چگونه با دیسیپلین (نظم و انضباط) به موفقیت های بزرگ برسیم؟

موفق ترین افراد در زندگی خود منظم هستند. دیسیپلین از ساده‌ترین ابزارهای ساخته شده برای مقابله با مشکلات و چالش‌های زندگی است. اسکات پک (Scott Peck) در کتاب فراتر از سفر کرده‌ بی‌جاده می‌گوید: “بدون دیسیپلین ما قادر به حل هیچ چیز نخواهیم بود.”

موفقیت برای بسیاری از مردم دشوار است چون زندگی می‌تواند ناامید کننده باشد. ناامیدی باعث می‌شود که بسیاری سریع تسلیم شوند. با هرچالشی که روبرو می‌شویم به ما فرصت رشد و بهبود مهارت‌هایمان را می‌دهد و حد و مرز ما را امتحان می‌کند و راه‌های جدیدی برای حل مشکلاتمان می‌آموزد. افراد منظم همانطور که مهارت‌هایشان را افزایش می‌دهند، زندگی خود را آسان‌تر می‌کنند. پس بهتر است ما در تلاش کنیم و مهارت دیسیپلین را یاد بگیریم تا بتوانیم در اکثر جنبه‌های کاری و زندگی موفق باشیم.

در ادامه به راه‌های دستیابی به دیسیپلین می‌پردازیم. پس تا پایان این مقاله با روبه بالا همراه باشید.

 

1. ناامیدی را کنار بگذارید

مردم امیدوار معتقد‌ هستند زمانی که با سطوح مختلفی از ناامیدی روبرو می‌شوند، رشد می‌کنند. ناامیدی‌هایی که آنها را به چالش می‌کشد، بیشتر به خاطر موفقیت‌شان است نه شکست‌هایشان. وقتی افراد دارای دیسیپلین درگیر چالش یا ناامیدی می‌شوند، مهارت‌های حل مسئله آنها به خط مقدم می‌آید و آنان همچنان فعال و متعهد می‌مانند. آنها تمایل به انعطاف پذیری دارند تا بتوانند روش‌های عقلانی صحیح خود را به موفقیت تبدیل کنند. اما افراد بی‌نظم در صورت بروز چالش‌های نامطمئن، در تمام سطوح مختلف، دیگر تمایلی به امتحان ظرفیت توانایی‌های خود نخواهند داشت.

 

کار زیاد | کار سخت

2. سخت کوشی

اگر می‌خواهیم موفق شویم باید سخت تر از هرکس دیگری کار کنیم. افراد منظم راضی به داشتن یک زندگی معمولی نمی‌شوند. آنها مایل هستند حد و ظرفیت کسی که هستند و کسی که می‌خواهند باشند را بیازمایند. برای آنها چند ساعت کار یا چند مایل راه بیشتر اهمیتی ندارد چرا که می‌خواهند چیز باارزشی یاد بگیرند که باعث می‌شود سریع تر و موثر تر به نتایجی که می‌خواهند، دست یابند.

 

3. ذهنیت

افراد منظم همیشه مراقب افکاری که به ذهنشان می‌آید، هستند. آنها تنها انتخاب‌های اگاهانه‌ای می‌کنند که به موفقیت بیانجامد. آنها همیشه مثبت نگر هستند. موفقیت همیشه آسان بدست نمی‌آید. اگرچه شکست‌هایشان به صورت فرصت‌هایی بنظر می‌آیند که آنها را به سوی موفقیت بیشتر راهنمایی می‌کند. افراد منظم می‌دانند که طرز فکر آنها یا موجب شکست یا موجب ادامه موفقیت‌شان می‌شود.

 

4. صبر

برای دیسیپلین داشتن باید صبور باشید. موفقیت یک اتفاق نیست بلکه فرایند است. افراد منظم می‌دانند که صبر بزرگترین فضیلت آنهاست.صبر به معنی بیکار نشستن و انتظار برای اینکه کارها خودشان انجام شوند نیست بلکه به معنی کار کردن و اعتقاد به این است که با تلاش همه چیز آنطور که آنها می‌خواهند پیش خواهد رفت. در زمان انتظار، افراد منظم به سخت کوشی ادامه می‌دهند تا بتوانند فرصت‌های جدید را حفظ کنند. آنها می‌دانند که با گذشت زمان فرصت‌هایی را پیدا می‌کنند که در جستجویش بودند.

ویدیو پیشنهادی: صبور باشیم! | باب پراکتور

سلامتی

5. سلامتی

افراد منظم می‌دانند که اگر می‌خواهند در زندگی یا کسب و کار موفق باشند، در درجه اول باید سالم باشند. به همین دلیل در محیط حرفه‌ای خود تنها بر روی داشتن دیسیپلین تمرکز نمی‌کنند. آنها متعهد به خوردن غذاهای سالم، تمرینات روزانه ورزشی و داشتن خواب کافی هستند. معادله موفقیت راهی برای زندگی ارزشمند و عاطفی است که باعث می‌شود حس و حال خوبی داشته باشیم و کارهایمان را بهتر انجام دهیم.

 

6. اشتیاق

افراد منظم مشتاق هستند. آنها مشتاق و طالب شنیدن، یادگیری، صبر، راهنما، تغییر ذهنیت و تغییر راهشان هستند. آنها مایل هستند تا زمان و انرژی و تعهد خود را صرف فرآیند کار کنند. به همین دلیل مردم منظم در صورت نیاز می‌توانند ریسک کنند تا با چالش‌هایشان روبرو شوند. به همین دلیل موفقیت تقریبا تضمین شده است.

 

7. وقت شناسی

افراد منظم برای وقت خود و دیگران ارزش قائل‌اند. آنها زودتر از موعد سر قرار حاضر می‌شوند و کاملا آماده استقبال از مشتری‌های خود هستند. این افراد عادت به حفظ تاریخ جلسات و قول‌ها و مهلت‌های خود بر روی تقویم دارند و تمام این کارها را با یک برنامه زمانی مشخص انجام می‌دهند. آنها زمانی که ضرورتی پیش می‌آید هیچ زمانی را از دست نمی‌دهند. برای افراد منظم، مهم حال است. آنها از مزیت برنامه شلوغ کاری استفاده می‌کنند تا زمانی برای خود، خانواده و دیگر نیازهای شخصی زندگی که باعث تجدید انرژی آنها می‌شود، داشته باشند.

 

کار تیمی | سیستم

8. سازماندهی

برای موفقیت، افراد منظم از یک سیستم سازماندهی شده استفاده می‌کنند. آنها تمایل به نگه داشتن یادداشت‌های مختلف، نوشتن لیست، داشتن تقویم و یادآور بر روی گوشی و یک برنامه کاری روزانه از کارهایی که می‌خواهند انجام دهد، هستند. هرچقدر افراد منظم سازماندهی شده‌تر باشند احتمال وقوع بی‌نظمی کمتر است. هرکسی روش خود را برای سازماندهی دارد که مختص خود اوست. آن روش هرچیزی که هست، باعث می‌شود افراد منظم برنامه خود را طوری سازماندهی کنند که بتوانند به موقع از فرصت‌های جدید استفاده کنند.

 

9. مسئولیت پذیری

افراد منظم وقتی کارها بر وقف مرادشان پیش نمی‌رود، دیگران را سرزنش نمی‌کنند. آنها مسئولیت شکست یا سوتفاهم را بر عهده می‌گیرند. اگر کاری درست پیش نمی‌رود باید آنالیز کرده و ببینند که کی و کجا اشتباه رفته‌اند و آن را بهبود ببخشند. آنها هرگاه که لازم باشد برای برطرف کردن سوتفاهم‌ها یا اشتباهات عذرخواهی می‌کنند. آنها به روابط سالم و پویا ارزش می‌دهند و سعی می‌کنند تا حد امکان مسئولیت‌پذیر باشند. افراد منظم می‌دانند که تجارت‌های موفق بر پایه روابط محکم و مورد اعتماد ساخته می‌شود.

 

10. کاردانی

یک کلید مهم برای منظم بودن نه سفت و سخت بودن بلکه زیرک و کاردان بودن است. افراد منظم از راهنمایی خواستن یا خارج شدن از منطقه امن خود هراسی ندارند چرا که می‌خواهند الگوهای جدیدی را برای حرکت به سمت جلو دایر کنند. حتی اگر چیزی که می‌خواهند ندارند، عزمی راسخ برای بدست آوردنشان دارند. این مردم علاقمند به شنیدن نه برای سوالاتشان نیستند و تلاش می‌کنند با زیرکی مشکلات خود را از یک راه یا راه‌های دیگری حل کنند.


اگر این مقاله برای شما مفید واقع شد، لینک این صفحه از سایت رو به بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.