیرون آن دارد؟ چند اتاق خواب دارد؟ اگر از آشپزی لذت می‌برید، احتمالاً آشپرخانه‌ای بزرگ با کابینت‌های گرانیتی وجود خواهد داشت که بتوانید دوستان و خانواده خود را دعوت کنید.
  • حال شما راجب چیزهایی که می‌خواهید در آینده رخ دهد، فکر کرده‌اید. ادامه دهید و به اینترنت بروید و چند عکس از چیزهایی که آینده شما را نشان می‌دهد، بیابید. چون بعضی از مردم به سختی تجسم می‌کنند، نمی‌توانند موفقیت آینده خود را تجسم کنند. اما در اینترنت برای تجسم تنها یک کلیک لازم دارد.

مهم‌تر از تمام اینها، تصور کردن خود در حال جشن گرفتن این موفقیت با خانواده و دوستانتان است و اگر در حال حاضر خانواده‌ای ندارید اما دوست دارید که داشته باشید، می‌توانید این را نیز تصور کنید.

 

هدیه

5. به خودتان پاداش دهید

تغییر عادت یک روند است. البته شما رفتارهای خود را یک شبه تغییر نخواهید داد. شما مدت زیادی در این گودال گیر کرده بودید. برای غلبه بر آن به خودتان زمان بدهید و برای هر پیشرفت کوچکی به خودتان پاداش دهید.

انگیزه کلید موفقیت در تمام اهداف است. با وجود انگیزه، ترک عادت اتلاف وقت، سخت نخواهد بود. یک سیستم برنامه ماهانه، هفتگی و حتی روزانه برای پاداش ترک اتلاف وقت برای خود بسازید.

پاداش (حتی کوچک) به شما برای ترک اتلاف وقت کمک می‌کند. وقتی شما می‌دانید که در پایان انجام این کار کوچک پاداشی وجود خواهد داشت، علاقمند به شروع آن و پایان هرچه سریع‌تر آن خواهید بود. در واقع ترکیب این قدم با چند قدم دیگر بهترین راه‌های ترک اتلاف وقت می‌باشند.

برای مثال، وقتی یک کاری را به قسمت‌های کوچک تقسیم کرده اید، به خودتان برای گذراندن مراحل مخصوصی پاداش بدهید. اگر شما به تازگی شروع به ترک این عادت کرده‌اید، حتی برای هر کوچکترین کاری که می‌کنید به خودتان پاداش بدهید. همین که این پروژه عظیم را به پایان برسانید، خود این اتمام یک جایزه بزرگ تلقی می‌شود.

گام دیگری برای ترکیب با پاداش این است که به خودتان آسان بگیرید. چون پاداش دادن برعکس تنبیه کردن است و به زودی خواهید فهمید که این پاداش‌های کوچک است که شما را به جلو می‌راند.

به چیزهایی فکر کنید که از آنها لذت می‌برید. آیا علاقمند به جمع آوری مجسمه‌های سفالی رنگی، گیاهان، سکه یا چیزهای دیگر هستید؟ اگر گران نیست، هربار به عنوان جایزه یک بخش کوچکی از آن را برای خود بخرید. اما اگر گران است، کمی پول کنار بگذارید و هر بار که کار خود را به فردا نمی‌گذارید، چیزی به کلکسیون خود اضافه کنید.

شاید به فیلمی علاقه دارید یا می‌خواهید یکی از اشتراک‌های پخش فیلم آنلاین را خریداری کنید. این می‌تواند بهترین راه دادن پاداش و انگیزه به شما باشد. تماشای فیلم‌های الهام‌بخش را نیز در نظر بگیرید. فیلم‌هایی مانند ‘Rudy’ و ‘Apollo 13’ و ‘The Pursuit of Happyness‘ شامل داستان‌های واقعی افراد هستند که کارهای بزرگی انجام داده‌اند. این نوع فیلم‌ها به شما کمک می‌کند تا در مسیر خود بمانید و بدون اتلاف وقت به سمت جلو حرکت کنید.

بالاخره، بعد از اینکه برای چیزهای کوچک به خودتان پاداش دادید، سطح خود را بالا ببرید. حال فقط برای دو چیز به خودتان جایزه بدهید. وقتی کاری را به اتمام رساندید و وقتی قدمی به عقب رفتید.

آیا ممکن است به عقب برگردید؟ البته. بعد از تمام اینها شما نیز انسانید. حرکت در مسیر، خارج شدن از آن، افتادن و این چیزها برای هر انسانی که می‌خواهد به سمت اهدافش حرکت کند، اتفاق می‌افتد.

و طبیعتاً هرچقدر به سمت اهدافتان گام بردارید، همان قدر بیشتر مایل به حرکت خواهید بود. به خودتان بیشتر برای کارهای مهم پاداش دهید نه کارهای کوچکی که در شروع فرآیند انجام می‌دادید تا تعداد موفقیت‌های خود را بشمارید.

 

در پایان

من قبول می‌کنم که منِ قدیمی ناراضی، خسته، ناامید از زندگی و ناراضی از مسیری که در آن حرکت می‌کرد (یا نمی‌کرد) بود. حال، منِ جدید به سمت جلو حرکت می‌کند. زندگی روزانه من را به جلو می برد و امیدوار به آینده‌ای روشن و پرانرژی است.

من، منِ جدید را دوست دارم. منِ جدید کارهایش را انجام می‌دهد. باتشکر از منِ جدید، من زندگیم را بیشتر از قبل دوست دارم و فردا بیشتر از امروز دوست خواهم داشت.

بعد از خواندن این مقاله پیشنهاد می‌کنیم ویدیو 4 تکنیک ذهنی برای بهبود مدیریت زمان از برایان تریسی را تماشا کنید.


اگر این مقاله برای شما مفید بوده، لینک این صفحه از سایت رو به بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.