آیا دارید خودتان را فریب می‌دهید؟ | جک کنفیلد

رو به رو شدن با موانع موفقیت

اگر قرار است موفق شوید باید از انکار کردن دست بکشید و با اتفاقی که در زندگی شما خوب پیش نمی‌رود رو به رو شوید. اتفاقاتی نظیر اینها:

 • آیا برای عدم موفقیت خود در حرفه یا کسب و کار خود بهانه می‌آورید؟
 • آیا از اینکه محیط کار شما منفی است دفاع می‌کنید و یا آن را نادیده می‌گیرید؟
 • آیا برای یک ازدواج ناموفق بهانه می‌آورید؟
 • آیا کمبود انرژی، اضافه وزن، سلامتی ناخوش یا سطح تناسب اندام خود را انکار می‌کنید؟

افراد موفق با این موقعیت ها مستقیما رو به رو می‌شوند. آنها به علامت های اخطار توجه می‌کنند و دست به اقدام مناسب می‌زنند. فارغ از این که چه مقدار چالش برانگیز یا ناخوشایند ممکن است باشد. در این ویدیو جک کنفیلد در مورد چگونگی دست کشیدن از انکار کردن و رو به رو شدن با چیزهایی که مانع پیشرفت شما در موفقیت هستند صحبت می‌کند. این ویدیو را از رو به بالا ( Robebala.com ) دانلود کنید و آن را تماشا کنید.

انکار کردن به چه شکل است؟

با وجود این که موقعیت های بد در زندگی ما می‌توانند ناخوشایند، شرم آور و دردناک باشند، ما اغلب با آن ها کنار می‌آییم یا بدتر از این آنها را پشت افسانه ها، نگرش ها و کلیشه های به طور گسترده پذیرفته شده پنهان می‌کنیم. ما حتی متوجه نمی‌شویم که در حال انکار کردن هستیم. از عبارت هایی مثل “همه مردها این کار را انجام می‌دهند” ، “این روزها امکان کنترل نوجوانان نیست” ، “او فقط دارد عصبانیتش را خالی می‌کند” ، “به من ارتباطی ندارد” ، “به من مربوط نمی‌شود” ، “در جایگاه من نیست که بگویم” ، “نمی‌خواهم مزاحمت ایجاد کنم” استفاده می‌کنیم.

حتی بعضی اوقات وانمود می‌کنیم که یک موقعیت به خوبی پیش می‌رود در حالی که اینطور نیست. درک نمی‌کنیم که فقط اگر به موقعیت بد زودتر اعتنا می‌کردیم رفع کردن آن اغلب کمتر دردناک می‌شد ، هزینه کمتری در بر می‌داشت ، موقعیت‌ها سودمند می‌شدند و مشکلات راحت‌تر حل می‌شدند. می‌توانستیم با افراد مربوطه صداقت بیشتری داشته باشیم و در مورد خود احساس بهتری داشته داشتیم و قطعا به درجه بالاتری از درستکاری برسیم. ولی برای این که به این مرحله برسیم باید انکار کردن را پشت سر بگذاریم.

مسیر موفقیت

افراد موفق برای پیدا کردن راه حل مشکلات متعهد هستند

افراد موفق برای پی بردن به این که چرا کارها درست پیش نمی‌رود و اصلاح کردن آنها، بیشتر متعهد هستند، تا این که از موقعیت خود دفاع کنند یا نادانی خود را حفظ کنند. بخش بزرگی از دست کشیدن از انکار کردن، کسب مهارت در تشخیص موقعیت های بد و تصمیم گرفتن برای حل کردن آنها است. اغلب انکار کردن بر اساس این تصور است که اگر انکار کردن را متوقف و برای اعمال اصلاح کننده اقدام کنیم. حتی یک اتفاق بدتر پیش خواهد آمد. به عبارتی دیگر، ترس از رو به رو شدن با حقیقت.

بسیاری از تراپیست‌ها می‌توانند به شما بگویند علی رغم مدرک های زیادی که مبنی بر رابطه داشتن همسر یک بیمار با فرد دیگر وجود دارد بسیاری از آن بیمارها در این باره با همسر خود رو به رو نمی‌شوند. به وضوح نمی‌خواهند با این حقیقت که ممکن است زندگی زناشویی آنها به پایان رسیده باشد، رو به رو شوند یا نمی‌خواهند با فشار احساسی یا تسهیلات طلاق سر و کار داشته باشند. نمی‌خواهند با دگرگونی وضع مالی یا احتمال این که مجبور شوند نقل مکان کنند یا یک شغل پیدا کنند، سر و کار داشته باشند.

گرچه خیلی از این موقعیت هایی که توصیف کردم ممکن است نیازمند تغییرات شدیدی در روش زندگی و کار شما و ارتباط با دیگران باشد. به خاطر داشته باشید که راه حل مشکلات همیشه ترک کردن کار یا طلاق گرفتن یا اخراج کردن کارمند یا تنبیه کردن فرزند نوجوان خود نیست. ممکن است اگر راه حل های افراطی کمتری انتخاب کنیم سازنده تر باشد.  مانند یک مکالمه با رییس خود یا درخواست مشاوره ازدواج یا وضع کردن یک سری چهارچوب با فرزند نوجوان، همکاران، دوستان و خانواده خود یا کم کردن هزینه های خود و یا جست و جو و کمک خواستن از یک متخصص.

رو برو شدن با ترس ها

با ترس های خود رو برو شوید و دست به اقدام بزنید

البته که این راه حل‌های با افراط کمتر همچنان نیازمند این است که با ترس های خود رو به رو شوید و دست به اقدام کردن بزنید. ولی ابتدا باید با این که چه چیزی خوب پیش نمی‌رود رو به رو شوید. خبر خوب این است که هر چه بیشتر با موقعیت های ناخوشایند رو به رو شوید. در مقابله با آن ها مهارت بیشتری کسب می‌کنید و وقتی با یک اتفاق که به خوبی پیش نمی‌رود رو به رو شوید. دفعه بعد که کمی آگاهی داشتید، احتمال این که بلافاصله دست به اقدام کردن بزنید بیشتر است و هرچه زودتر اقدام کنید آسان تر کنترل می‌شود.

نتیجه گیری

همین حالا وقت بگذارید و لیستی از اتفاقاتی که در زندگی شما خوب پیش نمی‌روند تهیه کنید. با هفت حوزه اصلی که به طور معمول برای تعیین هدف استفاده می‌کنید شروع کنید.

چه چیزی از لحاظ مالی در حرفه و کسب و کار شما یا از لحاظ داشتن وقت اضافه برای خانواده و یا داشتن سلامت و تناسب اندام خوب پیش نمی‌رود؟ چه چیزی در روابط یا رشد شخصی شما یا تلاش برای ایجاد تفاوت در زندگی شما به خوبی پیش نمی‌رود؟

بعد از خودتان بپرسید:

 • چه چیزی خوب پیش نمی‌رود؟
 • چطور می‌توانم آن را بهبود ببخشم؟
 • چه درخواست هایی می‌توانم داشته باشم؟
 • چه قدم هایی می‌توانم بردارم که کاری کنم هر یک از این موقعیت ها به شکلی که می‌خواهم ثمره دهد؟
 • به صحبت کردن با کسی احتیاج دارید؟ به تماس گرفتن با یک تعمیرکار احتیاج دارید؟
 • به درخواست کمک از شخصی احتیاج دارید؟
 • آیا باید فلان مهارت را یاد بگیرید یا یک منبع پیدا کنید؟

شاید خواندن یک کتاب در مورد این آن یا تماس گرفتن با یک متخصص باشد. فقط برای حل کردن آن برنامه ریزی کنید. یک عمل که می‌توانید انجام دهید را انتخاب کنید و آن را انجام دهید.


اگر این ویدیو برای شما مفید واقع شد، لینک این صفحه در سایت روبه بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.