یادگیری بهتر! چگونه سریع تر و دقیق تر یاد بگیریم؟

جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، سریع حرکت می‌کند. هر قسمتی از تکنولوژی و اطلاعاتی که به دست ما رسیده، با گذشت زمان قدیمی به نظر می‌رسد چیزهایی زیادی بوجود آمده یا اصلاح شده‌اند که زندگی را برای شما آسان‌تر کرده است. اما بنظر می‌رسد هیچکس نمی‌داند چگونه می‌توان سرعت یادگیری خود را بالا برد و سریع تر و دقیق تر یاد گرفت. طبیعتاً همه نمی‌توانند به سرعت یاد بگیرند، شما نیز ممکن است یکی از افرادی باشید که برای داشتن این مزیت نیاز به کمک دارید. پس تا پایان این مقاله با رو به بالا همراه باشید.

راه‌های زیادی برای آموزش وجود دارد، تنها یادگیری دقیق و سریع مطرح نیست بلکه روش‌های یادگیری شما نیز هم است و می‌تواند با کتاب، کلاس‌های آموزشی، ویدیوها، پادکست ها یا کتاب‌های صوتی باشد.

چه دانش آموز باشید و چه برای شغلتان یا سخنرانی مطالعه کنید. گاهی اوقات حفظ کردن مطالبی که می‌خواهید یاد بگیرید، یک مشکل سربالا است. راه‌های مختلفی برای یادگیری کامل مطالب وجود دارد و ما اینجا به سریع ترین راه‌هایی که می‌دانیم، اشاره خواهیم کرد.

1. در بازه‌های زمانی کوتاه یاد بگیرید

هرکسی بعد از یک جلسه آموزش نیاز به استراحت دارد. اما نظرتان در مورد تکه تکه کردن زمان مطالعه چیست؟ با این امکان که نیاز نباشد مدت زیادی از آن دور بمانید. الن دان از دانشگاه ایالت لوئیزیانا درباب مدت زمان مطالعه می‌گوید: “مطالعه کمتر از سی دقیقه کافی نیست اما مطالعه یکباره بیش از پنجاه دقیقه برای مغز زیاد است

بعد از هر درس یک استراحت ده دقیقه‌ای انجام بدهید و سپس به سراغ درس بعدی بروید.

راه های گوناگون | رو به بالا | روبه بالا | Robebala

2. بیش از یک روش را پیش بگیرید

روش‌های زیادی برای یادگیری وجود دارد و هرکس برای یادگیری روشی دارد. اگر شما می‌خواهید تنها با یک روش یاد بگیرید، چندین بار برای فهم آن مطلب تلاش کنید. می‌توانید مطالب را از یک کتاب بخوانید و سپس برای مرور آنها از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • یک منبع آنلاین دیگر استفاده کنید
 • نت برداری کنید
 • اگر ویدیویی مرتبط با موضوع وجود دارد، آن را ببینید
 • در صورت دسترسی، به سخنرانی گوش کنید
 • چیزهایی را که میدانید به دوستتان تعریف کنید

3. مانند یک سخنران، چیزهایی که خوانده‌اید را به خود بگویید

تمرین می‌تواند با یک شریک یا در یک اتاق خالی انجام بگیرد. اما سخنرانی آموخته‌ها روش خوبی برای حفظ آنهاست. اگر در حال آماده شدن برای سخنرانی هستید، انجام این کار ضروری است، در غیر این صورت فقط به عنوان یک روش برای یادآوری مطالب استفاده می‌شود.

یک مطالعه توسط دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس نشان داد که اگر چیزی را که می‌دانید، تدریس کنید. بعدها بهتر آن را به خاطر خواهید آورد. این نوع یادآوری برای کسانی که حتی دوره‌های آموزشی را سپری نمی‌کردند، مفید بود.

4. چندین کار را همزمان انجام ندهید

اگر شما می‌خواهید یکباره مطالب زیادی یاد بگیرید، فرصت خود را برای یادگیری بهتر از دست خواهید داد. برای مثال، شما همزمان دو امتحان علوم و ریاضی دارید بنابرین باید هردوی آنها را در دو زمان و مکان متفاوت بخوانید تا بتوانید بهتر مطالب هر یک را بفهمید.

حواس پرتی | موبایل | | رو به بالا | روبه بالا | Robebala

5. حواس پرتی ها مانع یادگیری بهتر است

ما به این موضوع اشاره کردیم، اما زمانه تغییر کرده است. بیست سال پیش، ما گوشی‌های هوشمندی که هزاران کاربرد مختلف داشت در جیب خود نداشتیم. بزرگترین حواس پرتی ما ممکن بود دوستی باشد که در میزند.

برای بعضی‌ها ممکن است پانزده دقیقه خیره نشدن به گوشی امری دشوار باشد. چه ایمیل باشد چه شبکه‌های اجتماعی، شما را به شدت از حرکت باز می‌دارد. موبایل خود را در اتاق جداگانه‌ای بگذارید یا به کلی خاموش کنید. با اینکار زمان بیشتری برای مطالعه دارید و می‌توانید دقیق تر مطالعه کنید. این کارها نیز به تمرکز شما کمک می‌کند:

 • اعلانات را خاموش کنید
 • از تمام شبکه‌های اجتماعی خارج شوید و آنها را پاک کنید
 • در یک مکان مرتب کار کنید
 • به هم خانه‌هایتان بگویید که می‌خواهید مطالعه کنید تا حواس شما را پرت نکنند

6. برای تجدید قوا چرت بزنید

آیا خواب نیم روزی شما را باهوش‌تر می‌کند؟ خب اگر می‌خواهید به طور موثر مطالعه کنید، چرت زدن به عنوان استراحت می‌تواند چیزی باشد که شما نیاز دارید.

چرت های کوتاه بعد از ظهر می‌تواند قدرت ذهن شما را افزایش دهند. استاد علوم اعصاب و روانشناسی، متیو واکر می‌گوید: “چرت زدن شما را به سطحی فراتر از آنچه قبلاً بودید، می‌برد

این مطالعات روی دو گروه انجام شد، یک گروه بعدازظهر چرت می‌زد و دیگری چرت نمی‌زد. روز بعد از آنها آزمونی گرفته شد و گروهی که چرت زده بودند، نتایج بهتری داشتند.

با تجدید نیروی مغزتان توسط چرت، می‌توانید سریع تر و دقیق تر یاد بگیرید و خوابیدن بین درس‌ها به شما برای یادگیری بهتر کمک می‌کند.

7. از خودتان امتحان بگیرید

کسانی که اینکار را می‌کنند، نسبت به کسانی که نمی‌کنند از نتایج بهتری بهره مند می‌شوند. بنابرین اگر می‌خواهید برای خودتان مفید باشید، امتحان یکی از بهترین روش‌ها است. این امر به شما برای فهم مطالب کمک می‌کند و به این معنی است که دیگر نیازی به مرور دوباره و دوباره صفحات کتاب نخواهید داشت. وقتی از خودتان امتحان می‌گیرید، قسمت‌های مهمی که می‌خواهید به یاد داشته باشید را از بر خواهید شد.

مطالعه Vered Halamish و Robert Bjork (در سال 2011) نشان داد که امتحان روش بسیار سودمندی برای مرور امتحان‌های سخت است. امتحان، احتمال اینکه بعداً مطالب را به یاد بیاورید را بالا می‌برد.

از خودتان امتحان بگیرید، اما سعی کنید سوالاتی را پیدا کنید که به موضوع مرتبط باشد، حتی می‌توانید در این زمینه از معلمتان سوال کنید.

آب | رو به بالا | روبه بالا | Robebala

8. برای یادگیری بهتر هیدراته بمانید

تئوری نوشیدن هشت لیوان آب در روز یک چیز کلی است اما توصیه خوبی است. ما این را می‌گوییم چون بدن همه متفاوت است اما مهم ترین قسمت ماجرا این است که نوشیدن آب زیاد برای قدرت ذهنی شما مفید است. نوشیدن مقدار معینی از آب به روش‌های زیر به مغزتان کمک می‌کند:

 • کاهش استرس
 • تعادل غلضت خون
 • افزایش حافظه
 • جلوگیری از سردرد

از هیچکس پنهان نیست که در هنگام تشنگی، تمرکز کار سختی است و وقتی حرف مطالعه به میان می‌آید، تمرکز یک چیز اساسی است. بهتر است که در هنگام مطالعه همیشه یک لیوان آب در کنار خود داشته باشید. همین کار را در زمان امتحانات هم انجام دهید. می‌خواهید مطالعاتتان موثر باشد؟ هیدراته بمانید.

9. در ردیف جلو بنشینید

مطالعات نشان داده است که نشستن در ردیف جلوی کلاس با نتایج بهتر رابطه مستقیم دارد. این یافته بخشی از مطالعات گیلز، در سال 1982 بود که معلم خودش تعیین کرد تا دانش آموزان کجا بنشینند. این مطالعه تئوری اینکه دانش آموزان علاقمند به یادگیری مایل به نشستن در ردیف‌های جلو هستند را رد می‌کند.

این مطالعه نشان داد کسانی که در ردیف‌های جلو می‌نشینند، نسبت به کسانی که وسط و عقب می‌نشینند، به امتیازات بالاتری دست می‌یابند. دانش آموزانی که در وسط می‌نشینند هم نسبت به عقبی ها نتایج بهتری دارند. در جلو نشستن به این معناست که شما بیشتر تمرکز می‌کنید و احتمال حواس پرتی کمتری وجود دارد.

قلم و کاغذ | رو به بالا | روبه بالا | Robebala

10. از قلم و کاغذ استفاده کنید

اگر لپتاپ شما به اندازه گوشی حواستان را پرت می‌کند، احتمالاً باید مایل به حذف عنصر دیگری از موجبات اتلاف وقت باشید. گاهی اوقات چیزهایی که با دست نوشته شده، بهتر در خاطر انسان می‌ماند. اگر معلم شما در حال تدریس است، شما کمی بیشتر به نحوه نوشتن جزوه با قلم و کاغذ فکر خواهید کرد. کسانی که جزوه‌هایشان دست نویس است، نمرات بالاتری کسب می‌کنند.

11. با صدای بلند بخوانید

با صدای بلند خواندن دو کار در لحظه انجام می‌دهد. تجربه بصری و شنیداری که برای بسیاری از مردم مفید خواهد بود. همه متفاوت‌اند و بعضی ها وقتی مطالب را می‌شنوند و بلند می‌خوانند، بهتر یاد می‌گیرند. دانشگاه واترلو (2017) متوجه شده است که خواندن چیزی با صدای بلند باعث می شود شما بیشتر آن را به یاد داشته باشید.

Science Daily به نقل از کالین مک لود، استاد روانشناسی دانشگاه می‌گوید: “این مطالعه تایید می‌کند که یادگیری و حافظه هر دو از شراکت فعال سود می‌برند

به جای اینکه تمام کلمات را با صدای بلند بخوانید، بهتر است که قسمت‌های مهم و مفید را پیدا کرده و از آنها یاداشت برداری کنید و اگر بر روی کاغذ نیستند می‌توانید آنها را در یک فولدر جمع کرده و سپس چاپ کنید و قسمت‌های مهم را هایلایت کنید. بعد از اینکه این کار را کردید، مطالبی را که فکر می‌کنید مهم است، بلند بخوانید. ببینید حفظ کردن با تکرار هر قسمت راحت تر است یا خواندن یکباره کل آن تا زمانی که فکر می‌کنید این کار صحیح است، آن را ادامه دهید.

12. تمرین ورزشی

تمرین بیشتر از چیزی که فکرش را بکنید برای بدن مفید است، حتی برای امادگی ذهنی هم بسیار خوب است. با حداقل بیست دقیقه ورزش روزانه، حافظه خود را تقویت کرده و باعث افزایش عملکرد آن می‌شوید.تمرین ورزشی با افزایش ضربان قلب، اکسیژن بیشتری به مغز می‌فرستد و به ایجاد ارتباط بین رشته‌های عصبی جدید کمک می‌کند.

ورزش هرچیزی را در رابطه با مغز که فکرش را بکنید، افزایش می‌دهد مانند سطح هوشیاری. اگر احساس کسالت، تنبلی یا بی حوصلگی می‌کنید، شما تنها نیاز به تکان دادن بدنتان دارید.

غذای سالم | رو به بالا | روبه بالا | Robebala

13. چیزهای سالم بخورید

مطالعات دقیق با برنامه غذایی هوشمند شروع می‌شود. رژیم غذایی صحیح قدرت یادگیری را آسان تر می‌کند. کربوهیدرات زیاد می‌تواند مانع یادگیری و قدرت یادگیری شما خواهد بود.

بطور شگفت انگیزی، شکلات تلخ یکی از بهترین غذاهایی است که می‌توانید بخاطر وجود فلانوئید در آن مصرف کنید. این ماده قدرت حافظه را بهتر می‌کند. وقتی شکلات می‌خورید، دوپامین تولید شده نیز برای حافظه بهتر مفید است. برای فایده بیشتر شکلات تلخ بهتر است که حاوی 80 درصد شکلات باشد و همچنین کشف شده که به کاهش استرس نیز کمک می‌کند.

غذاهایی با کولین بالا نیز برای مغز شما مفید هستند، زیرا باعث تولید استیل کولین می‌شود که برای یادگیری و تمرکز ضروری است. غذاهای فراوانی وجود دارد که که می‌تواند سطح غذایی مورد نیاز شما را تامین کند و شامل موارد زیر می‌شود:

 • نخود
 • ماهی سالمون
 • تخم مرغ
 • مرغ
 • جگر گاو
 • نخود فرنگی

14. هشت ساعت خواب

برای بعضی افراد، گفتن این از عمل کردن به آن ساده تر است اما شما باید هرکاری که شده بکنید تا حدود هشت ساعت در شب بخوابید. بعد از یک خواب خوب، شما احساس شادابی و هوشیاری خواهید داشت. حتی چیزی مانند یادگیری یک مطلب کوچک بعد از یک خواب راحت بسیار ساده خواهد بود.

خواب REM به شما برای به یادآوری اطلاعات کمک می‌کند. مطالعات نشان داده که هرچقدر نیاز به حفظ مطالب بیشتری داشته باشید، به خواب  REM طولانی تری نیاز خواهید داشت. همچنین آزمایش‌ها نشان داده حیواناتی که خواب REM زیادی ندارند، خیلی قادر به یادگیری چیزهای جدید نیستند.

نتیجه گیری

بنابرین حالا شما لیست کاملی دارید. این نشان می‌دهد که شما می‌توانید دقیق تر مطالعه کنید نه سخت‌تر. اما روش زندگی هم بر روی توانایی حفظ مطالب تاثیر می‌گذارد.

راهنمایی‌های فوق معمولاً سودمند هستند اما برای مثال اگر بدن شما کم آب باشد، به سختی قادر به استفاده از موارد فوق خواهید بود. تمام این کارها زمانی که آغاز می‌شود که با بدنتان همانطور که لایق است رفتار کنید. اگر مراقب خودتان باشید، خواهید دید که سایر چیزهای زندگی طبیعی تر به نظر می‌آید. شما می‌توانید برای خودتان مرز و آرامشی با دانستن اینکه هرکاری برای حفظ مطالب مختلف کرده‌اید، ایجاد کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.