5 کاری که افراد با تمرکز بالا انجام می‌دهند | جک کنفیلد

در این ویدیو جک کنفیلد در مورد 5 کاری که افراد با تمرکز بالا انجام می‌دهند که در زمان کمتر کارهای بیشتری انجام دهند، صحبت می‌کند. شما هم می‌توانید از استراتژی آنها که در این ویدیو توضیح داده می‌شود استفاده کنید تا در زندگی خود نتایج بهتری بگیرید. این ویدیو را از رو به بالا دانلود کنید و سپس با رعایت نکات گفته شده در ویدیو، به آنها عمل کنید.

تمرکز کردن

اگر از اشخاصی مثل مارک زاکربرگ یا اپرا وینفری یا ایلان ماسک بپرسید چطور توانستند چنین زندگی موفقی داشته باشند، احتمالا دستاوردهای خود را مدیون قابلیتی به نام توانایی تمرکز کردن می‌دانند. چون در دنیایی پر از حواس پرتی، توانایی تمرکز کردن بر روی وظیفه خود و انجام دادن آن، بدون توجه به اتفاقاتی که اطراف شما رخ می‌دهند، یک جور ابر قدرت مدرن به حساب می‌آید.

اکثر ما این قابلیت را نداریم. ما ساعت‌های زیادی را هنگان گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی از دست می‌دهیم. صدها بار در روز موبایل خود را چک می‌کنیم و وارد مکالمات آنلاین می‌شویم که ما را از کارهای مهمتری که باید انجام دهیم منحرف می‌کند. شب‌ها و آخر هفته‌ها را صرف تماشای جدیدترین سریال معروف شبکه‌ها می‌کنیم و بعد از آن در عجب هستیم که چرا دستیابی به اهداف و محقق کردن رویای خود نزدیک نمی‌شویم.

خبر خوب این است که داشتن تمرکز چیزی نیست که کسی آن را مادرزاد داشته باشد، بلکه هر شخصی می‌تواند با صرف کردن مقداری زمان و تلاش آن را پرورش دهد. در این پست قصد داریم چند تا از بهترین راهکارها در زمینه تقویت توانایی تمرکز کردن که توسط افراد با تمرکز بالا انجام می‌شود را به شما آموزش دهیم تا شما هم بتوانید متدهای آنها را در زندگی خود به کار ببرید و هدف های خود را سریع تر و با بازدهی بیشتری به دست آورید. پس تا پایان این مقاله با رو به بالا همراه باشید.

1. این افراد اهداف دقیق و مشخصی تعیین می‌کنند و آن اهداف را همیشه در مقابل خود نگه می‌دارند

خیلی از آنها اهدافشان را بر روی دیوار یا صفحه کامپیوتر خود قرار می‌دهند که هر روز آن را ببینند. حتی ممکن است مهمترین اهداف خود را بر روی یک کارت بنویسند و در کیف پول خود نگه دارند.

قانون 5 مرحله ای

2. این افراد برای خود برنامه ای ثابت و وظایف روزانه‌ای را معین می‌کنند که باید به سرانجام برسانند تا در یک تاریخ مشخص به هدف خود برسند و سپس هر روز به پایان رساندن آن وظایف، قبل از انجام کار دیگری را مهمترین اولویت خود قرار می‌دهند

بهتر است قبل از چک کردن ایمیل ها و جواب دادن به نامه ها یا چک کردن اخبار یا هر کار دیگری مهمترین کار آن روز خود را انجام دهید. ایجاد کردن چنین برنامه ثابتی برای خود شاید خیلی سختگیرانه به نظر برسد، ولی افراد با تمرکز بالا در حقیقت از این کار لذت می‌برند. چون وقتی هر روز را با واقف بودن بر مهمترین وظایف خود شروع می‌کنید، مقدار زیادی حواس پرتی و بلاتکلیفی یا کارهای غیر ضروری را حذف می‌کنید.

به علاوه چون کار برنامه ریزی و اولویت بندی وظایف را از قبل انجام داده‌اید، خود را نگران اموری که ممکن است فراموش کنید یا در حال تقلا زدن برای انجام یک کار مهم در دقیقه آخر، در نمی‌یابید. این موجب می‌شود راحت‌تر بر روی کار خود تمرکز کنید.

– چطور باید وظایف روزانه خود را تعیین کنید؟

ابتدا تعیین کنید اهداف سالانه شما چه چیزهایی هستند. در طی 12 ماه آینده یا تا آخر سال چه کارهایی را می‌خواهید انجام دهید. بعد فکر کنید در هر ماه چه قدم‌های بزرگی را باید بردارید تا در یک سال به آن هدف برسید و وقتی اهداف ماهانه خود را در سر داشتید، آنها را به اهداف هفتگی تقسیم کنید.

سپس فکر کنید در هر روز از هفته باید چه کارهایی را انجام دهید تا به آن اهداف هفتگی دست یابید و سپس وقتی اهداف روزانه خود را دریافتید، به انجام دادن آنها متعهد شوید. سپس هر کاری که لازم است انجام دهید تا آن وظایف را به سرانجام برسانید.

تلاش | اهداف | پشتکار

3. این افراد بر هدف خود واقف هستند

افراد با تمرکز بالا می‌دانند برای چه کاری زاده شده‌اند و فارغ از هر مانعی که در مسیر ظاهر شود از توانایی خود استفاده می‌کنند تا با انگیزه روی هدف متمرکز شوند. زیرا هدف آنها چیزی است که به زندگی آنها لذت و معنا می‌بخشد و آنها را بی‌وقفه به سمت محقق کردن رویاها خودشان هدایت می‌کند.

4. این افراد به شدت عملگرا هستند

آنها می‌دانند که اهداف بدون عمل کردن چیزی جز رویا نیستند و اگر می‌خواهید آن رویاها را محقق کنید باید قدم‌های هدفمند و استوار بردارید. بهترین روش برای این کار این است که اهداف خود را به مجموعه مراحل کوچک ولی قابل دستیابی تقسیم کنید. آنها را وارد یک لیست کنید و بعد یکی یکی آنها را از لیست خط بزنید.

اگر تمام مراحلی که باید بگذرانید تا به اهداف خود برسید را نمی‌دانید، اصلا نگران نباشید. اصل کار این است که با قدم‌های کوچک شروع کنید و سپس در طی مسیر از افراد دیگر درخواست راهنمایی کنید و اگر واقعا به هدف خود تعهد دارید وقتی دست به کار شدید، در میانه راه حساب کار دستتان خواهد آمد و قدم به قدم مسیر در مقابل شما واضح خواهد شد.

کار | تمرکز

5. افراد با تمرکز بالا نقطه مقابل افرادی هستند که چند کار را همزمان انجام می‌دهند

به جای اینکه تلاش کنند کارهای زیادی را در یک زمان انجام دهند، آنها برنامه خود را به نحوی تشکیل می‌دهند که این امکان را داشته باشند تا تمام توجه خود را به یک چیز معطوف کنند. به این شکل آنها این امکان را دارند که هر وظیفه را کارآمدتر و در زمان کمتر به پایان برسانند.

یک نمونه مدیریت کارآمد زمان، سیستم زمان کارآفرینی «دن سالیوان» است. سیستم زمان کارآفرینی بر پایه سه نوع مختلف از روزها است:

  • روزهای تمرکز
  • روزهای واسطه
  • روزهای آزاد

در روزهای تمرکز ، شما 80 درصد از زمان خود را صرف کار کردن بر روی حوزه اصلی تخصص خود می‌کنید. این کاری است که مستقیما زیرساخت های شما را تقویت می‌کند.

مثلا اگر نویسنده هستید این روزها، روزهایی هستند که مشغول نوشتن هستید. اگر فروشده هستید این روزها، روزهایی هستند که پشت تلفن یا رو در رو با مشتری ها صحبت می‌کنید و سعی بر فروش یا نهایی کردن معامله‌ها دارید. اگر خانه‌سازی می‌کنید این روزها، روزهایی هستند که بناسازی می‌کنید یا لوله کشی می‌کنید و غیره.

ولی کسب و کار یا شغل شما چیزهایی بیشتر از انجام دادن کارهایی که مستقیم روی فروش یا نتایج نهایی تاثیر می‌گذارد را شامل می‌شود. وظایف ضروری دیگری هستند که در واقع ثانوی‌اند و برای شما این امکان را فراهم می‌کند که اصل کار را انجام دهید.

روزهای واسطه برای همین هستند. اگر نویسنده هستید، این روزها، روزهایی هستند که درخواست کتاب خود را چاپ می‌کنید و به نمایندگان انتشاراتی می‌فرستید. اگر فروشنده هستید شاید روزهای واسطه شما روزهایی هستند که درگیر کاغذ بازی هستید و اگر یک سازنده هستید شاید روزهای واسطه شما روزهایی هستند که سفارش آذوقه می‌دهید یا صورتحساب‌ها را پرداخت می‌کنید یا با یک حسابدار ملاقات می‌کنید یا به کارمندان خود آموزش می‌دهید.

مدیریت زمان

و در آخر روزهای آزاد را داریم. در این روزها شما 24 ساعت کامل وقت دارید تا هر کاری غیر مرتبط به شغل خود را که می‌خواهید انجام دهید. روز آزاد روزی است که کاملا روی خودتان تمرکز کنید. مثل گذراندن زمان با دوستان و خانواده خود مشغول شدن به یک سرگرمی، لذت بردن از طبیعت، گلف بازی کردن، کتاب خواندن، سینما رفتن، تماشای تلویزیون، ورزش کردن یا یاد گرفتن یک مهارت جدید برای سرگرمی.

با برنامه ریزی کردن روزهای خود به این روش، برای شما راحت‌تر خواهد بود که وقتی کاری را انجام می‌دهید تمام تمرکز و توجه شما معطوف به آن کار باشد. وظایف روزهای واسطه شما را از کار مهمی که در روز تمرکز انجام می‌دهید، منحرف نخواهند کرد و در روزهای آزاد شغل شما در زندگی شخصی شما دخیل نخواهد بود. چون می‌دانید چه اهمیتی دارد که زمانی را صرف استراحت و نوسازی ذهن و بدن خود کنید.


پس از تماشای این ویدیو پیشنهاد می‌کنیم مابقی ویدیوهای جک کنفیلد را تماشا کنید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.