چطور ذهن شما می‌تواند استرس را کم کند؟

آیا ممکن است که خیلی ساده، با تغییر در روش فکر کردن استرس خود را کم کنیم؟ خوشحال خواهید شد اگر بدانید که بله، این امکان وجود دارد. اجازه بدهید چیزی را به شما یادآوری کنم ذهن شما می تواند هم برای شما کار کند و هم بر ضد شما. ما درباره یک چیز مطمئن هستیم : قدرت باورنکردنی ذهن انسان.

اگر شما می توانید افکار خودتان را کنترل کنید (که البته می توانید)، قادر خواهید بود که استرس خود را کم کنید.
(نکته: ما نگفتیم که می توانید مانع آن شوید)

چگونه این کار ممکن است؟

اگر بخواهیم ساده توضیح دهیم: بروز استرس در انسان از ذهن سرچشمه می گیرد، نه از اتفاقات.

شما می توانید این واکنش را با توجه به روشی که فکر می کنید کنترل کنید، اینکه چه دیدی به یک اتفاق استرس آور دارید و اینکه چه حسی راجع به آن دارید. فراموش نکنید که واکنش به استرس یک حرکت فردی است. چیزی که برای شما خیلی استرس آور است، ممکن است برای من نباشد و بالعکس.

واکنش فردی شما به استرس ، به خیلی چیزها بستگی دارد که شامل؛ تربیت ، تجربیات زندگی ، تحصیلات و طرز تفکر شما باشد. به طور حتم یک حادثه ی نگران کننده، شوک آور و غم انگیز می تواند برای هر فردی استرس آور باشد ولی واکنش شما به این مسئله، فردی است.

می‌دانیم که ذات انسان این است که بیشتر منفی فکر کند تا مثبت. ما همیشه می خواهیم که خودمان، کسی یا چیزی را که در اطراف ماست را سرزنش کنیم. اینکه منفی نگری آسان‌تر از مثبت اندیشی است، قابل درک است ولی سوال این است: آیا منفی بودن می‌تواند چیزی را بهتر کند؟ قطعا خیر… اما مثبت اندیشی شما را از بیماری‌های ذهنی یا جسمی و حتی هردو، به معنای واقعی کلمه دور می‌کند.

یاد گرفتن

از هر موقعیت استرس آور درسی بگیرید

از خودتان بپرسید؛ چه کار متفاوتی می‌توانستم انجام دهم که این شرایط استرس آور را نادیده بگیرم؟

ما باید موثرترین راه‌های پاسخ به شرایط سختی که فراتر از کنترل ما است را یاد بگیریم. ما نمی‌توانیم واقعیت زندگی را تغییر دهیم اما ذهن ما این توانایی را دارد که کمکمان کند که از شرایط سخت نجات پیدا کنیم و به بهترین شیوه به آن واکنش نشان دهیم. این روشی است که ذهن به ما کمک می کند.

می‌دانم پذیرفتن اینکه واقعیت نگران کننده است آسان نیست، اما پذیرفتن حقیقت همیشه بهتر از جنگیدن با آن است. امتناع از پذیرفتن واقعیت نبردی است که از ابتدا در آن بازنده هستید.

در واقع حقیقت این است

هر اتفاقی که برای شما بیافتد، بهترین واکنش شما نحوه نگرش، طرز فکر شما و شیوه‌ای برای فکر کردن انتخاب می‌کنید است. نپذیرفتن واقعیت موقعیتی که در آن قرار دارید، به معنای استفاده نکردن از قدرت ذهن نیست بلکه به شما می‌گوید که بعضی وقت‌ها کشمکش هایی وجود دارد که شما نمی‌توانید کنترلشان کنید. پذیرش واقعیت شما را به مسیر درست هدایت خواهد کرد و به سمت جلو حرکتتان خواهد داد.

با استفاده از کنترل کردن افکارتان، در برابر کارهای خودتان مسئولیت پذیر باشید. وقتی این کار را انجام می‌دهید، شما به خودتان و دیگران ثابت می‌کنید که می‌توانید هر چیزی را که ممکن است بر سر راهتان قرار گیرد را کنترل کنید.

در پایان

در این مقاله، ادراک و تجربیات خودمان را درباره کم کردن استرس با شما به اشتراک گذاشته‌ایم. آرزوی ما این است که همیشه در مواقع مشکوک و بر سر دوراهی‌ها بتوانید از ذهنتان برای انتخاب مسیر درست استفاده کنید. استرس زیاد باعث جلوگیری از موفقیت شما در بسیاری از اهداف می‌شود. مثبت فکر کنید و اجازه دهید تا ذهن شما استرس شما را کم کند.


اگر این مقاله برای شما مفید بود، لینک این مقاله سایت رو به بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.