افرادی که مطالعه می‌کنند طول عمری طولانی و وضعیت سلامت بهتری دارند!

شما برای افزایش طول عمر خود چه می‌کنید؟ مطالعات مختلف به شما موارد ضد و نقیضی را نشان می‌دهد اما یکی از شیوه‌های شگفت انگیز زندگی طولانی تر ممکن است فقط مطالعه کردن باشد. یک پژوهش انجام شده بر روی 3635 شرکت کننده نشان داده است که افراد اهل مطالعه در طی 12 سال آینده 20 درصد کمتر نسبت به افرادی که مطالعه ندارند جان خود را از دست می‌دهند.

مزاياي شناخته شده مطالعه آشکار است و نتایج نشان می‌دهد که مطالعه کردن به کاهش استرس کمک می‌کند و دایره واژگان مغز شما را گسترش می‌دهد. اما این موارد چه کمکی به افزایش طول عمر شما می‌کند؟ اگرچه به نظر ساده نیست اما ما قصد داریم نگاه دقیق‌تری به آن داشته باشیم و ببینیم که چرا این افراد عمر طولانی تری دارند.

بیایید با برخی از آمار شروع کنیم

مطالعات انجام شده توسط دانشگاه ییل (Yale University) نگاهی به چگونگی خواندن کتاب‌ها می‌دهد و عوامل دیگر می‌توانند بر طول عمر تاثیر بگذارند برخی از یافته‌ها عبارتند از:

  • افراد اهل مطالعه به طور متوسط دو سال بیشتر از افرادی که مطالعه ندارند عمر می‌کنند
  • کتاب برای افزایش طول عمر نسبت به مجلات و روزنامه‌ها مفیدتر هستند
  • مطالعه بدون در نظر گرفتن جنسیت، تحصیلات یا ثروت مفید است

این تحقیق بر روی سه گروه تمرکز داشته که بیش از 50 سال داشتند. یک‌ گروه که اصلا مطالعه نداشتند. گروهی دیگر که بیش از 3.5 ساعت در هفته مطالعه کردند و همچنین گروهی که بیش از 3.5 ساعت در هفته مطالعه داشتند.

مطالعات نشان داده که دوازده سال بعد، 33 درصد از افرادی که مطالعه نداشتند و 27 درصد از افرادی که مطالعه داشتند فوت کردند. یکی از بی‌نظیرترین مزایای مطالعه این واقعیت است که فقط تقریبا 30 دقیقه زمان در روز برای افزایش طول عمر لازم است و هرچه مطالعه طولانی‌تر باشد با طول عمر فرد ارتباط مستقیم دارد.

یکی از شرکت کنندگان در این پژوهش به نام آونی باویشی (Avni Bavishi) درمورد تفاوت بین خواندن کتاب‌ها و مجلات و روزنامه‌ها توضیح داد که باعث شد آنها از میزان تفاوت اثر بین این دو شگفت زده شدند.

یکی از بخش‌هایی که بیان شد این بود که کتاب‌ها جذاب هستند. آنها نیاز به سطوح بالاتری از تمرکز برای خواننده دارند تا از قوه تخیل خود استفاده کنند. بنابراین مطالعه کنندگان بیشتر مغز خود را تمرین می‌دهند.

با اینکه هیچ اشاره‌ای به نوع کتاب‌هایی که شرکت کنندگان خوانده‌اند در این تحقیق وجود ندارد، اما بسیاری از این کتاب‌ها شامل رمان‌ها می‌شوند. زیرا رایج‌ترین انتخاب برای بسیاری از مردم کتابهای رمان هستند. با این حال جالب است که رابطه بین ژانر این رمان ها و طول عمر خوانندگان را ببینید.

مطالعات نشان داده است که خواندن به شما مزیت زنده ماندن بالاتری را می‌دهد. زیرا خواندن کتاب مشمول حالت خواندن عمیق می‌شود. شما می‌توانید اطلاعات را جذب و آن را به جهان خارج از کتاب اعمال کنید.

کتاب | مطالعه

چرا افرادی که مطالعه ندارند طولانی عمر نمی‌کنند؟

مقاله دانشگاه ییل (Yale University) اشاره به این دارد که فعالیت‌هایی نظیر تماشا کردن تلویزیون می‌تواند خطر مرگ را افزایش دهد. زیرا در زمان مطالعه مغز شما به همان شیوه کار نمی‌کند، در هنگام تماشای تلویزیون اغلب به سمت کاهش است. برای سلامت شما هم همینطور است و اگر شما انتخاب کنید که بیشتر از ورزش تلویزیون تماشا کنید، این وضعیت با بدن شما سازگار نیست.

مغز ما نیاز به تحریک دارد. از آنجایی که یکی از محققان بنام بکا لوی (Becca Levy) اظهار داشت که: افراد بالای 65 سال به طور متوسط 4.4 ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌کنند، تلاش برای هدایت سپری کردن اوقات فراغت با خواندن کتاب می‌تواند مفید باشد.

مزاياي سلامتی مطالعه کردن چیست ؟

ما به زندگی طولانی‌تر توجه کردیم اما برای سلامتی ما چه کار دیگری می‌تواند انجام دهد؟ از آنجایی که نرخ پایین سوادآموزی در ایالت متحده آمریکا هزینه صنعت مراقبت‌های بهداشتی که بیش از هفتاد میلیون دلار در سال است را فراهم می‌کند، نیاز واقعی برای مطالعه کنندگان فعال وجود دارد.

در ابتدا مطالعه می‌تواند استرس را تا 68 درصد کاهش دهد. مقاله‌ای که فقط شش دقیقه زمان می‌برد می‌تواند تفاوت‌های زیادی در شما برای اینکه چطور احساس می‌کنید داشته باشد.

مطالعه‌ای از دانشگاه ساسکس (University of Sussex) نشان می‌دهد که خواندن ضربان قلب را کاهش و ماهیچه‌ها را در حالت آرامش قرار می‌دهد. همچنین نشان می‌دهد که در مورد کاهش سطح استرس، مطالعه کردن از گوش دادن به موسیقی و یا نوشیدن یک فنجان چای بهتر است.

نظریه پشت این تحقیق این است که کتاب خوانی ذهن را به دنیای دیگری می‌برد و به افراد اجازه می‌دهد از اضراب خود فرار کنند. خواندن یک روزنامه شاید چنین تاثیری نداشته باشد، چرا که بسیاری از داستان‌های آن می‌توانند اضطراب بیشتری به وجود بیاورند.

سلامت مغز

مطالعه آغازی برای سلامت مغز

نباید تعجب کرد که مطالعه برای سلامتی حافظه شما مفید است. زیرا شما باید پیچ‌ و تاب‌ها و اسامی شخصیت‌های کتاب را به خاطر بسپارید که می‌تواند ظرفیت مغز شما را افزایش دهد.

همانطور که برخی از کتاب‌ها می‌توانند پیچیده باشند، مغز شما یک کار بزرگ برای رمزگشایی آنچه اتفاق می‌افتد انجام می‌دهد. تجسم کردن و رمزگشایی، ظرفیت حافظه شما را افزایش می‌دهد و هنگامی که به حافظه کوتاه مدت می‌آید، ذهن شما را تازه می‌کند. مطالعه به مردم کمک می‌کند تا موارد روزمره را به یاد بیاورند که ممکنه است در زمان های مختلف فراموش کنند.

ایجاد خاطرات جدید در مغز باعث ایجاد مسیر هاي عصبی جدید می‌شود. حافظه شما همچنین از این واقعیت سود می‌برد که برخی تحقیقات نشان داده است که مطالعه می‌تواند میزان بیماری‌های روانی ما را کاهش دهد، از جمله حافظه.

مطالعه دیگری توسط مرکز پزشکی دانشگاه راش شیکاگو (Rush University) بیان می‌کند که فعالیت‌های مکرر شناختی در سراسر طول عمر با کاهش تدریجی شناختی در اواخر‌ زندگی ارتباط دارد. بنابراین فعال نگه داشتن مغز برای سلامت آن ضروری است. این مطالعه به مدت شش سال بر روی حدود 300 شرکت کننده سالمند انجام شد که بعد از مرگشان دانشمندان مغزشان را برای شواهدی از زوال عقلی مورد بررسی قرار دادند. سالمندان اهل مطالعه به احتمال زیاد کمتر علائم ناشی از زوال عقلی را نشان دادند.

خوشحالی و شادی

مطالعه می‌تواند شما را شادتر کند

مطالعه با انواع دیگر فراموشی متفاوت است. برای مثال تماشای بیش از حد تلویزیون با افسردگی مرتبط است، اما مطالعه با بردن ذهن شما به جایی متفاوت می‌تواند خلق و خوی شما را بهتر کند. مطالعه می‌تواند شما را در موقعیت بهتری قرار بدهد موقعیتی بهتر از وضیعت شما قبل از شروع مطالعه.

مطالعه می‌تواند خلق و خوی شما را بهتر کند البته بستگی به چیز هایی که می‌خوانید هم دارد. اگر شما کتابی درمورد تجربیات الهام بخش شخصی بخوانید به احتمال زیاد بعد از خواندن آن احساس خوبی نسبت به کتاب هایی با تم های تیره تر خواهید داشت. زیرا که شما با حالتی مدیتیشن گونه آرام می‌شوید. مطالعه به شما آرامش و شادی بیشتری می‌دهد.

مشکل این است که همه از مطالعه لذت نمی‌برند. برای برخی اشخاص مثل یک کار خنده‌دار می‌ماند که آنها را از کارهایی که در عوض انجام می‌دهند دور می‌سازد. این فعالیت‌ها ممکن است شامل تماشای تلویزیون یا کار کردن با تلفن همراه باشد که در هر صورت جایگزین بهتری نيستند.

مطالعه کنندگان جدید ممکن است نیاز به پیدا کردن یک ژانر که توجه آنها را جلب خود کند و آنها را تشویق به ورق زدن صفحات کتاب بکند داشته باشند. اگر شما خود را مجبور به خواندن کنید در صورتی که میلی به خواندن ندارید می‌تواند اثرات مخالفی داشته باشد. کسانی که برای لذت بردن کتاب بخوانند، آنچه را که از آن می‌خواهند دریافت می‌کنند.

همچینن با توجه به اینکه خواندن می‌تواند شما را خوشحال کند مهم است توجه داشته باشید که اگر شما در حال حاضر به دنبال یک کتاب برای قرار دادن شما در خلق و خوی بهتر می‌گردید کتابهای توسعه فردی وجود دارد که دقیقا برای انجام آن نوشته شده است.

خواب | خوابیدن

مطالعه کمک می‌کند که بهتر بخوابیم

همچنین تحقیقی در سال 2009 توسط دانشگاه ساسکس (University of Sussex) به بررسی تاثیر مطالعه قبل از خواب می‌پردازد. دریافت شد که این عمل می‌تواند به شما برای مقابله با بخوابی کمک کند. این تحقیق نشان دادن که مطالعه کردن می‌تواند در مقابله با بیخوابی به شما کمک کند. به شما کمک می‌کند که ذهن خود را از فعالیت‌های روزانه پاک کنید. پاک کردن ذهن بسیار برای خواب مفید است و این روش جایگزین خوبی به جای نگاه کردن به موبایل خود قبل از رفتن به رختخواب است.

آیا مطالعه شما را آرام می‌کند؟

قطعا این کار را می‌کند. ما درمورد اینکه مطالعه چگونه ضربان قلب را کاهش و به شما احساس آرامش می‌دهد بحث کردیم. همچنین موضوعی که می‌خوانید می‌تواند بر احساس شما تاثیر بگذارد تا شما را به آرامش فوق‌العاده‌ای برساند. کتابهای خود آموز و متون معنوی خواننده را در حالت مسالمت آمیزی قرار می‌دهند.

گفت و گو | اجتماعی

آیا مطالعه شما را اجتماعی می‌کند؟

این موضوع پیوند می‌خورد به اینکه افرادی که با یک شبکه اجتماعی مثبت در ارتباط هستند عمر طولانی تری دارند و مطالعه می‌تواند شما را اجتماعی تر کند. از آنجایی که مطالعه می‌تواند موجب افزایش میل جنسی شما و افزایش هوش هیجانی شود، احتمال بیشتری برای ایجاد روابط معنادار با دیگران خواهید داشت.

یک تحقیق توسط روانشناسانی بنام امانوئل کاستانو (Emanuele Castano) و ديويد کومر کید (David Comer Kidd) نشان داده است که چگونه خواندن رمان ها افزایش هوش هیجانی را در بر دارد. در این مطالعه افراد 18 تا 75 سال در سه گروه تقسیم بندی شدند:

یک گروه کتاب های داستانی داشتند گروه دیگر  شامل گزیده‌ای از رمان های انتخاب شده بود و گروه آخر اهل مطالعه نبودند. بعد از آنها خواسته شد تا یک عکس از یک جفت چشم را به احساسات مطابقت بدهند. خوانندگان داستان در خواندن احساسات مردم بهتر بودند.

خواندن به خودی خود میتواند به عنوان یک جامعه باشد. با بسیاری از انجمن های کتاب خوانی در هر شهر اغلب یک گروه از مردم وجود دارند که در هر ژانری که بتوانید فکر کنید مطالعه می‌کنند. حضور در انجمن‌های کتاب یک راه عالی برای ملاقات کردن، بحث در مورد باورهای شما و ملاقات با افراد هم نظر با شما است. حضور در گروه‌ها مطالعه باعث می‌شود مردم احساس اعتماد به نفس بالاتری داشته باشند و به مهارت‌های اجتماعی آنها کمک می‌کند. تمرین مهارت‌ها برای افرادی که فاقد آن هستند فوق العاده است.

مطالعه به شما کمک می‌کند تا به نظریه‌های ذهنی بپردازید. این نظریه به شما کمک می‌کند تا افکار ، احساسات و وضعیت ذهنی افراد دیگر را بهتر درک کنید.

یک تحقیق از دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل دریافت که شبکه‌های اجتماعی برای سلامت فیزیکی به عنوان ورزش بسیار مهم هستند. آنها متوجه شدند که افرادی که از نظر اجتماعی فعال نبودند به احتمال زیاد چاق بودند. بنابراین دقت داشته باشید که هر چیزی که می‌تواند به شما برای ایجاد روابط کمک کند باید برای سلامت شما مفید باشد.

مطالعه | کتاب

نتیجه گیری

افرادی که مطالعه می‌کنند عمر طولانی تری دارند. مطالعه اضطراب را کاهش می‌دهد که به خودی خود می‌تواند به شما کمک کند تا عمر طولانی تر و احساس خوشبختی بکنید. از آنجایی که مطالعه کردن می‌تواند به شما برای ایجاد روابط اجتماعی کمک کند این یک احساس تندرستی است و می‌تواند به شما کمک کند تا سال‌هایی را به عمر خود اضافه کنید.

مطالعه خواص زیادی برای سلامتی دارد، اما اگر خیلی مشتاق به آن نیستید ایجاد همچین عادتی سخت است. این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا به حالت مطالعه عمیق بروید و در صورتی می‌توانید به این حالت برسید که به آنچه که می‌خوانید علاقمند باشید.

در تکمیل این مبحث اشاره کنیم به اینکه افرادی که مطالعه می‌کنند می‌توانند مزایای زیر را دریافت کنند:

  • آنها به طور متوسط می‌توانند دو سال بیشتر از افرادی که مطالعه ندارند عمر کنند
  • سطوح پایین اضطراب : فقط شش دقیقه می‌تواند به معنای 68 درصد استرس کمتر باشد
  • ارتباط اجتماعی بهتر که می‌تواند باشد منجر به سلامتی بیشتر می‌شود
  • خواب شب بهتر
  • سلامت مغز طولانی مدت
  • شادی بیشتر

البته مطالعه تنها راه برای به دست آوردن این مزایا نیست، اما ممکن است یکی از آسان‌ترین و ایمن‌ترین راه‌ها برای افزایش طول عمر و سلامتی باشد. همیشه توصیه می‌کنیم که دقت کنید بعد از خواندن چه احساسی دارید. اگر احساس می‌کنید که اثر مثبتی دارد پس ادامه دهید و ببیند که شما را به کجا می‌برد. این ممکن است به شما این فرصت را بدهد تا کتابهای بیشتری را به زندگی خود وارد کنید.

اگر شما می‌خواید که کتاب بخوانید اما وقت آن را ندارید خلاصه نویسی‌هایی که برای کتابها است می‌تواند به شما کمک کند. با وجود این مزایا قطعا می‌خواهید خود را به کتاب خوانی عادت بدهید و خواننده بهتری باشید. بنابراین اگر شما قبلا به طور مرتب مطالعه نکرده‌اید چرا اکنون شروع نمی‌کنید؟


اگر این مقاله برای شما مفید واقع شد ، لینک این صفحه از سایت رو به بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.