دلایل اصلی استرس چیست؟

استرس طبیعی است و تا حدودی، بخش ضروری زندگیمان می‌باشد. با وجود اینکه استرس چیزی است که همه تجربه می‌کنند، اما آن چیزی که باعث استرس می‌شود می‌تواند بین افراد متفاوت باشد. برای مثال، یک فرد ممکن است با گیر افتادن در یک ترافیک شدید عصبانی و از خود بیخود شود، در حالی که فرد دیگری ممکن است صدای موسیقی را بلند کند و آن را یک دردسر ملایم (زودگذر) درنظر بگیرد. درگیری با یک دوست ممکن است بقیه روز یک فرد را استرس به همراه داشته باشد، در حالی که ممکن است فرد دیگری با بی اعتنایی به راحتی از آن گذر کند!

آن چیزی که باعث استرس شما می‌شود ممکن است چیز باشد که از قبل کاملا از آن آگاه بودید. اما با توجه به اهمیت حفظ استرس در بررسی تاثیرات آن می‌تواند بر سلامت جسمی و ذهنی شما تاثیر بگذارد و ارزش آن را دارد که خودتان را به امکانپذیری اینکه عوامل دیگری هم دخیل باشند آماده کنید. برنامه کاهش استرس خود را با وجود تمامی آن‌ها در ذهن تنظیم کنید.

 

مشکلات مالی

با توجه به انجمن روانشناسی آمریکا پول مهم‌ترین عامل استرس در ایالات‌متحده است. در یک بررسی در سال ۲۰۱۵ ، ای پی ای(APA) گزارش داد که ۷۲ درصد از آمریکایی‌ها در طی ماه گذشته در مورد پول استرس داشتند. اکثریت شرکت کنندگان در این مطالعه گزارش دادند که پول منبع مهمی از استرس می‌باشد و ۷۷ درصد نسبت به مسائل مالی نگران هستند. علائم استرس مالی عبارتند از:

 • داشتن نگرانی و اضطراب در مورد پول
 • بحث و مشاجره با عزیزانتان در مورد پول
 • احساس گناه داشتن در خصوص خرج کردن پول در موارد غیر ضروری
 • ترس از باز کردن ایمیل یا پاسخ دادن به تلفن

استرس مالی می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد تا از آن خلاص شوید. در دراز مدت، استرس مربوط به مسائل مالی، منجر به پریشانی می‌شود که ممکن است باعث ایجاد فشار و باعث سردرد، ناراحتی قلب، درد سینه، بی‌خوابی و احساس کامل بیماری شود. استرس مالی نیز به تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله افسردگی ، اضطراب ، مشکلات پوستی ، دیابت و ورم مفاصل مرتبط بوده‌است.

 

کار کردن

با توجه به مراکز کنترل و پیش‌گیری بیماری‌ها (CDC) ، آمریکایی‌ها اکنون ۸ درصد زمان بیشتری را در مقایسه با ۲۰ سال پیش صرف کار کردن مصرف کرده‌اند و حدود ۱۳ درصد از مردم شغل دوم را به کار گرفته‌اند. حداقل ۴۰ درصد گزارش شده مشاغل آن‌ها استرس‌زا هستند و ۲۶ درصد گزارش شده است که آن‌ها استرس را اغلب احساس می‌کنند.

هر چیزی می‌تواند در استرس شغلی از جمله کار زیاد، عدم امنیت شغلی، نارضایتی از شغل یا حرفه و تعارض و درگیری با یک رئیس و یا همکاران نقش داشته باشد. این که آیا شما در مورد یک پروژه خاص نگرانی دارید یا احساس ناسازگاری می کنید یا خیر، شغلتان را پیش از هر چیز دیگری که می تواند بر جنبه های بسیاری از زندگیتان، از جمله روابط شخصی و سلامت روانی و جسمی، تاثیر گذار بگذارد در اولویت قرار دهید.

عوامل خارج از شغلاتان نیز در استرس و فشار کاری، از جمله سلامت روانی فرد، سلامت عمومی، زندگی شخصی نیز نقش دارند. و میزان حمایت عاطفی آن‌ها خارج از کار میباشد.

نشانه‌های استرس مربوط به کار می‌تواند فیزیکی و روانی باشد، از جمله:

 • خستگی
 • سردرد
 • تنش و درد ماهیچه
 • مشکلات معده
 • تپش قلب
 • اضطراب
 • افسردگی
 • نوسانات خلقی
 • دشواری تمرکز یا تصمیم گیری

برخی ممکن است احساس ناتوانی و تقلا برای مقابله با استرس داشته باشند که می‌تواند بر رفتار آن‌ها نیز تاثیر بگذارد. استرس شغلی ممکن است افراد خاصی را به خود جلب کند:

 • افزایش روزهای بیماری
 • افت در عملکرد کار
 • مشکلات روابط شخصی
 • کاهش یافتن خلاقیت و ابتکار عمل
 •  کاهش سطح صبر و طاقت و افزایش سطح ناامیدی
 • بی علاقگی
 • انزوا و کناره گیری

 

استرس روابط

روابط شخصی

افرادی در تمام زندگی ما وجود دارند که باعث ایجاد استرس می‌شوند که می‌تواند عضو خانواده, یک شریک, دوست یا هم‌کار باشد. افراد سمی(استرس زا) در تمام بخش‌های زندگی ما پنهان می‌شوند و استرسی که از این روابط تجربه می‌کنیم می‌تواند بر سلامت جسمی و روانی تاثیر بگذارد.

علل متعددی از استرس در روابط عاشقانه وجود دارد و وقتی زوج‌ها به طور مداوم تحت فشار باشند, رابطه می‌تواند در خطر نابود شدن باشد. عوامل تنش زا معمولا شامل:

 • برای وقت گذراندن با یکدیگر و اشتراک مسئولیت ها بیش از حد مشغول و گرفتار باشید.
 • به دلیل مشغله، مشکلات بهداشتی و یا هر دلیل دیگری، رابطه جنسی به ندرت اتفاق بیافتد.
 • شما و شریک زندگیتان معاشرت و راه ارتباطی نداشته باشید.
 • شما و یا شریک زندگیتان مصرف الکل بیش از حد و یا سابقه استفاده از مواد مخدر داشته باشید.
 • یکی از شما یا شریک زندگیتان در مورد طلاق فکر می‌کند.
 • در رابطه توهین و تهمت و یا قصد کنترل کردن آن را داشته باشید.

علایم استرس مربوط به روابط شخصی، مشابه نشانه‌های معمول استرس عمومی هستند و ممکن است شامل مشکلات سلامت فیزیکی و مشکلات خواب ، افسردگی و اضطراب شوند. همچنین ممکن است خودتان را اجتناب کنید و یا با فردی درگیر شوید و یا به راحتی از حضور آن‌ها عصبانی شوید.

گاهی اوقات استرس رابطه شخصی می‌تواند به روابط ما با افراد روی پلت فرم‌های شبکه های اجتماعی ارتباط داشته باشد. برای مثال، رسانه‌های اجتماعی تمایل دارند که به طور طبیعی شما را به مقایسه خود با دیگران تشویق کنند که می‌تواند منجر به تنش احساس کامل نبودن شود.

 

استرس خانواده

والدین

والدین اغلب با مدیریت برنامه‌های شلوغ که شامل کار، وظایف خانگی و بزرگ کردن کودکان است، مواجه هستند. این مطالبات منجر به استرس والدین می‌شود. سطح بالای استرس والدین می‌تواند باعث شود پدر و مادر سختگیر، منفی و فردی مستبد در تعامل با کودکان باشند. استرس والدین نیز می‌تواند کیفیت روابط پدر و مادر را کاهش دهد. برای مثال شما ممکن است ارتباط باز نداشته باشید، بنابراین کودک شما توجهی به نصیحت‌های شما ندارد، یا ممکن است کودک و شما اغلب بحث و مشاجره کنید.

ریشه استرس فرزند پروری ممکن است شامل مواردی از جمله درآمد پایین، ساعات کاری طولانی، والدین مجرد، روابط زناشویی یا خویشاوندی و یا پرورش کودکی باشد که مبتلا به اختلال رفتاری یا ناتوانی در رشد است، باشد.

والدین کودکانی با اختلالات رفتاری و تاخیرات رشدی، بیش‌ترین ریسک و خطر را برای استرس والدین دارند. در حقیقت، مطالعات متعددی نشان می‌دهد که والدین کودکانی که اوتیسم دارند نسبت به افرادی که فرزندانشان این وضعیت را ندارند، سطح بالاتری از استرس فرزند پروری را گزارش می‌دهند.

 

زندگی روزمره و مشغولیت

استرس‌های روزمره، ناراحتی و دردسرهای روزانه ما هستند که شامل چیزهایی مثل جا گذاشتن کلیدها, دیر دست به کار شدن و فراموش کردن یک مورد مهم در هنگام خروج از خانه می‌شوند. معمولا اینها فقط تنزل های جزئی هستند، اما اگر تکراری شوند به یک منبع اضطراب موثر بر سلامت جسمی یا روانی تبدیل می‌شوند.

فشار و استرس مشغولی بیش از حد خیلی بیشتر رایج شده است. این روزها افراد پرمشغله تر از همیشه هستند و استرس زیادی به زندگی آن‌ها افزوده می‌شود. در برخی موارد مشغله کاری به دلیل ضرورت داشتن کار به عنوان شغل دوم وجود دارد. گاهی اوقات پرمشغله بودن به خاطر احساس گناه است، چون آنها نمی‌خواهند دیگران را ناامید کنند. افراد ممکن است با نگفتن “نه” وقت کمی برای خود باقی بگذارند یا نیازهای اساسی خود را نادیده بگیرند. نیازهایی مانند غذای سالم و ورزش. همچنین نداشتن یک برنامه کاری منظم و دیسیپلین وضعیت را بدتر می‌کند.

 

شخصیت و منابع

ویژگی‌های شخصیتی و منابعی که در اختیار دارید در تمام موارد بالا گره خورده‌ است و می‌تواند از منابع مستقل استرس و تنش نیز باشد. برای مثال برون گرایان تمایل دارند استرس کمتری در زندگی روزمره تجربه کنند و منابع اجتماعی بیشتری داشته باشند که با استرس کنار می‌آیند. کمال گرایان ممکن است به دلیل معیارهای سخت خود استرس خود را به خودشان وارد کنند و پیامدهای سلامت جسمی و فیزیکی بیشتری را نسبت به کسانی که تنها بر روی موفقیت بالا تمرکز دارند، تجربه کنند.


اگر این مقاله برایتان مفید بود آن را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.