چطور می‌توانیم بیشتر مثبت نگر باشیم و از افکار و افراد منفی جلوگیری کنیم؟

چطور می‌توانیم بیشتر مثبت باشیم؟

افراد منفی در اطراف ما وجود دارند و بعضی مواقع ممکن است دوری از آن‌ها بسیار سخت باشد. ممکن است همکارتان باشد که همیشه با انتقادهای سازنده خودش حال شما را بد می‌کند. هر وقت آن شخص کنار شما می آید، می‌دانید که قرار است افکار منفی خودش را به شما منتقل کند و روز شما را خراب کند. همچنین این موارد در خانه هم احتمال دارد اتفاق بیفتد.

دور شدن از این اوضاع ممکن است آخرین راه حل یا حتی راه حل کاربردی نباشد ، مخصوصا زمانی که مجبور باشید با آن شخص زندگی کنید یا در قسمت مهمی از وظایف کاری شما باشد که باید با او همکاری کنید. اگر در صنعت رستوران کار می‌کنید، شاید با شنیدن تجربه تلخ آن روزِ مشتری مواجه شوید، اما شما باید لبخند بر روی صورتتان باشد و همینطور ادامه دهید.

مواجه شدن با افراد بدبین ممکن از شما را از لحاظ روانشناختی ، احساساتی و فیزیکی تخلیه کند. شاید زمان ترسناکی را باید در یک کمپانی شخصی بگذرانید که با بازدهی شما تداخل بسیاری داشته باشد. خب پس چطور به یک شخص مثبت‌تری تبدیل شویم؟

اول از همه منفی بودن می‌تواند مسری باشد البته اگر شما اجازه دهید و در تمام محیط کاری و زندگی‌تان پخش شود. مطالعات دانشگاه ایالتی میشیگان نشان می دهد که افراد منفی می‌توانند از لحاظ ذهنی خسته باشند و در انجام وظایف خود کوتاهی کنند. همچنین بی‌اعتمادی محصول منفی بودن است. باور داشتن به شخصی که می‌بینید جزو بدترین‌هاست یا همیشه به معایب شما اشاره می‌کند سخت است و کار و زندگی کردن با آنها را واقعا چالش برانگیز می‌کند. به همین منظور کمی مکانیسم تدافعی در مقابل افکار منفی داشتن می‌تواند زندگی و شغل شما را نجات دهد. در این مقاله به بررسی تکنیک‌هایی که به شما کمک می‌کند تا افکار منفی را از خود دور کنید و فرد مثبت‌تری در زندگی باشید می‌پردازیم. پس در ادامه با وبسایت رو به بالا ( Robebala.com ) همراه باشید.

افراد ناشناس

1 – آگاه باشید که اینها می‌توانند هر کسی و هر کجا باشند

غرق شدن در شناسایی افراد منفی می‌تواند دو برابر مخرب‌تر باشد چون آنها بر روی افکار و عملکرد شما بدون اینکه دانشی داشته باشید تاثیر منفی می‌گذارند.

در وهله اول باید بدانید که شما می‌توانید به تنهایی با افکار منفی چه در خانه یا مدرسه یا حتی در رستوران مورد علاقه خودتان مقابله کنید. ممکن است بخواهید با بعضی از آنها کمی مشغول شوید، اما همین قدر کافی است که یک روز خوب شما را کاملا تخریب کند. تفاوتی فاحشی بین فردی که با انتقاد خود شما را رشد می‌دهد و فردی که ذاتا مخرب است وجود دارد. به همین دلیل تفاوت میان انتقاد سازنده و انتقاد مخرب بسیار حیاتی است. آگاه باشید که کدام تمام کننده و کدام شروع کننده است. شاید شما مشکل منفی نگری را در خانه داشته باشید اما به خاطر دوست داشتن آن شخص نخواهید به آن اقرار کنید.

همچنین در هنگامی که افکار منفی از طرف شخصی که دارای اعتبار باشد بیاید، بعضی از افراد به اخطار منفی بودن آن توجه نمی‌کنند. مثلا  رییس یا مربی که فرد منفی گرایی است و شما حرف‌های او را به عنوان یک انتقاد قبول می‌کنید.

پذیرفتن شخصی از طرف شما که به شما کمک می‌کند تا بهترین راه را برای پذیرفتن افکار منفی آنها پیدا کنید، برای سلامتی شما بسیار مضر است و می‌تواند برای آینده شما هم بسیار خطرناک باشد.

ماهاتما گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها

من هرگز اجازه نمی‌دهم شخصی با پاهای کثیفش وارد ذهن من شود

افراد منفی

2. چرا مردم بسیار منفی هستند؟ این تقصیر شما نیست!

بهترین جواب به افراد منفی قبول کردن این است که نظر آنها هیچ ربطی به شما ندارد. قبول کردن انتقاد منفی می‌تواند تاثیر بدی بر روی شما بگذارد. اگر تمام کلمات منفی را یک فرد منفی بیان کند که باعث شود خود را مورد قضاوت قرار دهید، آن وقت روز خود را با ذهنی پر از شک و تردید نسبت به خود به پایان می رسانید.

مشکل اینکه بعضی اشخاص همیشه ارتعاش بدی گسترش می‌دهند به شما ربطی ندارد. چیزهایی که آنها می‌گویند یا انجام می‌دهند که حال شما را بد کنند ، مقصر شما نیستید و به خاطر داشته باشید که اینها همه از یک شخص می‌آید. مادامی که شما آگاه باشید هر کاری که می‌کنید بهترینتان است، پس نظرا معترضان به شما نباید نگرش شما را تغییر دهد. افکار و نگرش آنها برای خودشان است و نباید بر روی چگونگی زندگی شما تاثیر بگذارد.

هنری فورد موسس شرکت خودروسازی فورد

دنبال عیب نباشید، چاره را پیدا کنید

خود را به بند مسئول بودن برای افکار دیگران گره نزنید. نظر دادن به این افراد امتیاز زیادی برای آنهاست . کسانی که فقط شادی و آرامش شما را می‌دزدند لیاقت نظرات شما را ندارند. به طور عمده افکار آنها هیچ وقت تمام نمی‌شود و بهتر هم نمی‌شود. همچنین یک شخص ممکن است با چیزهایی در زندگی سر کند که به شما هیچ ربطی ندارد. شاید آن فرد با استرس و ناامیدی در زندگی خود مواجه باشد.

تمرکز کردن

3. تمرکز بر روی خود

بعد از پذیرفتن خود در این موقعیت های بی قید و شرط ، تغییر یافتن برای تمرکز بر روی خود بسیار آسان‌تر است. محاصره شدن با افکار منفی می تواند باعث شود خود را فراموش کنید، زیرا نگرانی در مورد دیدگاه‌های منفی زمان زیادی برای از شما می‌گیرد. عدم تمرکز شخصی می‌تواند باعث بی‌توجهی به جنبه‌های اساسی زندگی نظیر روابط عاطفی ‌و مسئولیت‌پذیری شغلی در شما شود. همچنین مشکل کمبود عزت نفس در افرادی که به طور مستمر با افکار منفی زندگی می کنند وجود دارد.

شخصی که همیشه در یک حالت روحی بد است می‌تواند زندگی شما دگرگون کند. اولویت بندی خود به شما کمک خواهد کرد که یک شخصیت قوی برای دفاع از خود در مقابل همچین افرادی بسازید. این مورد بسیار مهم است، پس این وظیفه را جدی بگیرید.

واکنش افراد

4. واکنش خود را بررسی کنید

واکنش طبیعی به یک فردی سمی و مضر اصولا برگشت دادن حرف او یا بدتر است. عصبانی شدن امری کامل غیرقابل درک است و ممکن است نتیجه آن واکنشی تند و تشدید شدن آن موقعیت شود. وقتی که بدانید یک فرد منفی بخصوص چطور عمل می‌کند، برنامه ریزی برای واکنشی که آنها را قوی‌تر نکند از طرف شما بسیار آسان‌تر است. بعضی از این اشخاص در این مقاومت‌ها رشد می‌کنند و فقط منتظر یک تحریک کوچک هستند که دوباره شروع کنند. این اقدامات تنها افرادی که درگیر موضوع هستند را ضربه می‌زند.

چه در محل کار یا اداره یا کافی شاپ روزانه شما باشد، سعی کنید واکنش به موقعیت‌های منفی را معکوس کنید. تحریکات به وجود آمده را با آرامش و ناراحتی همراه با دلیل پاسخ دهید. هدف این است که فردی بزرگتر باشید و به این وضعیت پیچیده کمک کنید. فریاد زدن و گفتن چیزهای مضطرب کننده و دردناک هیچ کمکی به حل مشکلات افراد نمی کند. قبل از اینکه با حرف‌های منفی پاسخی دهید، یک دقیقه آرامش خود را حفظ کنید تا بهتر بتوانید اتفاقاتی که خواهد افتاد را مدیریت کنید.

چند تکنیک عمومی برای حفظ کردن آرامش خود می‌تواند در این شرایط مفید باشد. نفس عمیق کشیدن وقتی که قصد دارید ذهن خود را تخلیه کنید بسیار جوابگو است. قبل از اینکه با کسی که دارد به شما حرف‌های بد می‌زند به اصطلاح دهان به دهان شوید، نفس خود را حبس کنید و به آرامی بشمارید. فقط چند ثانیه زمان نیاز است تا چیزی که اتفاق خواهد افتاد تغییر پیدا کند، وگرنه واکنش شما از روی غریزه‌تان و بدون فکر خواهد بود.

توقف

5. به چیزهای غیرضروری توجه نکنید

افراد منفی می توانند افکار و نظرات مخرب خودشان را پخش کنند، چون اشخاصی هستند که به آنها گوش می‌دهند و زمانی از روز را برای آنها صرف می‌کنند. هر چقدر شما با افراد منفی تعامل داشته باشید، آنها خیلی قوی‌تر می‌توانند بر زندگی شما تاثیر بگذارند. مختصر و کوتاه کردن
این گفت و گو‌ها بدین معنی است که شما نمی‌خواهید به افکار منفی گوش دهید.

فکر کردن به افکار منفی همانند آتش می‌ماند و توجه کردن به آن همانند سوخت آن است. پس به او سوخت نرسانید تا آتش خاموش شود. شخصی که فقط به اندازه کافی برای صحبت کردن با شما در مورد موضوعات مهم وقت دارد ، فرصت این را ندارد که مغز شما را با افکار منفی پر کند. با کم کردن این برخوردها شما می‌توانید احتمال در معرض قرار گرفتن خود در چنین موقعیت‌هایی را کاهش دهید. ممکن است کنترل رفتار همکاران و دوستان منفی گرایتان قابل مدیریت نباشد، اما شما می‌توانید تعامل بین خود با آنها را کنترل کنید.

ایجاد مرزبندی برای خود می‌تواند به شما در مواجه شدن با این شرایط بسیار کمک کند. توضیح دادن شرایط برای همچین اشخاصی که در اطراف شما هستند به زندگی شما کمکی نمی‌کند، در واقع بدتر هم می کند. پس نیاز به مرزبندی است. به ساخت یک فضای مثبت برای خود بیندیشید. جایی که کنترل اتفاقاتی که قرار است بیفتد و افرادی که قرار است وارد آن شوند در اختیار شما باشد. برخوردهای عادی با افراد منفی به منزله توجه کردن بیش از حد به آنها است. آگاه باشید که چه موقع برخورد جدی داشته باشید و چه موقع آنها را رها کنید.

6. بعضی مواقع صدای خود را بالا ببرید

فقط بخاطر اینکه از درگیری اجتناب می‌کنید، به این معنی نیست که افراد بد حق دارند دائما به شما ضربه بزنند. صرف نظر از اینکه شما چطور شهروندی هستید، در ازدیاد زیاد این موارد باعث ترکیدن آن شده و حتی ممکن است مشکلات بدتری را بوجود بیاورد. هر فردی که فکر می‌کند با بدی کردن به دیگران می‌تواند از آنها دور شود و فضای آرامی برای خود ایجاد کند، اشتباه می‌کند. بخصوص اگر آن افراد عضو خانواده وی باشند.

افراد مثبت

7. مثبت بمانید

به نظر انجام دادن آن کار سختی به نظر می‌آید، اما نگرش مثبت داشتن امکان پذیر است. راه‌هایی پیدا کنید که مثبت اندیشی را در زندگی خود افزایش دهید. داشتن سخنان انگیزشی بر روی میز یا گوشی خود در هر روز می‌تواند هر بار انرژی بی‌نظیری را به شما بدهد. زمان بگذارید و چیزهایی که باعث ایجاد مثبت نگری در شما می‌شود را شناسایی کنید و همیشه یکی از آنها را زمانی که انتظار دارید با یک فرد منفی گرا برخورد می‌کنید در دستان خود داشته باشید. می‌توانید تلگرام و اینستاگرام سایت رو به بالا را دنبال کنید که روزانه سخنان انگیزشی و موفقیت از برترین و موفق‌ترین افراد جهان را به اشتراک می‌گذارد. همچنین کلیپ‌های انگیزشی وبسایت روبه بالا منبع خوبی برای ایجاد انگیزه و بالا بردن انرژی در شما است.

8. پیگیر نباشید

یکی از دلایلی که افکار منفی ممکن است شما را خیلی آلوده کند این است که شما خیلی به آن افکار بها می‌دهید. پیگیر بودن بر عقاید شخصی که هیچوقت هیچ چیز خوبی در مورد کسی نمی‌تواند بگوید کاری بیهوده است. شما در پایان ناراحت ، افسرده یا منفی می‌شوید ، زیرا آن انتقاد تمام چیزی بود که دربارش فکر کردید. شاید وقت گرانبهایی را برای بررسی این موقعیت منفی صرف کرده باشید، زمانی که می‌توانست برای کار کردن یا چیزی سازنده استفاده شود. این را بدانید افرادی که با افکار منفی پر شده‌اند ممکن است همیشه منطقی رفتار نکنند. بعضی از این اشخاص ممکن است چیزهایی در لحظاتی بگویند که معنی خاصی ندهد یا نیاز باشد فراموشش کنید. یاد بگیرید که بعضی چیزها را در زندگی کنار بگذارید. این کار قدرت دفاعی شما را در برابر افکار منفی بهبود می‌بخشد.

نتیجه گیری

منفی نگری در زندگی شخصی شما و در کار می‌تواند بازدهی شما را به آرامی اما به طور پیوسته از بین ببرد. حتی مشخص هم نمی‌کند که در حال دخالت در انجام وظایف شما است. دانستن چند تکنیک برای جلوگیری از آن و کنترل خود در محیط های مخرب و مضر به شما در نگه داشتن انرژی مثبت خودتان بسیار کمک می‌کند. پس تکنیک‌هایی که در این مقاله گفته شد را در زندگی خود به کار ببرید تا به نتایج و موفقیت‌های بیشتر و بهتری در کار و زندگی خود دست پیدا کنید.


اگر این مقاله برای شما مفید بوده، لینک این صفحه در سایت روبه بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
1 دیدگاه
  1. امیر چهاربرجی می‌گوید

    عالی بود حتما تکنیک های که گفتید رو تو زندگی‌ام استفاده میکنم تا از افکار منفی در امان یاشم

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.