برنامه‌ جامع بهبود فردی به روش برایان تریسی

Personal Development Plan by Brian Tracy

آیا می‌دانید که از اکنون تا پنج سال آینده چه کارهایی را انجام خواهید داد؟ اگر پاسخ‌تان منفی است، باید برای برنامه‌ریزی دست به کار شوید!

تهیه یک برنامه بهبود فردی شخصی نه تنها به شما کمک می کند به طرز موثری برای آینده برنامه ریزی کرده و روند آموزش و پیشرفت خود را مدیریت کنید، بلکه یک برنامه توسعه فردی به فعالیت‌های شما جهت داده و به شما کمک می‌کند تا در حیطه شغلی خود حرکت رو به جلو داشته باشید.

اما «الگوی برنامه توسعه فردی» چیست و چگونه در مسیر موفقیت به کمک شما می‌آید؟

با کمک این الگو شما یاد می‌گیرید که رو به آینده فکر کنید، به شیوه کارآمدتری برای ما‌ه‌های آتی خود برنامه‌ریزی کنید، و اهداف‌تان را به شیوه مؤثرتری ارزیابی کنید.

 

حال این الگو چگونه کار می‌کند؟

 

1. اهداف اصلی خود را تعیین کنید

تعیین هدف برای توسعه فردی

ممکن است این اهداف در طول سال‌های گذشته در پس ذهن شما نقش بسته باشند، و تنها منتظر این باشند که در یک زمان مناسب ظاهر شوند. برخی دیگر اما ممکن است برای تعیین اهداف‌شان نیازمند جستجو در درون خود باشند.

اگر شما هدف روشن و مشخصی ندارید، از خودتان این سوال‌ها را بپرسید: من می‌خواهم در زمینه شغلی خودم به کجا برسم؟ آیا با یک شغل متفاوت شادتر خواهم بود؟ چه مهارت‌ها و اطلاعات جدیدی باعث می‌شوند من به فرد کاراتری تبدیل شوم؟ و از همه مهم‌تر: چه نوعی از دستاوردها برای من مهم‌ترین محسوب می‌شوند؟

زمانی که اهداف‌تان را مشخص کردید، آن‌ها را اولویت‌بندی کنید و از این وسوسه که بخواهید به طور همزمان به همه اهداف‌تان دست یابید، به طور جدی اجتناب نمایید.

در مورد چیزی که می‌خواهید به آن دست یابید واقع‌نگر باشید، و به یاد بیاورید که این اهداف می‌توانند هر چیزی باشند: از اهداف کوتاه‌مدت گرفته تا اهداف بلند مدت، اهداف کوچک یا اهداف بزرگ.

مثال‌ها:

  • من می‌خواهم در سال آینده 100 هزار دلار درآمد داشته باشم.
  • من می‌خواهم شغلم را ارتقا داده و به یک مدیر تبدیل شوم.

اهداف اصلی:

هدف 1:

 

هدف 2:

 

هدف 3:

 

 

2. نقاط قوت فعلی خود را تعیین کنید

شناسایی توانایی های خود

پس از اینکه هدف اصلی خود را تعیین کردید، نوبت به شناسایی نقاط قوت می‌رسد.

چه ویژگی‌هایی دارید که می‌توانند در تحقق این هدف به شما کمک کنند؟ آیا این نقاط قوت می‌توانند به مهارت‌های قابل استفاده برای شما تبدیل شوند؟

حتی اگر تجربه مستقیمی در زمینه هدف مورد نظر خود ندارید، حتما یک نقطه قوت دارید که بتواند به شما کمک کند. به عنوان مثال:

  • سخت‌کوشی
  • ذهن خلاق
  • علاقه منحصربه‌فرد در یک زمینه تخصصی خاص
  • مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی قوی

شناسایی نقاط قوت می‌تواند شما را به سمت زمینه‌های بالقوه بهره‌وری هدایت کند.

به عنوان مثال، ممکن است شما تجارب متعددی در زمینه مدیریت نیروی انسانی داشته باشید (نقطه قوت)، اما هیچ دستاوردی که بتواند این مهارت‌ها را نشان دهد نداشته باشید (نقطه ضعف).

و این دقیقا همان جایی است که زمینه‌های توسعه فردی شما مشخص می‌شود.

مثال‌ها:

« من در صحبت کردن با افراد و تشخیص نیازهای آن‌ها فوق‌العاده‌ام، و تجارب شغلی متعددی در زمینه فعالیت‌های خدماتی که با مردم سروکار داشته باشد دارم.»

نقاط قوت فعلی که می‌توانند در دستیابی به هر یک از اهداف کمک کننده باشند:

هدف 1:

 

هدف 2:

 

هدف 3:

 

 

3. زمینه‌های کلیدی برای پیشرفت‌تان را تعیین کنید

پیدا کردن زمینه های پیشرفت

اگر شما از جمله افرادی هستید که در مصاحبه‌های کاری برای سوال «نقاط ضعف شما چیست؟» هیچ پاسخ مشخصی ندارید، در این بخش از الگوی برنامه‌ریزی می‌توانید به نتایج کاربردی دست یابید.

برای این کار، زمینه‌های شغلی اصلی خود را مشخص کنید، و تعیین کنید که چه مهارت‌هایی برای دستیابی به اهداف‌تان نیاز دارید. با توجه به این بررسی‌ها، شما می‌توانید به یک سلسله اقدامات واقع‌نگرانه جهت تبدیل نقاط ضعف خود به نقاط قوت دست یابید.

اگر اطمینان حاصل کنید که مهارت‌هایی که می‌خواهید روی آنها کار کنید، به طور مستقیم به اهداف شما مرتبط هستند، انگیزه بیشتری برای بهبود آنها خواهید داشت.

مثال‌ها:

  • « من مدارک معتبر برای پیدا کردن موقعیت شغلی در زمینه حسابداری ندارم.»
  • « من در زمینه توسعه وب بسیار مبتدی هستم، و برای پیشرفت در این زمینه کاری، باید سطح مهارت خودم در این زمینه را ارتقا دهم.»

 

زمینه‌های کلیدی توسعه فردی برای دست‌یابی به اهداف مورد نظر من:

1:

 

2:

 

3:

 

4:

 

5:

 

 

4. در خصوص مهارت‌هایی که برای دستیابی به اهداف‌تان نیاز دارید تحقیق کنید

با جزئیات کامل در مورد اینکه چه چیزهایی شما را  به هدف‌هایتان می‌رسانند تحقیق کنید،  و تعیین کنید که چه مهارت‌ها، اطلاعات و معلوماتی به شما در غلبه بر نقاط ضعف‌تان کمک خواهند کرد.

به عنوان مثال، اگر شما می‌خواهید که یک مددکار اجتماعی باشید، اما هیچ تجربه‌ای در این زمینه ندارید، ممکن است تصمیم بگیرید که صلاحیت مورد نیاز را از طریق گذراندن دوره‌های مرتبط، یا تحصیل در رشته‌های مرتبط در دانشگاه کسب کنید.

همچنین ممکن است، بنابر ترجیح خود، به روش‌ها و تجارب عملی (مثلا کارآموزی) در زمینه‌ای که می‌خواهید در آن موفق شوید بپردازید.

به عنوان مثال:

  • « من باید یک دوره جامع در زمینه کدنویسی وب بگذرانم.»
  • « من باید حداقل یک سال سابقه کار در زمینه بازاریابی داشته باشم تا بتوانم به یک موسسه بزرگ در این زمینه ملحق شوم.»

 

مهارت‌ها/ اطلاعات/ صلاحیت‌هایی که من برای دستیابی به هر یک از اهدافم نیاز دارم:

هدف 1:

 

هدف 2:

 

هدف 3:

 

5. وارد عمل شوید

شروع برنامه بهبود فردی

با طی کردن تمامی مراحل پیشین، اکنون شما باید آماده باشید تا اقدامات مشخصی را تعیین کنید که شما را در مسیر صحیح دستیابی به اهداف‌تان قرار می‌دهند.

اقدامات شما باید کاملا بر اساس نقاط ضعف‌تان تعیین شده باشند تا بتوانند زمینه‌های رشد و ارتقای مهارت‌های شما در دستیابی به اهداف‌تان را فراهم سازند. میزان فعالیت‌هایی که برای هر هدف در نظر می‌گیرید، کاملا به شما، برنامه شخصی شما و میزان پیچیدگی اهداف‌تان بستگی دارد.

بنابراین، به خوبی تحقیق کنید و فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که بهترین گزینه برای شما باشند. این فعالیت‌ها می‌توانند از مطالعه در یک زمینه خاص گرفته تا کارآموزی و کارورزی، یا گذراندن دوره‌های آموزشی، و یا کسب یک مهارت جدید هر چیزی را شامل شوند.

به عنوان مثال:

« من یک دوره مربیگری تناسب اندام شخصی را خواهم گذراند.»

« من به مدت سه ماه در یک موسسه انتشاراتی کاراموزی رایگان خواهم کرد تا مهارت‌های مورد نیازم را کسب کنم.»

 

اهداف اقدام 1 اقدام 2 اقدام 3
هدف 1
هدف 2
هدف 3

 

 

6. برای خودتان یک چارچوب زمانی مشخص تعیین کنید

ساخت محدوده زمانی و ددلاین

تعیین کردن یک ضرب‌العجل و مهلت زمانی جهت دستیابی به هر یک از اهداف‌تان، یک مقصد روشن را برای شما ترسیم می‌کند و اجازه می‌دهد تا همواره از حرکت خود در مسیر صحیح مطمئن شوید.

در این مرحله، برای زمانبندی اهداف خود واقع‌گرا باشید و مدت زمانی را که برای انجام هر یک از اقدامات تعیین شده نیاز دارید در نظر بگیرد. شما باید موانع احتمالی را که ممکن است انجام فعالیت‌ها در مسیرتان را کند کنند در نظر بگیرید، چرا که هیچ کاری به همان راحتی و روانی که شما دوست دارید پیش نخواهد رفت.

مهلت زمانی برای دستیابی به هریک از اهداف:

هدف 1:

 

هدف 2:

 

هدف 3:

 

 

7. پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنید

اندازه گیری پیشرفت در توسعه فردیدر نهایت، شما باید همیشه میزان پیشرفت خود را بسنجید.

این موضوع نه تنها به شما کمک می‌کند تا بر روی فعالیت‌های مهم خود متمرکز شده و انگیزه و اعتماد به نفس‌تان را بالا ببرید، بلکه نشان می‌دهد که در چه زمینه‌هایی قوی‌تر هستید و در چه زمینه‌هایی نیاز به کار بیشتری دارید.

با شناسایی موانع، شما خواهید توانست فعالیت‌های جدیدی را تعیین کنید یا برخی از فعالیت‌های فعلی را به گونه‌ای اصلاح کنید که بیشتر با هدف نهایی شما همخوانی داشته باشند.

گزارش پیشرفت من:

 

اهداف چه دستاوردهایی داشته‌ام؟ با چه موانعی روبه‌رو شده‌ام؟ چه زمینه‌هایی باید بهبود یابند؟
هدف 1
هدف 2
هدف 3

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.