10 راه برای اینکه بتوانید همین امروز قدردانی را تمرین کنید

چگونه قدردان باشیم

فریس بولر گفته است «زندگی به سرعت سپری می‌شود. اگر لحظه‌ای درنگ نکنی و به اطراف خودت نگاهی نیندازی، گویی زندگی را کاملا به هدر دادی». قدردانی یا سپاسگزاری خصوصیتی زیباست زیرا افرادی که این ویژگی را دارند، قدرت ذهنی خود را افزایش داده‌اند و سلامت روانی شأن را بهبود بخشیده‌اند. قدردان بودن می‌تواند از راه‌های زیادی به شما سود برساند و دیدگاهتان را نسبت به زندگی تغییر دهد. شما می‌توانید امروز قدردانی را تمرین کنید ، پس با ادامه این مطلب در سایت رو به بالا همراه ما باشید.

زندگی به سرعت سپری می‌شود. اگر لحظه‌ای درنگ نکنی و به اطراف خودت نگاهی نیندازی، گویی زندگی را کاملا به هدر دادی

1- یک دفترچه یادداشت قدردانی درست کنید

دفترچه یادداشت قدردانی

این مورد جزء علایق شخصی من است چون نوشتن یکی از سرگرمی‌هایم می‌باشد. داشتن یک یادداشت روزانه از آنچه به خاطرش سپاس‌گزار هستیم، می‌تواند دائما به شما یادآوری کند که با چه چیزهایی احساس خوشبختی می‌کنید. در پایان هر روز، هر چیزی که به خاطرش شکرگزاری می‌کنید را بنویسید. آن موارد می‌تواند داشتن سلامتی، دوستان، یک بالین برای خوابیدن و یا خیلی چیزهای دیگر باشد. این کار نه تنها باعث می‌شود همیشه به خود یادآوری کنید که در همه حال چیزی برای شکرگزاری کردن وجود دارد بلکه فواید زیادی را می‌توانید از طریق نوشتن به دست آورید. نوشتن به شما کمک می‌کند بزرگ‌تر فکر کنید، هوشیار باشید و ذهنتان را آسوده کنید.

شاید مفید‌تر از همه این باشد که حافظه با نوشتن تقویت می‌شود. تحقیق شایسته‌ای انجام شده است که اظهار می‌کند که نوشتن اطلاعات روی کاغذ یادآوری آن را آسان‌تر می‌کند. اینگونه، شما خیلی بهتر به یاد دارید که به خاطر چه چیز‌هایی شکرگزار هستید. پس یک مداد یا خودکار بردارید، دفترچه‌تان به دست بگرید و به خاطر خودتان یادآورهای روزانه را بنویسید. این رفتاری است که می‌تواند به نوعی سرمایه‌گذاری روی سلامت روانی شما محسوب شود. همچنین ثابت شده است که داشتن دفترچه‌های قدردانی از اینکه به چه اندازه می‌توانید خوشحال باشید، حمایت می‌کند.

دکتر رابرت اِمانز و تیمش، تحقیقی را در دانشگاه کالیفرنیا انجام دادند و به بهبود‌های قابل توجهی در طی استفاده افراد از دفترچه‌های قدردانی پی بردند. از داوطلبان درخواست شد، 5 مورد را بنویسند که هفته گذشته به خاطر آن شکرگزار بودند. این گروه در تمرین‌ها فعال‌تر، خوش‌بین‌تر و علاوه بر سالم‌تر بودند. دکتر اِمانز نتیجه گرفت، کسانی که قدردانی را تمرین می‌کنند نه تنها احساس بهتری دارند بلکه انگیزه بیشتری برای انجام خوبی‌ها دارند. در حالی که این یک تحقیق منحصر به فرد است، فواید تمرین قدردانی به روش‌های عملی می‌تواند مزایای شگرفی داشته باشد.

2- هر روز تعریف و تمجید به دیگران ببخشید

مکالمه با دیگران

همیشه بخشیدن بهتر از گرفتن است. اما شاید هیچ چیزی بهتر از شنیدن تعریف و تمجید نباشد. این باعث می‌شود از درون احساس خوبی داشته باشیم و ویژگی‌های مثبت درونی ما را تصدیق می‌کند. تحسین کردن دیگران می‌تواند کاملا رضایت‌بخش باشد. این تمجید‌ها می‌تواند مستقیما درباره‌ی یک شخص باشد یا صرفا به درمیان گذاشتن قدردانی شما از هر چیزی. اگر شما با موقعیتی مواجه شوید که روز یک نفر را بسازید یا فقط به خود یادآوری کنید که چیزی در جهان وجود دارد که به خاطر آن شکرگزار هستید، اینها می‌تواند یک راه مناسب برای نشان دادن قدردانی باشد.

آیا دوست شما به تازگی مدل مویش را تغییر داده؟ به او تبریک بگویید و بگذارید بداند که به آن افتخار می‌کنید. تحقیقی در سال 2012 انجام شده که نشان می‌دهد، تحسین شدن به صورت بالقوه تأثیری مانند گرفتن پول نقد دارد. این تماما بر اساس آن بود که مغز این دو احساس را به طور یکسان پردازش می‌کند.

هنگامی که درباره‌ی تعریف و تمجید صحبت می‌کنیم، باید چیزهایی را در نظر داشته باشیم. اگر می‌خواهید از کسی تعریف کنید، هشیار باشید و آن را بدون توقع تحسین شدن متقابل انجام دهید. فهمیدن تعارف دروغین خیلی آسان است و ممکن است در طی آن صداقت خود را کاملا زیر سؤال ببرید. نکته بعدی این است که تا آنجا که ممکن است مشخصا این کار را انجام دهید. تمجید مبهم امکان دارد مثل یک کلام بی‌فایده تلقی شود.

مثلا فرض کنید شخصی دکور پذیرایی‌اش را تغییر داده است؛ هنگام تعریف کردن به تغییراتی اشاره کنید که نظر شما را جلب کرده است. گذشته از این، هیچ‌گاه دو پهلو از چیزی تعریف نکنید. به بیان دیگر، چیزی نگویید که بیشتر شبیه یک توهین باشد تا تعریف! شما به راحتی می‌توانید روز شادی را برای یک فرد با تعریف کردن از چیزی ساده درباره‌ی او، رقم بزنید. پس دفعه‌ی بعد که در بین مردم بودید، این کار را امتحان کنید!
اگر می‌خواهید از کسی تعریف کنید، هشیار باشید و آن را بدون توقع تحسین شدن متقابل انجام دهید.

3- داوطلب شوید

ادای دین به جامعه‌ی محلی‌تان، از راه‌های دیگر تمرین قدردانی خیلی بهتر است. نه تنها انجام کار‌های داوطلبانه برای روزمه‌کاری مناسب است بلکه برای شما چشم‌انداز وسیع‌تری نسبت به زندگی فراهم می‌کند. معمولا ما هر روز نسبت به چیزهایی که نداریم شکایت می‌کنیم اما اگر مجبور بودید خدماتتان را در یک آشپزخانه سوپ پزی ارائه دهید، مکان‌های عمومی یا محل کار دیگران را تمیز کنید، متوجه می‌شدید در مقایسه با دیگران چه چیز‌هایی دارید.

تحقیقات نشان داده است که کمک کردن به دیگران به صورت داوطلبانه می‌تواند خوش خلقی ما و به طبع قدردانی ما را نیز بهبود بخشد. تحقیقات دیگری نیز نشان داده‌اند، افرادی که داوطلب می‌شوند، آمار مرگ و میر کمتری دارند، عمکردشان خیلی بهتر است و کمتر به افسردگی دچار می‌شوند.

داوطلب شدن و کمک کردن به دیگران، در طول زندگی آنها در خاطرشان می‌ماند. آنها به یاد دارند که بر علارغم شرایط فعلی‌شان، شما تصمیم گرفتید برای آنها وقت بگذارید تا کمکشان کنید. کاملا واضح است که یاری کردن دیگران به شما کمک می‌کند. هر چه قدر که شما فکر کنید کاری که از دستتان برمی‌آید ناچیز است، ممکن است برای دیگران خیلی ارزشمند باشد.

قدرانی را می‌توانید مشخصا با نیکی کردن به دیگران نشان دهید. اگر شما به موقعیتی برخوردید و پذیرفتید که اوقات فراغت خود را به کار‌های داوطلبانه در جامعه اختصاص دهید بدون اینکه انتظار دریافت چیزی را داشته باشید، این کار برای شما فواید زیادی خواهد داشت. هر جایی که زندگی می‌کنید، هیچ کمبودی وجود ندارد که شما نتوانید کاری بزرگی برای آن انجام دهید. چه از طریق تمیز کردن پیاده‌رو‌ها یا کمک کردن به نیاز‌مندان.

تو نیکویی کن و در دجله انداز *** که ایزد در بیابانت دهد باز

 

4- با کسانی که دوستشان دارید وقت بگذرانید

خانواده شاد

تمام ما کسانی را داریم که دوست داریم آنها را نزدیک خودمان نگه داریم. اگر تنها یک چیز است که باید به خاطر آن شکرگزار باشیم، داشتن خانواده و دوستانی است که به طور خاص به ما اهمیت می‌دهند. این به شما کمک می‌کند که در کانونی گرم رشد کنید، روابط خود را مستحکم کنید و یک راه ایده ال برای تمرین قدردانی است.

 

می توانید از اینجا شروع کنید که‌کاری را پیدا نمایید تا در انجامش به آنها کمک کنید. اگر این روش جواب نداد، گذاشتن زمان کافی برای آنها کاملا جواب می‌دهد. نمی‌توانید تصور کنید که چند نفر دلشان می‌خواهد کسی را داشته باشند تا در کنارشان بنشینند و با آنها گفتگو کنند. تمام افراد این موهبت را ندارند که هر پنج شنبه با دوستانشان به گردش بروند یا حتی با خانواده‌شان صحبت کنند؛ چون آنها را ترکشان کردند. نه تنها باید برای افرادی که در زندگی‌تان هستند سپاس‌گزار باشید بلکه باید برای تمام لحظاتی را که می‌توانید به آنها نزدیک‌تر شوید هم شکرگزاری کنید.

مهم نیست که کی هستی یا اهل کجایی، تمام ما انسان‌ها خانواده داریم. متأسفانه خیلی از افراد در خانواده‌های تک‌سرپرست رشد می‌کنند. به عنوان یک فرزند خوانده بزرگ شدن یا مشکلات تربیتی داشتن، ارتباط برقرار کردن با خانواده یا دوستان را برای افراد سخت می‌کند. قطعا همه ما از اول پدر و مادر داریم اما فراموش نکنید که در طول زندگی ما تنها همین یک پدر و مادر را داریم، به همین خاطر است که نمی‌توانیم داشتن خانواده را بی‌ارزش فرض کنیم.

دوستان هم می‌توانند به همین اندازه مهم باشند زیرا آنها پشتوانه ما هستند. اگر شما به دنبال این هستید که راه‌های بیشتری برای تمرین قدردانی پیدا کنید، دوستانی و اعضایی از خانواده را به یاد آورید که برای شما مهم هستند. به شما پیشنهاد می‌شود، حتی افرادی را که به خوبی نمی‌شناسید را در نظر بگیرید. آنها می‌توانند همکاران یا دوستانی باشند که فکر می‌کنید احساس تنهایی می‌نمایند. آنها در حد عالی از کار شما قدردانی می‌کنند و ممکن است در آینده، زمانی که نیازمند چنین چیزی بودید، همین کار را برای شما انجام دهند. وقت گذراندن با افرادی که آنها را از نزدیکان خود می‌دانید، می‌تواند در طولانی مدت به سلامتی شما نیز کمک کند.

قطعا همه ما از اول پدر و مادر داریم اما فراموش نکنید که در طول زندگی ما تنها همین یک پدر و مادر را داریم

5- قدم بزنید

قدم زدن

برای شخص من هیچ چیزی بهتر از صبح زود بیدار شدن و مواجه شدن با بوی چمن‌های باطراوت، هوای تازه، آسمان صاف و سکوت نیست. نه تنها قدم زدن برای سلامت قلبی-عروقی مفید است بلکه می‌تواند یک موقعیت فوق‌العاده برای تأمل کردن فراهم کند. همچنین ثابت شده است که قدم زدن برای سلامت روانی شما نیز مفید می‌باشد. وضعیت، حالت روحی و تعادل شما پایدار میمانند مادامی که سطح استرس شما نیز کاهش می‌یابد.

بعضی مواقع قدردان بودن سخت می‌شود اگر محیط شما محدود باشد. بیرون رفتن و فعالیت در محیط پیرامون می‌تواند افق‌های دید شما را گسترش دهد و شما را به سپاسگزاری برای دنیای بزرگی که در آن زندگی می‌کنید وادار نماید. حتی ممکن است با چیز‌هایی مواجه شوید که قبلا فکر نمی‌کردید می‌توانید به خاطرشان شکرگزار باشید.

این سخت است که در خانه بمانید و بخواهید یک نگرش قدردانی حقیقی داشته باشید زیرا در این حالت شما چیزهایی که می‌توانید به خاطرش شکرگزار باشید را محدود می‌کنید یا به بیان دیگر دیدتان را کاهش می‌دهید.

اگر زمان آزاد دارید و آب و هوا نیز برای پیاده‌روی عالی است، از موقعیت استفاده کنید، حدود 15 دقیقه وقت بگذارید و اطراف محله‌تان قدم بزنید. یک صبح بخیر جانانه به همسایه‌هایتان بگویید. جهان اطرافتان را در آغوش بگیرید تا به شما کمک کند دیدگاهتان را نسبت به زندگی گسترش دهید.

6- یک شی قدردانی داشته باشید

نگه داشتن وسایلی مثل این می‌تواند به شما چیزهای زیادی را یادآوری کند که به خاطرش شکرگزار باشید. خوشبختانه، این یک تمرین کاملا ساده است. تمام چیزی که نیاز دارید یک ظرف با اندازه‌ی مناسب است که روی آن بر چسب با نوشته مرتبط بچسبانید. هر روز چیزی را انتخاب کنید که به خاطرش شکرگزار هستید که می‌تواند هر چیزی باشد. از لباس‌های تن شما گرفته تا تختی که روی آن می‌خوابید، چیزهای زیادی وجود دارد که به خاطرشان سپاسگزار هستید. آنها را بنویسید و در ظرف مورد نظر قرار دهید. اگر هر روز این کار را انجام دهید، ناگهان می‌بینید که ظرف در حال پر شدن است. از این که بفهمید در طی مدت کمی به چه حدی ممکن است برسد شگفت زده خواهید شد. یکبار دیگر این کار به شما نشان می‌دهد که همیشه می‌توانید چیزی را بیابید که به خاطر آن شکرگزار باشید.

این مورد ممکن است با توصیه‌های دیگر این لیست، به خصوص دفترچه قدردانی، شباهت داشته باشد. نکته کلیدی در مورد شیشه قدردانی این است که مغزتان را به کار بیاندازید و به خود اطمینان دهید که هیچ گاه فراموش نمی‌کنید که در هر موقعیتی چیزی برای شکرگزاری وجود دارد. البته شاید برای بعضی از اشخاص ضروری نباشد اما برای برخی دیگر یک یادآور فیزیکی لازم است تا مداوم به آنها یادآوری کند. ظرف را در یک مکان امن نگه دارید و بعد از گذشت یک ماه خواهید دید که پر شده می‌شود. شما قادر خواهید در زمان‌های پر استرس به آن نگاهی بیندازید و به خودتان یادآوری کنید که همیشه راهی برای شکرگزاری وجود دارد.

شما می‌توانید از آن ظرف بهره بگیرید و به کسانی که از شما بد اقبال‌ترند کمک کنید. کمی از پولهای خوردتان را بردارید و درون شیشه قرار دهید. زمانی که ظرف پر شد، آن را برای اهداف خیر اهدا کنید. با این روش می‌توانید قدردانی‌تان را به نوعی نشان دهید که به دیگران نیز کمک کند. این یک تمرین ساده و بی‌ضرر است که هر کسی می‌تواند انجام دهد. اگر می‌خواهید کارهای بیشتری درباره تمرین قدردانی انجام دهید، این یک راه ساده و کاربردی برای شروع کردن است.

7- لبخند بزنید

لبخند زدن

حالت‌های چهره می‌توانند خیلی قدرتمند باشند. اگر شما وادار می‌شدید تحقیق کنید که حالت چهره دیگران چه معنایی دارد، قادر بودید تشخیص دهید که آنها در چه حالی به سر می‌برند و چه احساسی دارند. این کار را برای خودتان انجام دهید. آیا تا به این فکر کردید که باید بیشتر لبخند بزنید؟ انجام دادن این کار بسیار ساده است و فواید خیلی زیادی دارد که ممکن است شما آز آنها غافل باشید. ثابت شده است که لبخند زدن سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند، شما را شاداب می‌سازد و به شما اعتماد به نفس بیشتری عطا می‌کند. اگر چه شاید مهم‌ترین نکته‌اش این باشد که هیچ خرجی برای شما ندارد. لبخند زدن به شما کمک می‌کند تا روز خوشی برای دیگران نیز به ارمغان بیاورید.

آیا تا به این فکر کردید که باید بیشتر لبخند بزنید؟

چیزهای زیادی در زندگی وجود دارند که می‌توانند ما را سبک کنند. واقعا سخت که در میان رنج‌ها، لذت‌ها را پیدا کنیم اما بزرگ‌ترین سلاح شما در برابر آنها می‌تواند نگرش و رویکرد شما باشد. اگر شما همه چیز را با دید مثبت بنگرید، همه چیز در مشت شماست. اولین راه برای مقابله با چیزهایی که حال شما را بد می‌کند این است که اخم‌هایتان را باز کنید و با لبخند مشکلاتتان را حل کنید. اینها ارزشش را ندارد که اوقات را با تلخی در این دنیا سپری کنیم. به اندازه هر 60 ثانیه‌ای که عصبانی باشیم، یک دقیقه شاد بودن را از دست دادیم. اجازه ندهید خشم و نفرت زمان ارزشمند شما را هدر دهد.

8- بگویید «متشکرم»

متشکرم

معمولا ما این کلمه ساده را در جامعه‌مان فراموش می‌کنیم و از آن سرسری می‌گذریم. اگر کسی به شما لطف کرد، فراموش نکنید که از این عبارت را به آنها بگویید. عبارت «متشکرم» کاملا تعریف قدردانی را در خود جای داده است. پس چرا بیشتر از آن بیشتر در گفتارمان استفاده نکنیم؟ هر روز به دوستان و خانواده بگویید «متشکرم». حتی اگر آنها کار خاصی هم برای شما انجام ندادند، ادا کردن این عبارت می‌تواند روابط شما را قوت ببخشد. می‌توانید بگویید «متشکرم» برای اینکه خودتان هستید. حتی می‌توانید از دایره خانواده و کسانی که دوستشان دارید هم فراتر بروید. که می‌تواند شامل نیروهای خدماتی شود.

وقتی به ایستگاه مورد نظرتان رسیدید، به سرعت از راننده اتوبوس سپاسگزاری کنید که شما را سلامت به مقصد رساند. از صندوق داری که سفارش بزرگ شما را تحویل می‌دهد سپاسگزاری کنید. به افسر راهنمایی-رانندگی که شما را در امنیت کامل از خیابان عبور می‌دهد بگویید، «متشکرم». با مردی که روغن ماشین شما را تعویض می‌کند، مؤدبانه رفتار کنید.

با این حال افراد زیادی باقی می‌مانند که از آنها قدردانی نشده چون آنها کاری برای شما نکردند که در نظر شما جلوه‌ای داشته باشد. آنها را به یاد داشته باشید چون اهمیت آنها در این است که برای شما بستری را فراهم می‌کنند تا قدردانی‌تان را به صورت شفاهی نشان دهید. قطعا آنها رفتار مؤدبانه‌ی شما در مواجه با خودشان فراموش نمی‌کنند. هیچ‌گاه موقع گفتن «متشکرم» خجالت نکشید. از کجا معلوم؟ شاید آنها متقابلا این عبارت را به شما برگرداندند.

9- به دشمنانتان عشق ورزید

عشق به دیگران

شکی وجود ندارد که این سخت‌ترین کاری است که هر کس در این لیست می‌تواند انجام دهد. محبت کردن به دشمنانتان؟ چرا باید در حق کسی که بدی‌تان را می‌خواهد یا با شما مثل خودتان مؤدبانه رفتار نمی‌نماید، خوبی یا محبت کنید؟ درک می‌کنم که انجام این کار دشوار است و حتی شما حق دارید به کسی که شما را دوست ندارد، عشق نورزید. با این حال خاصیت قدردانی این است که اهمیتی ندارد برای چه کسی باشد و ما می‌توانیم از هر کسی مجانی قدردانی کنیم. ابتدا برای خود مشخص کنید که دشمن چه ویژگی‌هایی دارد. آیا کسی است که مدام با او بحث و جدال می‌کنید؟ آیا یک همکار‌زننده است؟ آیا می‌تواند سرپرست سخت گیر شما باشد؟ هر کسی که باشد، چطور است صلاح او را بخواهید به جای اینکه انژری‌تان را در مجادله‌ای دیگر با او هدر دهید؟

یکی از فرضیه‌های اساسی که درباره اشخاصی که با آنها رابطۀ لزوما خوبی نداریم می‌سازیم این است که شخصیت آنها همان چیزی است که ما فکر می‌کنیم. ما افراد را بر اساس برخوردشان با ما و آنالیز رفتاری شأن شخصیت‌پردازی می‌کنیم و برچسب می‌زنیم. بر خلاف آن، در واقع هرگز نمی‌دانیم که دنیای او چگونه است. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که ممکن است آنها کودکی سخت را پشت سر گذاشته باشند؟ یا شاید یکی از نزدیکانشان را از دست داده‌اند و خشم آنها برای تسکین دادن اندوه‌شان است؟

هیچ‌گاه کسی درباره کسی فرضیه نسازید و او را قضاوت نکنید. در عوض دفعه دیگر که او را مشاهده کردید، به آرامی رفتار کنید و برای آنها آرزوی خوشبختی کنید. شاید به این فکر نکرده باشید اما آنها متوجه می‌شوند که شما موضع بهتری را انتخاب کرده‌اید و به دنبال درگیری یا مجادله دیگری نیستید. در مقابل اگر احساس کردید بحث دیگری در راه است، با کلمات و رفتار محبت‌آمیز آنها را آرام کنید.

10- مراقبه

یوگا - مدیتیشن

مراقبه یا مدیتیشن یک سلاح قدرتمند در دسترسمان می‌باشد که از وجود آن بی‌اطلاع هستیم. برای این کار به مقداری تمرکز نیاز دارید. فقط کافی است بنشینید و مغزتان را به فعالعیت و فکر کردن وادار نمایید. مراقبه شامل تأمل و ژرف‌اندیشی است و اگر شما به دنبال راهی برای تمرین قدردانی می‌گردید، چه راهی بهتر از این که در آرامش کامل چیزهایی را که به خاطرش شکرگزار هستید را مرور کنید.

به علت دست و پنجه نرم کردن با فشار‌های روزانه زندگی، این گونه به نظر می‌رسد که وقتی برای انجام دادن کارهایی که دوست داریم، نخواهیم داشت. گذشته از این گذر سریع زمان ما را وادار می‌کند تا چیزهایی را که باید به خاطرش سپاسگزار باشیم را در این هیاهو فراموش کنیم. به همین خاطر است که استفادۀ مفید از اوقات فراغت‌مان ارزش زیادی دارد.

اگر شما به دنبال راهی برای تمرین قدردانی می‌گردید، چه راهی بهتر از این که در آرامش کامل چیزهایی را که به خاطرش شکرگزار هستید را مرور کنید

صبح زود، قبل از خواب یا هر جایی که که در طول روز فرصتی را پیدا کردید، فقط چشم‌هایتان را در مکانی ساکت ببندید و تصوراتی را در ذهنتان شکل دهید که به شما حس قدردانی را القا کند. به دوستان، تدارکاتتان برای آینده، میزان تحصیلاتتان و سلامتی‌تان بیاندیشید. به تمام چیزهایی که برای شما سودمند است فکر کنید و از این ذهنیت به عنوان انگیزه‌ای برای قدردانی بهره ببرید. همیشه چیزهایی هست که یک نفر دارد و دیگران در حسرت آن هستند. تأکید می‌کنم، این کار به انرژی کمی نیاز دارد و ذهنتان را روی کار شما متمرکز می‌کند. مثل تمام چیزهای دیگری که گفته شد، این فعالیت نیز فایده فراوانی برای سلامتی شما دارد.

ثابت شده است که مراقبه استرس شما را کم می‌کند مادامی که خود آگاهی‌تان را افزایش می‌دهد. مهمتر از همه، مراقبه‌ی زیاد ذهن شما را آسوده می‌نماید و به شما مجال می‌دهد تا بر روی چیزهایی برایتان اهمیت دارد تمرکز کنید. زمان خود را به ژرف‌اندیشی دربارۀ مسائل مهم زندگی اختصاص دهید که نتیجه‌اش بهبود حالت روحی شما است.

نتیجه‌گیری

همان طور که دیدید، راه‌های زیادی وجود دارد که قدردانی هر روز تمرین کنید و آنها را می‌توانید در محل‌های عمومی یا در خانه انجام دهید. اصولا سپاسگزار بودن جزئی از خوب زیستن است. مطالب گفته شده تنها راه‌های موجود برای تمرین قدردانی نیستند بلکه فقط روش‌هایی برای شروع این کار است. در طی این مسیر متوجه خواهید شد که سپاسگزار بودن چه ارزشی دارد. چون هر چیزی که امروز داریم ممکن است فردا از دست برود.


اگر این مقاله برای شما مفید بود، لینک این مقاله سایت روبه بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.