چگونه می توان یک مقاله مناسب و گیرا نوشت؟

اگر شما در حال خواندن این نوشته هستید، احتمالاً شما دانشجویی هستید که باید یک مقاله علمی بنویسد. اساساً نوشتن یک مقاله علمی فرقی با نوشتن یک متن رسمی ندارد. نوشته‌هایی در قالب گزارش کار، نامه، تبلیغات و یا ایمیل که در آینده با آنها سروکار خواهید داشت.

شاید شما از نوشتن این متون لذت نبرید ولی باید بدانید که آموختن این مهارت ها برای اکثر مشاغل ضروری و مهم است. شاید شما فکر می‌کنید که در بعضی از مشاغل نوشتن متون رسمی مهم نیست، در حالی که همه ی مشاغل تا حدودی شامل نوشته های رسمی می‌باشند. برای مثال در کارهای تکنیکی احتمالاً از شما خواسته می‌شود تا روش‌های خود را مستندسازی کنید و یا یک دفترچه‌ی راهنما بنویسید. در اکثر مشاغل شما موظف هستید تا گزارشی از پیشنهادات خود را بنویسید و یا خلاصه‌ای از محتویات یک جلسه و تصمیمات گرفته شده را به مدیر خود گزارش دهید. پس ادامه این مقاله را با سایت روبه بالا همراه باشید

چگونه شروع کنیم

بدون برنامه نوشتن متن خود را آغاز نکنید. در این صورت:

  1. شما برای اصلاح اشتباهات اولیه ی خود وقت تلف می‌کنید.
  2. شما در تشکیل چهارچوب نوشته و جمله بندی روان احساس ضعف می‌کنید.
  3. بدون برنامه شاید شما متنی بنویسید که هیچ ارتباطی با موضوع اصلی شما نداشته باشد.

اولین رکن برای شروع یک نوشته، موضوع مقاله است. اگر به شما موضوع خاصی داده نشده ، در انتخاب موضوع دقت کنید. موضوعی انتخاب کنید که هم برای شما و هم برای خواننده جالب و جذاب باشد. موضوع قادر باشید در مورد آن تحقیق کنید. شما باید موضوعی انتخاب کنید که موجب رنجیده خاطر شدن کسی نشود. مثلاً انتخاب موضوع “مشکلات اخیر سیاسی” عاقلانه نخواهد بود.

قدم بعدی، سازماندهی متن یک نوشته است. سر فصل های اصلی خود را که می خواهید در باره ی آنها توضیح دهید را انتخاب کنید. بهتر است هدف هر پاراگراف را مشخص کنید. در این صورت نوشته ی شما روان تر خواهد بود و شما می‌توانید بودن فراموش کردن نکات اصلی، به همه ی آنها اشاره کنید. علاوه بر این‌ها با مشخص شدن هدف هر پاراگراف ، نوشتن این متن برای شما آسان تر خواهد کرد. نکته‌ی دیگر این است که شما برای داشتن یک متن گیرا، باید یک مقدمه و یک پایان مناسب در نظر بگیرید.

تحقیق در مورد مقاله

تحقیق

نوشتن یک متن خوب، صرفاً به معنی نوشتن دانسته‌ها و معلومات خود نیست. در مورد موضوع مورد نظر خود از طریق اینترنت و یا منابع دیگر تحقیق کنید. منظور از این جمله کپی کردن نوشته‌ی دیگران نیست. منظور از آن خواندن نوشته‌هایی است که با استفاده از منابع مختلف توسط افراد متنوع نوشته شده‌اند.

مطالب متنوع‌ای جمع آوری کنید، معلومات خود را اضافه کنید و با دیدگاه خودتان آموخته‌ها و دانسته‌های خود را بیان کنید. همگام با تحقیق، شما می توانید نکات کلیدی و مهم را که می‌خواهید در نوشته‌ی خود به آنها اشاره کنید را بنویسید. شما برای تحقیق می‌توانید با افراد متخصصی که در مورد موضوع مورد نظرتان اطلاعات ارزشمندی دارند، مصاحبه کنید و از آنها سوال بپرسید. در این صورت مقاله‌ی شما منحصر به فرد ، جالب و گیرا خواهد بود. حدالامکان دلایل محکمی برای فرضیه‌های خود بیان کنید. بنیان و اساس این دلایل را به دقت ذکر کنید و در عین حال از قوانین مربوطه پیروی کنید.

طرز نوشتن

طرز نوشتن یک مقاله به اندازه‌ی محتوای آن مهم است. علاوه بر استفاده از دستور زبان مناسب و املای درست کلمات، طرز نوشتن شما باید مختص خودتان باشد. یکی از روش‌های آموختن طرز نوشتن ، خواندن کتاب‌هایی است که توسط نویسندگان مورد علاقه‌ی شما نوشته شده‌اند. این کتاب‌ها را بخوانید و طرز بیان و جمله‌بندی این نویسندگان دقت کنید که چگونه پیام مورد نظرشان را انتقال می‌دهند. نوشته‌ی این نویسندگان را با نوشته‌ی خودتان مقایسه کنید و نوشته‌ی خود را تا جایی که می‌توانید، اصلاح کنید.

یادگیری لغات جدید می‌تواند مفید واقع شود. از اصطلاح‌ نامه‌ای برای انتخاب کلمات جدید استفاده کنید ولی مطمئن شوید این کلمات در خور متن شما باشد. شاید شما مهارت لازم برای جمله سازی مناسب، استفاده از دستور زبان درست و املای صحیح کلمات را نداشته باشید. در واقع نوشتن این متون ، بهترین روش تقویت مهارت‌های مذکور شما است.

 

جستجو در متن

غلط گیری و نمونه خوانی

این مرحله، حساس‌ترین مرحله‌ی نوشتن یک مقاله است. بعد از اتمام متن، مجدداً نوشته ی خود را بخوانید. از ابتدای متن، طوری که انگار این کلمات را قبلاً ندیده‌اید. در این صورت با احتمال زیاد متوجه غلط‌های موجود، می‌شوید.
بعد از تشخیص این کلمات، شما می‌توانید بلافاصله آنها را تصحیح کنید و یا با نشانه گذاری آنها را جدا کنید تا بعداً آنها را اصلاح کنید. از یک نرم افزار “اصلاح‌گر املایی و دستور زبانی” استفاده کنید تا اشتباهات ساده را مشخص کند. سایت‌هایی مانند Grammarly هم می‌توانند مفید باشند.

در مرحله‌ی بعد ، مقاله‌ی خود را به فرد دیگری بدهید تا آن را بخواند. همواره یک شخص خارجی اشتباهات و کلمات از قلم افتاده‌ی شما را تشخیص می‌دهد. حداقل این فرد می‌تواند اشتباهات املایی و دستوری شما را بیابد. با این وجود ما پیشنهاد می‌کنیم که در این مرحله ، سراغ افرادی بروید که در نوشتن مقاله و یا متن رسمی مهارت داشته باشند. در این صورت نه تنها مقاله ی شما نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت، بلکه شما می‌توانید نکات بسیاری از این افراد یاد بگیرید.

اگر هیچ کدام از اطرافیان شما در این مورد مهارتی ندارند، می‌توانید از College essay editing service استفاده کنید. در این سرویس شما علاوه بر مشاهده‌ی متن ویرایش شده ی نوشته‌ی خود، دلایل ویرایش آن را نیز مشاهده می کنید.شما می‌توانید از این نکات مهم در نوشته‌های خودتان بهره ببرید.

در نوشتن مقاله تقلب نکنید. شخص دیگری را مجبور به نوشتن مقاله‌ی خود، نکنید. این کار غیر اخلاقی و نادرست است و در آینده عواقب ناخوشایندی برای شما خواهد داشت. همچنین، مطالبی را که از اینترنت آموختید را مانند نظریات خود جلوه ندهید. اگر می‌خواهید از این مطالب استفاده کنید، باید در متن خود به منبع آن اشاره کنید. جملات برگرفته از اینترنت (هر چند کوتاه) به آسانی ردیابی می‌شوند.

نکات تکمیلی

سعی نکنید که کل مقاله را در یک روز بنویسید. بخشی از آن را برای روزهای آتی نگه دارید. در روزهای آینده، شما نظریه و دیدگاه جدیدی نسبت به متن خود پیدا می‌کنید. همچنین شما می توانید افکار مرتبط خودتان را به متن نوشته اضافه کنید، مثل تجربیات شخصی و گزارش رویدادها. متن مقاله‌ای که صرفاً شامل حقایق اثبات شده باشد، خسته کننده است. این چنین مقاله ای که به سادگی بیان شده‌اند، جذاب و برجسته نخواهد بود.

گاهی اوقات در متون ، می‌توان از لفظ‌های طنز وار مناسب استفاده کرد. اگر می‌خواهید متن شما شامل حقایق باشد، به دنبال حقایقی بگردید که تا به حال بیان نشده باشند و نقل قول از آنها در خور نوشته‌ی شما باشد. اگر نوشته‌ی مقاله‌ی شما خاطره انگیز باشد، مطمئن باشید که با سایر مقالات متفاوت خواهد بود.


اگر این مقاله برای شما مفید بوده، لینک این صفحه در سایت رو به بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.