چرا خوابیدن اینقدر اهمیت دارد؟ نتایج برگرفته شده از تحقیقات علمی

خوابیدن مهمترین و اصلی‌ترین نوع استراحت کردن، بهبود یافتن و رسیدن به آرامش ذهنی است. همه‌ی ما اثرات بی‌خوابی را در اخلاق، ساختار خانواده و کیفیت کارمان دیده‌ایم. این کار مضر است. اهمیت خواب بسیار بالا است و همه‌ی ما به استراحت کردن نیاز داریم.

خواب، سرآمد تندرستی و بهداشت و روابط خانوادگی است. خواب در مراقبت شما از فرزندان خود نیز تاثیرگذار است. در این مقاله هدف ما اثبات کردن این حقایق است. پس با سایت رو به بالا همراه باشید.

بیولوژی سلول‌ها و احیای آنها

1. مورد اول: مغز

مغز انسان از تعداد زیادی سلول ساخته شده است که این سلول ها مرتباً از غذا استفاده می‌کنند و مواد دفعی را دفع می‌کنند. زمانی که می‌خوابید، مغز شما مجرای خود را بازسازی می‌کند و مواد دفعی سلولی را گرفته و سلول‌ها را به حالت عادی و طبیعی خود برمی‌گرداند.

اگر شما در فکر کردن، درس خواندن، کار کردن و حل مسئله دچار مشکل می‌شوید، به احتمال زیاد شما به اندازه کافی نمی‌خوابید. به یاد داشته باشید که مغز شما به خارج کردن این مواد دفعی نیاز دارد تا به جای این مواد دفعی، مواد مورد نیاز برای فعالیت سلول‌ها را تامین کند. این کار بعد از یک خواب با کیفیت و دراز شبانه امکان پذیر است.

2. مورد دوم: بدن

همین مراحل توضیح داده شده، برای بدن شما هم صادق است. سلولهای بدن، اندامها، جریان خون و تعادل اسیدیته‌ی بدن به شدت تحت تاثیر خواب شما قرار می‌گیرند. این اندام‌ها در طی خواب شما کار کرده و استراحت می‌کنند. این کارکرد هرگز در زمان بیداری شما اتفاق نمی‌افتد.

بعد از این گفته‌ها، اگر فکر می‌کنید که خواب بلند مدت (مثلا کل روز) برای سلامت بدن شما مفید خواهد بود، اشتباه می‌کنید. بدن شما به موازات خواب، به فعالیت نیز نیاز دارد تا به درستی کار کند. اگر فعالیت شدید و خواب را دو حد یک بازه در نظر بگیرید، حالت ایده آل حد واسط بین این دو خواهد بود.

3)در بین افرادی که به طور کافی نمی‌خوابند، چاقی عمری شایع است

کسانی که بیشتر می‌خوابند لاغرتر هستند، این یک تصادف نیست. زمانی که به اندازه ی کافی نمی‌خوابید بدن شما توانایی ساختن سلولهای جدید و جایگزین کردن آنها با سلول‌های قدیمی را ندارد. همچنین بدن نمی‌تواند مواد دفعی سلول‌ها را از محیط خارج کند. در این صورت سلول‌های شما توانایی جذب غذای خود را از دست می‌دهند.

انباشتگی مواد دفعی و نرسیدن غذا به سلول، هر دو به ذخیره شدن توده‌های چربی در بدن شما منجر می‌شوند. بیشتر خوابیده و آرام باشید و بدانید که در این صورت بدن شما نسبت به انباشتگی چربی‌ها بی‌میل خواهد شد.

ذخیره سازی خواب (با در نظر گرفتن کمبودهای خوابی)

1. ساعات خواب مورد نیاز منحصر به فرد افراد

هر فردی به مدت زمان خواب شبانه‌ی مشخصی نیازمند است. حداقل این مدت برای هر فرد باید مشخص شود. برخی از افراد به 10 ساعت خواب شبانه و یا بیشتر نیازمند هستند ولی برخی دیگر تنها با هفت ساعت خواب شبانه انرژی خود را برای ادامه‌ی کل روز، جمع می‌کنند. شما باید حداقل مقدار خواب مورد نیاز بدن خود را مشخص کنید و به یاد داشته باشید که هر شب باید این نیاز را تامین کنید.

شاید با خود بگویید : “مطمئنا من می‌توانم کمبود خواب خود را در روزهای تعطیل جبران کنم” ، اما همیشه این طور نیست. در روزهای تعطیل شما وقت خود را صرف خانواده، دوستان و پروژه‌های خود می‌کنید. به تعویق انداختن زمان خواب راحت به نظر می‌رسد.

به هر حال در کل روزهای هفته شما به بدنی استراحت کرده و فعال نیاز خواهید داشت تا بتوانید نتایج خوبی را از کارهای خود به دست آورید. شما نمی‌توانید هر روز سرکار رفته و بدن خود را برای انجام دادن فعالیت‌ها مجبور کنید. حتی قدرت اراده‌ی شما هم تا حدی کارساز خواهد بود. این یک منبع تجدید پذیر نیست.

باید به سطح انرژی خود توجه کنید. اگر نوسانات شدیدی در سطح انرژی شما در طی روز کاری پدید آمد، راه حلی برای آن در نظر بگیرید. می‌توانید روز بعد یکی از راه حل‌های غذا خوردن، قرار گرفتن در معرض آفتاب، هوای تازه و استراحت کردن (به صورت پی در پی) را امتحان کنید. در طی یک هفته تنها یک راه حل را امتحان کنید. در این صورت می‌توانید موقعیت خود را به درستی درک کنید و پس از آن یک تصمیم نهایی (یک تصمیم بلند مدت) برای نحوه‌ی فعالیت شغلی خود در نظر بگیرید.

اگر یک راه حل کارساز بود، نیازی به امتحان کردن سایر راه حل‌ها نیست. نهایتاً بعد از حل این مشکل، نتیجه‌ی بسیار خوبی را به دست خواهید آورد. فکرش را بکنید، در طول روز حس خارق العاده‌ای داشته باشید، به راحتی کار کنید و استوار بمانید. بعد از کار به خانه برگشته و با خانواده‌ی خود زمان بگذرانید و لذت ببرید. در پایان روز به رختخواب رفته و خواب بی وقفه‌ای را تجربه کنید. شما می توانید این روند را برای همه ی روزهای هفته داشته باشید.

آیا به نظر شما این نتایج ارزش این را ندارد که شما تلاش کرده و حداقل زمان خواب شبانه ی مورد نیاز خود را مشخص کنید و با این حسیات مثبت روزهای زندگی خود را به اتمام برسانید؟

2. انباشتگی بدهی خواب

اگر شما حداقل ساعات خواب مورد نیاز بدن خود را تامین نکنید، این کار اصطلاحا به “انباشتگی بدهی خواب” منجر می‌شود. برای مثال اگر بدن شما به هفت ساعت خواب شبانه نیاز داشته باشد و شما شش ساعت بخوابید، شب بعد باید یک ساعت بیشتر (8 ساعت) بخوابید.

با گذشت زمان انباشتگی بدهی خواب شما به افسردگی ، ناامیدی و بدبینی ، کاهش خلاقیت و خواب طولانی (در روزهای تعطیل) منجر می‌شود.

3. قبل از این که آلارم ساعت شما را بیدار کند، بیدار شوید

اگر می‌خواهید قبل از بیدار شدن توسط آلارم ساعت به مقدار کافی بخوابید، پس زودتر به تختخواب بروید و بخوابید تا حداقل زمان خواب مورد نیاز خود را قبل از این که آلارم ساعت فعال شود، تامین کرده باشید.

اولاً، مطمئن شوید که بدهی خواب خود را پرداخت کرده باشد. در روز تعطیلی خود ورزش کرده و بخوابید بدون این که به مدت زمان صرف شده برای این کار توجه کنید.

دوماً، برای روز کاری خود آلارم ساعت را فعال کنید ولی زودتر بخوابید تا بتوانید قبل از فعال شدن آلارم ساعت به مقدار کافی خوابیده باشید. در این صورت مطمئنا حداقل زمان خواب مورد نیاز بدن خود را تامین می کنید، بدون این که خواب خود را با صدای آلارم قطع کنید.

آیا با بزرگ شدن ، عادت‌های خوابی شما تغییر کرده است؟ “قبل از خاموش کردن چراغ، چند لحظه صبر کنید و آرام شوید. یک ساعت قبل از خواب لوازم الکترونیکی و تلویزیون خود را خاموش کنید. (قبل از خواب) می توانید کتاب بخوانید و یا به موسیقی گوش دهید. هر فعالیتی که شما را به آرامش برساند،مورد قبول است.”

 

کمبود خواب در درس خواندن

آنچه که از دانشگاه می آموزید (با خواب کافی و بدون خواب کافی)

1. مطالعات شبانه، نمرات امتحانی و نتایج خارق العاده

اگر شما دانشجو هستید، نه تنها باید برای خواب مورد نیاز بدن خود برنامه ریزی کنید، بلکه باید به مقدار خواب اضافی مورد نیاز هر شب خود فکر کنید. چون شما دانشجو هستید.

چرا این اتفاق می‌افتد؟ مغز شما برای حل مسائل پیچیده از تعداد سلول های بیشتری استفاده می‌کند و در نتیجه این سلول‌ها مواد دفعی بیشتری را آزاد می‌کنند. در این صورت مغز شما به مدت زمان خواب بیشتری نیاز خواهد داشت. پس باید شما با در نظر گرفتن این مسئله برنامه ریزی کنید.

2. نتایج خواب کافی

اگر هدف شما گرفتن نمرات عالی باشد، خوابیدن بیشتر از مطالعات اجباری شبانگاهی مفید خواهد بود. البته خواب تنها در صورتی مفید است که قبلاً موضوعات مربوطه را مطالعه کرده باشید.

بعد از یک خواب شبانگاهی طولانی، مغز شما می تواند به راحتی اصول، نماد ها، تاریخ و فرمول‌های پیچیده را به یاد بیاورد (بعد از یک خواب کامل یادآوری این موارد 16 مرتبه آسان‌تر می‌شود). اگر قبلا موضوعات مربوطه را مطالعه نکرده باشید، به ناچار شکست خواهید خورد.

اگر مطالعه‌ی یک مبحث و یا حل کردن چند تست را فراموش کرده باشید، در این صورت می‌توانید از مطالعات شبانه استفاده کنید. برای مطالعات شبانه و روزانه‌ی خود برنامه‌ی مرتبی داشته باشید که بتوانید به طور منظم بخوابید.

3. برنامه‌ی خواب خود را خراب نکنید

زمانی که ریتم خوابی مناسبی را برای خود پیدا کردید، آن را خراب نکنید. این ریتم مناسب باعث می‌شود که در طی زمان دانشجویی بدن شما مشکل کم خوابی نداشته باشد و همچنین استراحت کرده و پر‌انرژی باشد. البته در این دوره می‌توانید برای روابط شخصی و ورزش و سایر فعالیت‌های فرعی دیگر زمان صرف کنید.

با این وجود، خواب مهمتر است. خواب مهم تر از هر چیز است. تنها زمانی که وقت اضافی دارید برای فعالیت های فرعی زمان صرف کنید. خواب و درس خواندن مهمتر از هر فعالیت دیگری است.

با این شرایط بدن شما در طی دوران دانشجویی با آرامش خواهد بود؛ به جای این که این دوران را با استرس سپری کنید.در این صورت می‌توانید از دهه ی 20 سالگی زندگی خود لذت ببرید و در این مدت قدردان باشید و مهارت‌های زیادی را بیاموزید.

آیا به اندازه‌ی کافی در معرض آفتاب قرار نمی‌گیرید؟ باید این کار را انجام دهید. هر روز سعی کنید در زیر نور آفتاب قدم بزنید. این کار باعث می‌شود که بدن شما زمان بیداری و خواب را از هم تفکیک دهد. توجه داشته باشید که از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.کمبود خواب در کار

رابطه ی خواب و زندگی بزرگسالان

1. تصمیم گیری های شغلی و تعویق

همان طور که می دانیم انتخاب کردن یک شغل (حرفه) و ادامه ی همان مسیر شغلی ،دو مسئله ی کاملا متفاوت از هم هستند.خواب در این مسئله دخیل است چون معمولا ما در دوران دانشجوی ، در زمان های کم خوابی و پر استرس، رشته و حرفه ی شغلی خود را انتخاب می‌کنیم.

علاوه بر آن، زمانی که شغل خود را انتخاب می‌کنیم، زندگی به قدری پیچیده و دشوار می‌شود که معمولا از خواب خود برای رسیدگی به حرفه‌ی خود می‌گذریم. این یک اشتباه بزرگ است.

آموختن یک حرفه‌ی جدید و کنار آمدن با همکاران جدید، به اندازه‌ی کافی پیچیده است. اگر به این پیچیدگی فاکتور کم خوابی را اضافه کنید،(کم خوابی باعث می شود که نتوانید به طور منطقی فکر کنید) توهم سیاست‌های کاری و رقابت‌های شغلی در ذهن شما شکل خواهد گرفت. در صورتی که حقیقتا هیچ یک از این‌ها وجود نداشته و همکاران با صلح و آرامش با هم کار می‌کنند. پس خوابیدن به نفع شما خواهد بود.

2. روابط ما بین زوجین و ارتباط آن با خواب

“من سر درد دارم” ، این جمله است که اغلب توسط بزرگسالان (چه مذکر و چه مونث) به طور جدی و یا شوخی استفاده می‌شود. حقیقت این است که این روابط هم به خواب و هم به تنظیم بدن شما کمک خواهند کرد. بعد از تنظیم شدن بدن، شما می‌توانید عمیقا به خواب فرو بروید.

در حقیقت این روابط و خواب به موازات هم مثل یک چرخه عمل می‌کنند. امن بمانید و به مقدار کافی بخوابید و این پیشنهادات را به خاطر بسپارید.

3. تعطیلاتی پر از خواب (و بازی)

معمولا افرادی که تازه وارد محیط کاری می‌شوند، بیش از حد کار کرده و کمتر از حد معمول می‌خوابند. می‌توانید این روند را تصحیح کنید. فقط باید مطمئن شوید که در طی روزهای تعطیلی خود کار نکنید، در خانه بمانید و در کنار خانواده روز خوشی را سپری کنید و به اندازه‌ی کافی بخوابید. اگر در روزهای تعطیلی مجبور شدید که سر کار بروید، خانواده‌ی خود را نیز همراه خود (به عنوان گردش ) سر کار ببرید. کارهای خود را به آنان نشان دهید ، نحوه‌ی کارکرد خود را توضیح دهید.در این صورت می‌توانید صمیمیت خانواده‌ی خود را حفظ کنید، در حالی که وظایف شغلی خود را نیز انجام داده‌اید بدون این که شغل و حرفه‌ی خود را به همسر و بچه‌های خود ترجیح دهید.

شما باید در روزهای تعطیلی علاوه بر کار، استراحت نیز بکنید. به بدن، روح و مغز خود اجازه دهید تا با عشق و شادی و تفریح خود را بازسازی کنند. اجازه دهید تا بدن شما توسط خواب پرورش یافته و بازسازی شود.

آیا همسر شما به مشکلات خواب دچار شده است؟ شما می‌توانید این مشکلات را با تمرین مکرر از بین ببرید. هر شب 20 دقیقه زودتر از حد معمول به تختخواب بروید. سعی کنید کارهای خود را 4 تا 5 ساعت زودتر از وقت خواب خود به اتمام برسانید. این کار باعث می‌شود که شما بهتر بخوابید.

خانواده ، زندگی و خواب من

1. چرا به یک پرستار بچه نیازمند هستم؟ (هم اکنون مادر بهتری برای فرزند خود هستم!)

زنانی که به تازگی مادر شده‌اند و مادرانی که صاحب فرزند جدیدی شده‌اند، محروم ترین افراد جهان نسبت به خواب هستند. شما می‌توانید این مشکل را با استخدام کردن یک پرستار کودک پاره وقت حل کنید. یک پرستار کودک تمام وقت که به همراه شما زندگی کند، پرهزینه خواهد بود. ولی مزیت این پرستار در این است که در طی 24 ساعت برای کمک به شما حاضر خواهد بود.

اگر وضع مالی شما برای استخدام یک پرستار تمام وقت کافی نیست، می توانید از طریق اینترنت یک پرستار پاره وقت با سابقه در محدوده‌ی محل زندگی خود پیدا کنید. این پرستار دو سوم روز را به شما در انجام دادن کارها کمک می‌کند و شما می توانید در این بخش از روز زمانی که احساس می کنید آماده ی فعالیت هستید، به بچه و یا بچه های خود برسید. همچنین وظیفه ی رسیدگی به بچه‌ها در ساعات شبانه بر عهده‌ی شما خواهد بود که می توانید در دسترس بچه‌های خود قرار بگیرید.

با واگذار کردن بخشی از زمان، انرژی و وظایف خود به فردی دیگر، شما به یک مادر و یا پدر بهتری تبدیل خواهید شد و به بهترین شکل از بچه‌های خود مراقبت خواهید کرد. در این صورت شما احساس می کنید که به طور دائم می‌توانید با فرزند خود بازی کنید، به جای اینکه سعی کنید فرزند خود را ساکت کنید تا بتوانید 10 دقیقه به حالت نشسته چرت بزنید.

 

خواب کودکان

2. خواب بچه‌ها و ورزش

عادت های خوابی بچه ها چگونه باید باشد؟ واضح است که بدن بچه‌ها به خواب بیشتری نسبت به بزرگسالان نیاز دارد. بچه‌های کوچک (نونهال) باید حداقل 4 ساعت زودتر از شما بخوابند. نوجوانان باید یک ساعت زودتر از شما برای خواب آماده شوند. به احتمال زیاد فرزندان بالغ زندگی جداگانه ای خواهند داشت. اگر فرزند شما در مورد خوابیدن مشکل دارد، احتمالا به اندازه کافی در طی روز فعالیت بدنی انجام نمی دهد. مطمئن باشید که فرزند شما در طی روز با ورزش ،فعالیت های بدنی (مثل شنا کردن و صخره نوردی) مشغول شود. این فعالیت ها باعث می شود که آنها در طی روز تمرین کرده و موقع خواب برای خوابیدن آماده باشند.

3. در کل، کیفیت زمانی از کمیت آن مهمتر است

آیا برنامه ی خوابی شما به گونه ای است که احساس می کنید به اندازه ی کافی برای بچه های خود زمان صرف نمی کنید؟ این مورد نیز مشکل ساز نیست.

در ذهن بچه‌ها، کیفیت زمانی که با شما می‌گذرانند مهم تر و ماندگارتر از مدت زمان آن فعالیت‌ها است. یک خاطره‌ی خوش برای چندین روز در ذهن یک کودک باقی می‌ماند، در حالی که ساعت‌ها کنار هم نشستن و کاری انجام ندادن، هیچ خاطره‌ای تولید نکرده و در ذهن باقی نمی‌ماند.

مطمئن باشید که مدت زمانی که با فرزند خود سپری می‌کنید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. یک بازه‌ی زمانی پر از شادی و خاطره‌ها.
پس از آن به خاطر مدت زمان این فعالیت‌ها استرس نگیرید و نگران نباشید.

مراحلی که با انجام دادن آنها زندگی خود را به طور چشمگیری تغییر خواهید داد

1. خواب (و بدهی خواب) بدون آلارم ساعت

پس اگر می‌خواهید صاحب یک چنین زندگی باشید، قبل از این که برای روز خود برنامه ریزی کنید، برنامه ی خوابی مناسبی داشته باشید. در لیست اولویت‌های خود شب (خواب) را بالاتر از روز قرار دهید. اگر صاحب خانواده هستید و یا یک شغل پر مشغله دارید، انجام دادن این کار برای شما سخت خواهد بود. ولی شما می‌توانید این برنامه را به طور موثری وارد زندگی خود بکنید.

مرحله‌ی اول این است که بدهی خواب خود را پرداخت کنید. در روز تعطیلی خود فرزندانتان را به همسایه بسپارید و آزادانه بخوابید. تا زمانی که استراحت کرده و بازسازی شده باشید. پس از آن سعی کنید حداقل مدت خواب مورد نیاز بدن خود تعیین کنید. در طی این فرآیند اگر بعد از خواب، بیدار شدید و احساس کردید که خسته هستید، یک ساعت بیشتر بخوابید. این روند را تا جایی ادامه دهید که بدن شما از خواب سیر شود و در این صورت حداقل ساعات خواب مورد نیاز بدن شما تامین خواهد شد.

مرحله‌ی دوم این است که زودتر از همیشه به تختخواب بروید تا قبل از بیدار شدن توسط آلارم ساعت حداقل خواب مورد نیاز بدن خود را تامین کرده باشید. در این صورت خود به خود قبل از آلارم ساعت بیدار خواهید شد. قبل از این که از کارکرد این روند مطمئن باشید حتما از آلارم ساعت خود برای بیدار شدن استفاده کنید. به هر حال مطمئن شوید که نیاز خواب بدن شما هر شب به طور تکمیل تامین شود. برای انجام دادن این کار باید زودتر بخوابید.

مرحله ی سوم این است که برنامه‌ی زندگی خود را بر اساس برنامه‌ی خواب خود تنظیم کنید. در برنامه‌ی زندگی خود خوردن شام، کمک کردن به تکالیف مدرسه‌ی فرزندان و گذراندن اوقات خوش همراه با همسر خود را جای دهید. پس از آن برای استراحت کردن خود وقت بگذارید. قبل از زمان خواب مقداری استراحت کنید و برای انجام دادن این کار برنامه‌ ریزی کنید. این برنامه را هر روز و همیشه انجام دهید. بعد از تبدیل کردن این روند به یک عادت، این اصول خوابی و فعالیت سلولی بدن خود را خراب نکنید.

2. اوقات صبحگاهی خانواده

اوقات صبحگاهی خود را همراه با خانواده بگذرانید. معنی این جمله این است که همه ی افراد خانواده برای خوردن صبحانه صبح زود بیدار می شوند، با هم صبحانه می‌خورند و در مورد اتفاقات روز گذشته با هم صحبت می‌کنند. با این کار هر یک از افراد خانواده قبل از جدا شدن از یک دیگر برای روز کاری خود آماده می‌شوند.

چرا این کار اهمیت دارد؟

معمولا فعالیت های بعد از ظهر برای هر خانواده متفاوت است و در این بخش از روز معمولا همه ی افراد خانواده وقت آزاد برای گذراندن اوقات خود با خانواده را ندارند. در حالی که این فعالیت صبحگاهی به صورت ثابت می‌تواند جز برنامه‌ی هر صبح شما باشد که به طور دسته جمعی انجام می‌دهید. این فعالیت می‌تواند به یک فاکتور ثابت در زندگی شما تبدیل شود که همراه با خانواده روز خود را با آن شروع کنید.

3. زن و شوهر و روابط آنها

اگر عادت‌های خوابی شما و یا رابطه‌ی شما با همسر خود همان طوری که می‌خواستید نیست، پس حتما طریقه‌ی انجام یکی از این دو مورد را باید تغییر دهید. چون این روابط و خواب مثل دو سمت یک معادله‌ی مساوی هستند.

از یک جهت، رابطه ی ما بین زن و شوهر ،خواب را تقویت می‌کند. اعمال فیزیکی، واکنش های شیمیایی حاصله از این روابط و ایجاد یک پیوند عاطفی و صمیمیت از عوامل کاهنده ی استرس هستند و بدن شما را برای خواب آماده می کنند.

از جهت دیگر، خواب نیز در بهبود این روابط نقش دارد. اگر یکی از طرفین و یا هر دوی آنها بعد از یک روز کاری خسته به خانه برگردند، تمایل آنها نسبت به فعالیت‌های اوقات شبانه کمتر خواهد شد. در این صورت خواب می‌تواند راه‌حل مشکل شما باشد.

سعی کنید رابطه‌ی عاشقانه‌ی خود را در هنگام صبح برقرار کنید، زمانی که هر دو طرف استراحت کرده ، هیجان زده ، خلاق و صمیمی هستند. یک بطری دهانشویه تهیه کرده و روی پاتختی‌های تختخواب قرار دهید. در مقابل پاتختی ،یک سطل آشغال جا سازی کنید که در داخل آن نایلون پلاستیکی وجود داشته باشد. در این صورت نیازی نیست که شما و یا همسرتان از تختخواب خارج شوید.

این گونه شما می‌توانید دهان خود را تمیز کرده و دهان شویه را از دهان خود خارج کنید، بدون اینکه نیازی به بیرون آمدن از تختخواب وجود داشته باشد. خواب یکی از بهترین راه‌های بهبود رابطه‌ی بین زوجین است.

 

چرت زدن

4. چرت زدن چطور؟ آیا هر موقعی که خواستم می توانم چرت بزنم؟

متاسفانه پاسخ این سوال “نه” خواهد بود. شما نمی‌توانید هر موقعی که به خواب کوتاه نیاز داشته باشید چرت بزنید. پس در برنامه‌ی زندگی خود روی چرت زدن حساب نکنید. مطمئنا همه‌ی افرادی که با آنها سروکار دارید، توانایی پیاده کردن این برنامه را در زندگی خود ندارند و نمی‌توانند خود را با این درجه از حس کفایت و استقلال تطبیق دهند. شاید در طی روز به این افراد نیاز داشته باشید و با آنها ارتباط برقرار کنید. پس در نتیجه ذهن خود را با فکر خواب کوتاه مدت بعد از ظهر مشغول نکنید. در ضمن شما هیچ وقت نمی‌توانید حدس بزنید که چه کسی در طی روز به خانه ی شما خواهد آمد (که در واقع شما از دیدن این افراد خشنود خواهید شد).

مورد بعدی این است که خواب بعد از ظهر برنامه خوابی شما را خراب می‌کند. اگر زمانی که به تختخواب می‌روید خسته نباشید، نمی‌توانید به خواب فرو بروید. اگر نخوابید، یا باید همسر خود را نیز بیدار نگه دارید و یا به تنهایی به مدت چند ساعت دیگر بیدار بمانید. در این صورت برنامه‌ی خوابی خود را از بین برده‌اید و باید از اول کل مراحل را طی کنید.

از بین بردن برنامه‌ی خوابی اساسی‌ترین دلیل مضر بودن خواب بعد از ظهر است. ولی دلیل دیگر مضر بودن خواب بعد از ظهر این است که به برنامه ی خوابی خانواده‌ی خود احترام قائل نمی شوید. اگر هنگام شب همه‌ی خانواده برای خواب آماده شده باشند و شما همچنان بیدار بمانید، بین اعضای خانواده یک انرژی گسیختگی ایجاد می‌شود، به جای این که همه‌ی اعضای خانواده همزمان با هم استراحت کرده و همزمان با هم از خواب بیدار شوید. برنامه‌ی خود را با برنامه ی خانواده‌ی خود هماهنگ کنید. در این صورت خواهید دید که همه‌ی اعضای خانواده زندگی بهتری خواهند داشت.

در نتیجه‌ی امر، به یاد داشته باشید که یک خواب مفید شبانگاهی می تواند اکثر مشکلات زندگی را حل کند. اگر در هنگام صبح سر حال نیستید، شب بعد را با آرامش بخوابید. آیا این کار مشکل شما را حل کرد؟ به عقیده‌ی بسیاری از مردم استراحت کردن و آرامش دو احساس شگفت انگیز دنیا هستند. این احساسات را نمی‌توان با تعویق وقت آلارم ساعت به دست آورد. برای شب خود برنامه ریزی کنید. خواهید دید که روزها زندگی شما به طور چشمگیری تغییر خواهد کرد.


اگر این مقاله برای شما مفید بوده، لینک این ویدیو در سایت روبه بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
منبع selfdevelopmentsecrets WebMD

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.