چگونه مهارت های جدید را به سرعت یاد بگیریم؟

آیا به یادگیری استفاده از ابزارها علاقه مند هستید؟ تمایل دارید یک زبان جدید یاد بگیرید؟ راه های بسیار کارآمدی برای انجام اینها وجود دارد. یاد گرفتن مهارت های جدید آنقدری که فکر می‌کنید ترسناک نیست. بعضی از این مهارت ها شامل وقت گذاشتن و مداومت به یادگیری آن است، و بعضی از آنها نیازمند آماده سازی خودتان است. وقتی که آماده بودید قطعا می‌خواهید بدانید که چطور می‌توانید سریعتر نسبت به زمانی که برای یادگیری آن مهارت طول می‌کشد، آن مهارت را یاد بگیرید.

یادگیری یک مهارت جدید می‌تواند صدها یا شاید هزاران ساعت طول بکشد. اما در اینجا ما به شما چند تکنیک یاد می‌دهیم که بتوانید در کمترین زمان و به سرعت آنها را یاد بگیرید. پس در ادامه مقاله با وبسایت رو به بالا به آدرس باشید.

1. هدف گذاری کنید

همه چیز با یک تصمیم آغاز می‌شود. با قرار دادن هدفی برای دنبال کردن آن، می‌توانید مسیر رسیدن به موفقیت را اندازه گیری کنید. همچنین می‌توانید روند پیشرفت خود از جایی که شروع کردید و به جایی که می‌خواهید بروید را ببینید.
اگر می‌خواهید یاد بگیرید که تا پایان ماه چطور یک آهنگ را با گیتار بنوازید، پس باید اول آکوردهای اولیه را یاد بگیرید و مطمئن شوید که به خوبی پیش رفته اید.

وقتی که دارید هدف گذاری می‌کنید باید در نظر بگیرید که چرا دارید این مهارت را یاد می‌گیرید. اگر مقصودی پشت این هدف باشد، برای بدست آوردن آن هدف بیشتر تلاش می‌کنید. خبر خوب این است که شما دارید برای خودتان هدف گذاری می‌کنید. پس هدف گذاری کردن برای رویاهای خود (هر چه که باشد) خجالت ندارد و رویا پردازی برای آن اصلا کار اشتباهی نیست.

بروس لی بازیگر و استاد هنرهای رزمی چینی

از شکست نترسید. شکست جرم نیست بلکه اهداف کم ارزش جرم است . در یک تلاش بزرگ ، حتی شکست خوردن هم خیلی باشکوه است.

برنامه ریزی

2. به اینکه چطور یاد بگیرید فکر کنید

واقعیت این است ، هر شخصی از راه های گوناگون اطلاعات جذب می‌کند. انیشتین می‌گوید: “هر کسی یک نابغه است. ولی اگر یک ماهی را از روی توانایی‌اش از بالا رفتن از درخت قضاوت کنی، آن ماهی تمام عمرش را با این باور زندگی خواهد کرد که یک احمق است

این سخن ممکن از تلنگری برای خیلی از افرادی باشد که انتظار دارند در یک کلاس 30 نفره در مدرسه ، همگی از یک طریق یاد بگیرند! بعضی از افراد به صورت تصویری بهتر یاد می‌گیرند و بعضی ها از طریق صوتی.

3. از فرصت های کوچک برای یادگیری مهارت استفاده کنید

اگر دارید یک زبان جدید یاد می‌گیرید و می‌خواهید مطالعات اضافه ای داشته باشید، از بیشتر لحظات استفاده کنید.
می‌توانید در هنگام رفت و آمد در طول مسیر کارتان یاد بگیرید. یا وقتی که سوار اتوبوس هستید هدفون را در گوش خود قرار دهید ، یا مادامی که دارید رانندگی می‌کنید ، یادگیری را آغاز کنید.

بسیاری از افراد زمان خوردن ناهار را بیهوده صرف می‌کنند و این قابل درک است. اما اگر برای خود هدف گذاری کنید ، از این زمان برای یادگیری سریع مهارت جدید و حرفه ای شدن در آن استفاده می‌کنید.

4. یادگیری را معنادار کنید

بدون یک هدف، متوجه می‌شوید که یادگیری یک مهارت جدید بسیار سخت است.
یادگیری با تکرار کردن که ما به عنوان حفظ کردن می‌شناسیم ، به شما در به خاطر سپردن چیزهای مهم کمک می‌کند اما الزاما این بهترین راه برای یادگیری یک مهارت جدید نیست. بسیاری از افرادی که از این روش استفاده کردند فهمیدند که تمرکزشان را از دست می‌دهند. و همچنین این روش باعث می‌شود که یادگیری امری طاقت فرسا شود.

از سوی دیگر به گفته وبسایت oxfordlearning ، یادگیری معناداریعنی یاد گرفتن اینکه چطور تمام قطعات یک موضوع با هم اقدام می‌‍شوند. این روش یادگیری تا پایان زندگی همراه دانش آموزان می‌ماند. این یک روش فعال یادگیری است که به شما نیازمند است تا درگیر پروسه شوید. اگر می‌خواهید در یک مهارتی حرفه‌ای شوید، پس باید بفهمید که این چیست که می‌خواهید یاد بگیرید.

یادگیری معنادار به عنوان بهترین روش برای به خاطر سپردن مهارت های جدید در طولانی مدت در نظر گرفته شده است. تا حالا شده از این تعجب کنید که چرا چیز زیادی از انگلیسی که در مدرسه آموختید یادتان نیست؟ به این دلیل است که یادگیری این موضوع چیزی با ارزش و مهمی برای شما نبود که آن را جدی بگیرید.

5. درگیر یادگیری شوید

یادگیری مهارت جدید وقتی درگیر آن می‌شوید، بسیار آسان تر است. به جای اینکه به طور مداوم درباره یادگیری استفاده از دوربین SLR بخوانید، همگام با استفاده از آن یاد بگیرید. قطعا شما باید مسائل پایه ای را یاد بگیرید، اما بهترین راه یادگیری آن دست گرفتن دوربین و اشتباه کردن در استفاده از آن است. در این روش شما احساس می‌کنید که درگیر پروسه شدید و کمتر احتمال دارد که قبل از شروع از یادگیری دست بکشید.

بعضی افراد ترجیح می‌دهند به طوری یاد بگیرند که بتوانند پروسه پیشفرت خود را اندازه گیری کنند. در این صورت اگر می‌توانید از شخصی که می‌داند چطور در یادگیری آن مهارت به شما کمک کند تا چیزهایی که در یادگیری از دست داده اید یا به آن ارزش نداده‌اید بازخورد بدهد. این روش برای سریعتر کردن پروسه یادگیری بسیار ارزشمند است.

شبکه های اجتماعی

6. از دست حواس پرتی ها خلاص شوید

اگر توجه به اعلان های تلفن همراه خودتان در اولویت شما باشد، مطمئن باشید که دارید مانع پیشرفت خودتان می‌شوید.

برای بعضی افراد بسیار سخت است که حتی در زمان های حیاتی خود بدون اینکه به گوشی خود نگاه نکنند سر کنند. اگر شما اینطور هستید، بهتر است که زمانی که در حال تمرین کردن مهارت جدید هستید گوشی خود را کاملا خاموش کنید. از اپلیکیشن هایی که وبسایت ها و برنامه هایی که شما انتخاب می‌کنید را برای مدت 15 دقیقه تا 8 ساعت مسدود می‌کند استفاده کنید.استفاده از این اپلیکیشن ها باعث می‌شود تمام تمرکز خود را بر روی یادگیری مهارت جدید خود بگذارید.

وقتی مهارت جدیدی یاد می‌گیرید، تمرکز بسیار ضروری است. پس هر چیزی که به شما کمک می‌کند که تمرکز بیشتری داشته باشید لازم است.در غیر اینصورت، توصیه می‌کنیم که اعلان تلفن همراه خود را خاموش کنید و از اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها بیرون بروید (Log Out کنید).

7. آن مهارت را بشکافید و تقسیم بندی کنید

بعد از اینکه هدف گذاری کردید، وارد جزئیات آن بشوید که قرار است چطور آن را یاد بگیرید. اگر در حال یادگیری یک آلت موسیقی جدید هستید، آیا از یوتیوب برای یادگیری قدم به قدم آن استفاده می‌کنید و سپس هر زمان یک آهنگ خاص را تمرین می‌کنید؟ شاید شروع به یادگیری آکوردهای پایه ای که برای آن آلت موسیقی نیاز است بکنید.

جزئیات زیادی در زمان درگیر شدن برای یادگیری هر مهارت جدیدی وجود دارند که شناسایی می‌‌شوند. حتی کوچکترین آنها می‌تواند به شما برای بهبود هرچه سریعتر کمک کند. اهداف را به جلسه های کوچک تقسیم کنید، خواهید دید که می‌توانید یک تصویر بزرگتر از روند کار ببینید.

موفقیت

8. در مسیر راه یادگیری مهارت خود را دلگرمی دهید

وقتی اصول پایه ای را تقسیم بندی کردید، مطمئن شوید قسمتی از کار را بردارید و همان لحظه شروع کنید و سپس ببینید کجاها را به خوبی انجام داده اید.

مثلا اگر دارید یک وبسایت طراحی می‌کنید، وقتی اسلایدر صفحه اصلی را ساختید یا یک قالب برای سایت آپلود کردید احساس خوشحالی کنید.
هر چقدر در خودتان احساس خوشحالی بکنید، احتمالش بیشتر است که ادامه دهید. تمرکز کردن بر روی هدف نهایی ، بدست آوردن آن را دور از دسترس جلوه می‌دهد که باعث بی‌انگیزه شدن شما می‌شود.

وقتی برای چیزهای کوچک به خود جایزه می‌دهیم، مغز ما نوعی ماده آزاد می‌کند که به ما احساس خوبی می‌دهد و به ما انگیزه می‌دهد که ادامه دهیم، بدون اینکه مهم باشد که چقدر از هدف نهایی دور هستید.

قدردانی از مقدار مسیری که رفته اید می‌تواند باعث جلوگیری از ترک کردن آن در نیمه راه شود. به افرادی فکر کنید که در خانه خود گیتار دارند ولی هیچ وقت ندیدید که آهنگی بنوازند، یا دوست خود را به خاطر بیاورید که گفته بود در حال ساخت وبسایت است اما دیگر از آن صحبتی نکرد و وبسایت هرگز ساخته نشد، یا کسب و کاری که بارها در مورد آن صحبت شد اما هیچ وقت حتی راه اندازی هم نشد. هر کاری که باعث می‌شود شما به کار بچسبید و ادامه دهید را انجام دهید.

9. 20 درصد از تلاش شما 80 درصد نتایج است

قانون پارتو بیان می‌کند که 80 درصد از موفقیت شما حاصل 20 درصد از تلاش شما است. این درصد ممکن است کمی متغییر باشد. اما صرف نظر از آن، اکثریت نتایج بدست آمده حاصل قسمت های کوچکی از تلاش های شماست.

به یادگیری گیتار برمی‌گردیم. حتما متوجه خواهید شد که بعضی از مهارت های مورد نیاز برای یادگیری گیتار، برای یادگیری بیشتر اصول پایه می‌توانید کنار گذاشته شود. شما همان طور که به جلو می‌روید باید برای این مهارت های کوچک اهمیت بیشتری قائل شوید. همچنین تمرین کردن این مهارت های کوچک باعث می‌شود که وقتی سراغ مابقی مهارت ها رفتید ، یادگیری آنها آسان تر شود.

10. به خوتان باور داشته باشید

ممکن است کمی عجیب به نظر بیاد، اما بسیاری از مردم در راه رسیدن به اهدافشان تسلیم می‌شوند چون آنها به اهدافشان و اینکه می‌خواهند به کجا بروند ایمان ندارند.

اگر می‌خواهید بدانید که چطور مهارت های جدید را به سرعت یاد بگیرید، این رویکردی است که برای موفق شدن به آن نیاز دارید. اگر باور داشته باشید که می‌توانید به هدف نهایی خود برسید، آنوقت احتمال اینکه بیشتر تلاش کنید که به آن برسید خیلی بیشتر است.

کار کردن

11. تمرین

شما بدون وقت گذاشتن و تمرین کردن هیچ مهارت جدیدی نمی‌توانید یاد بگیرید. اگر می‌خواهید باید بگیرید که چطور یک سرآشپر بهتری باشید، باید وقت زیادی را در آشپزخانه سپری کنید. توسعه مهارت های خود باید قسمتی از یک تفریح باشد. مثلا یک پختن یک وعده غذایی برای یک دوستان خود.

شما بدون صبور بودن در تمرین و تکرار و اشتباه کردن در طول این مسیر نمی‌توانید به هدف خود دست پیدا کنید، که این ما را به تکنیک بعدی هدایت می‌کند:

12. برای هر جلسه تمرین هدف گذاری کنید

هر وقت که دارید مهارت جدید خود را تمرین می‌کنید، به این فکر کنید که هدف شما از این جلسه چیست و به چه چیزی می‌خواهید برسید. پس اگر 20 دقیقه برای یادگیری زبان جدید وقت دارید، مثلا یک هدف گذاری کوچک برای یادگیری چند جمله جدید یه رنگ های جدید بگذارید. این هدف گذاری های کوچک باعث پیروزی های کوچک می‌شود که در نهایت باعث گسترش مهارت شما می‌شود.

اشتراک گذاری اهداف با دیگران

13. مربی بگیرید

این تکنیک فقط برای این نیست که کسی را استخدام کنید که برای بهبودی شما کمک کند، بلکه برای این است که کسی باشد که مسئولیت پیشرفت شما را داشته باشد.

البته شما نیاز به یک معلم دارید که بیشتر از شما در مورد آن مهارت بداند. اما بدون اینکه نوع مهارت مهم باشد، شما باید با شخصی که همین الان به جایی که می‌خواهید برسید گفتگو داشته باشید. اکثر افراد وقتی با یک مربی رو در رو کار می‌کنند بهتر یاد می‌گیرند. قطعا ویدیوهای یوتیوب بسیار مفید هستند و پست های بلاگ ها می‌تواند به شما کمک بسیاری کنند. اما وقتی شخصی که بتواند شما را برای کاری که می‌خواهید انجام دهید و هدفی که قرار است بهش برسید به طور مستقیم راهنمایی کند، قطعا خیلی سریعتر یاد خواهید گرفت.

اکثریت معلم ها برای تدریس چیزی که می‌خواهید یاد بگیرید دلسوز هستند و برای بعضی از مهارت ها می‌توانید از دوستان خود بخواهید که شما را راهنمایی کنند.

نتیجه گیری

اصلا مهم نیست که می‌خواهید در چه زمینه ای حرفه ای شوید. تکنیک های بالا کمکی برای طی کردن مسیر یادگیری مهارت های جدید است که یادگیری آنها را بسیار آسان تر می‌کند. وقتی کارها آسان تر شوند، متوجه می‌شوید که آنها را رها نخواهید کرد و وقتی چالشی در کارها به وجود می‌آید. به غیر از اینکه شما چه چیزی می‌خواهید به دست بیاورید، همانطور که به جلو پیش می‌روید با خود مهربان باشید و به هدف نهایی فکر کنید.


اگر این مقاله برای شما مفید بود، لینک این مقاله سایت رو به بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.