10 چیز مهمی که باید در مورد اثرات استرس بدانید!

در حالی که اطلاعات زیادی در مورد تاثیرات استرس و تنش موجود می‌باشد، عبور کردن از میان آن خود می‌تواند تنش‌زا و استرس آور باشد!. در اینجا ده واقعیت مهم در مورد اثرات استرس شرح می‌دهیم که می‌تواند راهی طولانی برای کمک به درک استرس و نقش آن در زندگی شما باشد. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا به سرعت و به راحتی در مورد اثرات استرس یاد بگیرید و برخی از تکنیک‌های موثر در مدیریت استرس را برای گنجاندن آن در زندگی خود پیدا کنید.

 

1. نگرش و دیدگاه نادرست به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح استرس شما می‌شود

ما همه استرس را تجربه می‌کنیم, اما منفی گراها , افراد کمال گرا و آن‌هایی که شخصیت‌های از نوع A دارند (برای تعداد افراد خاص) تا حد زیادی افزایش سطح استرس که در یک اتفاق برایشان پیش آمده، تجربه می‌کنند و حتی وقایع استرس زا را در زندگی خود با تفکر و الگوهای رفتاری خود به ارمغان می‌آورند.

اگر شما برخی از این گرایش‌ها را دارید, می‌توانید به طور قابل توجهی سطح استرسی را که تجربه می‌کنید با این منابع کاهش دهید.

 

2. برخی انواع استرس می‌توانند مفید باشند.

یک نوع خاصی از استرس که به استرس مثبت eustress معروف است, در واقع برای یک زندگی مهیج و متعادل ضروری و مفید است. این نوع از استرس مانند زمانی که سوار شدن در یک ترن هوایی را تجربه می‌کنید، می‌باشد (البته اگر از سواری سریع لذت می‌برید) یا بازی جالبی را انجام می‌دهید و یا زمانی که عاشق می‌شوید. این باعث می‌شود که ما احساس نشاط و سرزنده بودن کنیم. اما استرس مزمن داستان دیگری است!

 

توقف

3. شما می‌توانید واکنش استرس خود را هم اکنون متوقف کنید.

زمانی که استرس را تجربه می‌کنید، انواع تغییرات فیزیولوژیکی در شما رخ می‌دهد تا شما را در بالاترین حالت فیزیکی برای مبارزه و یا فرار کردن قرار دهد. متاسفانه، اگر شما خودتان را نسبتا سریع، آرام نگه ندارید، ممکن است مدت زیادی در این حالت تغییر یافته باقی بمانید و این می‌تواند عوارضی برای سلامتی شما داشته باشد.

تمریناتی مانند تمرینات تنفسی و مدیتیشن می‌تواند شما را به سرعت آرام کند و بدن شما را به حالت عادی برگرداند. این کار فوراً چالش‌هایی را که استرس در وهله اول شما را تحریک می‌کند برطرف نمی‌کند، اما به شما کمک می‌کند که در یک چارچوب ذهنیتی حرکت کنید که بتوانید براحتی این چالش‌ها را مدیریت و تحت کنترل قرار دهید. بیشتر در مورد این که چگونه به سرعت آرام شوید، مطالعه کنید.

 

4. حتی مقداری استرس کوچک می‌تواند بر سلامت شما تاثیر بگذارد.

ممکن است بدانید که سپری شدن ماه‌ها و ماندن در یک زندگی پر استرس می‌تواند شما را نسبت به بیماری آسیب‌پذیر کند. اما آیا می‌دانستید که دوره‌های نسبتاً کوتاه استرس زا هم می‌توانند سیستم ایمنی بدن شما را به خطر بیاندازند و خطر بیماری را بالا ببرند؟

متاسفانه این درست است. پیشنهاد می‌کنیم بیشتر درباره روش‌هایی که مربوط به استرس, به ویژه استرس شغلی می‌باشند و می‌تواند بر سلامت شما تاثیر بگذارد، مطالعه کنید و یاد بگیرید.

 

5. استرس می‌تواند شما را بیمار کند

الگوهای فکری منفی و استرس و فشار عاطفی می‌توانند منجر به بیماری روان تنی شوند، شرایطی که حداقل در بخشی از استرس ایجاد می‌شود، اما دارای علائم فیزیکی است که باید مانند هر بیماری دیگری درمان شوند. اگر در مورد افکار و احساسات خود نگران هستید، بیشتر در مورد بیماری روان‌تنی مطالعه کنید و سالم بمانید.

 

6. می‌توانید از مقدار قابل‌توجهی استرس در زندگی خود جلوگیری کنید

برخی از استرس ها اجتناب‌ناپذیر می‌باشد، اما شما می‌توانید زندگی خود را به گونه‌ای تغییر دهید که شما را از استرس و رویدادهای استرس زا محافظت کند. به عنوان مثال، حفظ یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و داشتن حداقل چند دوست نزدیک، تمام راه‌های مهم برای تسکین استرس و سالم ماندن را فراهم می‌کند.

راه‌های بیشتری برای کاهش استرس روزانه در زندگی خود پیدا کنید و از استرس خود جلوگیری کنید.

 

سن و سال

7. استرس می‌تواند سن شما را در بسیاری از موارد پیش از موعد بالا و پیر نشان دهد

ممکن است تعجب‌آور باشد، اما استرس می‌تواند بیشتر از یک عامل در تعیین سن فیزیکی شما نسبت به تعداد شمع‌هایی که هر ساله فوت می‌کنید، باشد. استرس در واقع فرسایش و فرسودگی در بسیاری از مناطق بدن را به همراه دارد و در تمام سطوح باعث القای بسیاری از تغییراتی می‌شود که ما به هنگام صحبت در مورد پیری به آن می‌پردازیم.

 

8. همه افراد تجربیات استرس خود را در یک مدل تجربه نمی‌کنند!

ویژگی‌های شخصیتی ذاتی خاص و الگوهای فکری مختلف می‌تواند باعث شود که دو نفر در یک رویداد زندگی کنند و استرس را بسیار متفاوت تجربه کنند. یا کسانی که آن رویداد را بسیار استرس زا و دیگری آن را کمی استرس زا یا بدون استرس تجربه کنند. برخی از این ویژگی‌ها را نمی‌توانید تغییر دهید، اما برخی دیگر را می‌توانید تا حد زیادی تغییر دهید.

 

9. بعضی از تسکین دهنده‌های استرس در واقع باعث استرس بیشتر می‌شوند

اغلب ما روش‌های نسبتا بدی مانند سیگار کشیدن برای مقابله با استرس داریم. متاسفانه، اغلب این عادات بد که در زمان وقوع استرس احساس خوبی دارند، می‌تواند باعث ایجاد استرس بیشتری در طولانی مدت شود.

اگر سیگار می‌کشید، زیاده‌روی می‌کنید، زیاد خرج می‌کنید یا استرس را به روشی که می‌دانید برای شما خوب نیست تحت کنترل خود قرار می‌دهید، منابعی را برای درک این که چگونه استرس خود را هم اکنون تحت‌تاثیر قرار دهید، پیدا کنید و نیز منابعی برای افزودن به سلامتی خود پیدا کنید.

 

10. با تصور کردن استرس شما از بین می‌رود، این می‌تواند اتفاق بیافتد!

برخی از تکنیک های تسکین استرس ذهنی مانند تصدیق ها، تصاویر هدایت شده و تجسم های ذهنی شامل تصور اینکه استرس شما از بین رفته است، وجود دارد و جالب است بدانید واقعا عملی هستند! در این موضوعات و دیگر موضوعات استرس های ذهنی کاوش کنید و ببینید که کدام یک برای شما مناسب تر می‌باشد.


اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.