چرا نباید تلویزیون ببینید | برایان تریسی

احتمالا ممکن است شما عادت تماشای تلویزیون را داشته باشید. در این ویدیو برایان تریسی در مورد مضرات تماشای زیاد تلویزیون و مشکلاتی که در مسیر رسیدن به اهداف خودتان بوجود می‌آورد، با شما صحبت می‌کند. این ویدیو با زیرنویس فارسی را از سایت رو به بالا دانلود کنید و با دقت به آن گوش کنید.

تلویزیون می‌تواند یک وسیله فوق العاده یا یک ارباب وحشتناک باشد بستگی دارد چه چیزی می‌بینید و چطور می‌بینید.

واقعیت موضوع این است که هر روز ارائه کردن پتانسیل زیاد برای تجربه‌های جدید و غلبه کردن بر چالش‌ها و صرف کردن کل روز یا بعد از ظهر برای ساختن خاطرات در مقابل یک صفحه نمایش در حال تغییر چیزی نیست جز هدر دادن فرصت ها که مساوی با هدر دادن زندگی است. البته هیچ مشکلی با تماشای تلویزیون همین الان یا بعدا به عنوان تسکین فشارها نیست. اما ما زمان‌های بسیاری را جلوی برای تلویزیون خودمان صرف می‌کنیم.

اکثر مردم هر روز 5 الی 7 ساعت صرف نظر از اینکه برنامه ویژه‌ای در حال پخش است یا نه، پای تلویزیون می‌گذرانند پس برای بهتر فهمیدن اشکالات زیاد تماشای تلویزیون بیایید به مثال‌هایی از مضرات تلویزیون بر سلامتی جسمی و روحی شما نگاهی بیاندازیم.

برایان تریسی نویسنده و سخنران انگیزشی و توسعه فردی

تلویزیون می‌تواند یک وسیله فوق العاده یا یک ارباب وحشتناک باشد بستگی دارد چه چیزی می‌بینید و چطور می‌بینید.

 

تلویزیون می‌تواند کیفیت زمان با دیگران بودن را از شما بدزدد

برای بسیاری از خانواده‌ها تماشای تلویزیون فعالیت خانوادگی اصلی آنها است. مشکل این است که این کار یک فعالیت خانوادگی واقعی به هیچ عنوان نیست، چون هیچکسی با یکدیگر ارتباط برقرار نمی‌کند هیچکس به هم نزدیکتر نمی‌شوند و یا با هم مشغول نمی‌شوند تماشای تلویزیون تا حد زیادی یک فعالیت فردی است.

صرف نظر از اینکه چه کسی همراه شما تماشا می کند اساسا فقط شما هستید و تلویزیون این نیست که بگویید این یک فیلم خانوادگیه شبانه یا تماشای یک مسابقه ورزشی است. این نه خوشگذرانی زیادی و نه راه درستی برای آوردن مردم در کنار هم است. با این حال اگر تماشای تلویزیون تنها فعالیتی است که با خانواده خود انجام می‌دهید پس شما فرصت زیادی برای بودن با آنها، نزدیکتر شدن به آنها و ساخت خاطرات با همدیگر را از دست می‌دهید .

راه حل این است که هر بار تفریح خاصی انجام دهید

با خانواده خود به پیاده روی بروید و یا با هم شام بخورید یا یک بازی تخته‌ای انجام دهید. امکانات برای فعالیت های خانوادگی تفریحی نامحدود است و قطعا باید محدود به تماشای تلویزیون نباشد.

خانواده شاد

مشکلات تماشای تلویزیون در دستیابی به اهداف

تلویزیون می تواند مانعی در مسیر دستیابی شما به اهدافتان شود. تلویزیون حواس پرتی وسوسه انگیزی دارد و می‌تواند ساعت‌ها از شما بدون اینکه بفهمید بدزدد. شما ممکنه استراحت کوتاهی برای خودتان در نظر بگیرید اما ناگهان تمام روز یا بعد از ظهر را در جلوی تلویزیون می‌گذرانید.

بعضی افراد هیچ گونه اهدافی در بیرون از ساعات کاری ندارند، پس وقتی از کار بیرون می آیند تماشای تلویزیون در کل بعدازظهر به هیچ وجه آنها را اذیت نمی‌کند. اما بقیه افراد تفکر می کنند که این خیلی مهمه که نگذاریم تلویزیون وارد مسیر تحقق اهداف ما شود.

کار تلویزیون، منحرف کردن شما از اهدافتان که من بهش جذب کردن حواس پرتی می‌گویم است. اهداف هرچه که باشد یک تمرین برای خود کنترلی است. پس برای هر اندازه ای که می‌خواهید به خودتان اجازه تماشای تلویزیون بدهید، محدودیتی بگذارید. وقتی به محدودیت اختصاص داده شده رسیدید، مابقی زمان شما برای پیگیری اهدافی که می‌خواهید محقق کنید صرف کنید. در پایان، ساعاتی که صرف پیگیری آن اهداف کرده‌اید پاداش بسیار بیشتری نسبت به ساعاتی که تلویزیون تماشا کرده‌اید دارد.

تلویزیون می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد. ممکن است وقتی شما کودک بودید مادر به شما چندین بار اخطار داده باشد که تماشای زیاد تلویزیون برای سلامتی شما مضر است. همانند اغلب موارد معلوم شده که حق با مادر است.

تحقیقات نشان می دهد که ارتباطی بین مصرف زیاد تلویزیون و عواقب منفی بر سلامت وجود دارد که تعدادش زیاد است. اثرات جانبی تماشای تلویزیون گسترده است. تماشای زیاد تلویزیون مرتبط است با افزایش وزن ، دیابت شدید ، افزایش مشکلات خواب ، توقف در توسعه زبان در کودکان و حتی مرگ زود هنگام.

بخش بزرگی از دلیل اینکه چرا تلویزیون زیاد برای سلامتی خوب نیست این واقعیت است که زمان مصرف شده در برابر تلویزیون برابر است با زمانی که شما فعالیت های فیزیکی سالم انجام نمی‌دهید. پس مطمئن باشید توازنی بین تماشای تلویزیون و ورزش متعدد باشد.

نرسیدن به اهداف

مضرات تماشای زیاد تلویزیون بر سلامتی شما

تماشای زیاد تلویزیون می تواند عملکرد ذهنی شما را آهسته کند. بر اساس گزارش یو اس ای تودی ، در واقع شما اگر ساعات بسیار زیادی را تلویزیون ببینید به یک کند ذهن تبدیل می‌شوید. آی کیو شما همانند یک عضله تخریب می‌شود ، به این شکل که بدون استفاده از مغز بسیار ضعیف می‌شود.

وقتی تلویزیون می‌بینید ذهن شما همانند هنگامی که در خواب هستید و رویا می بینید از شما فاصله می گیرد.
مشکل این است که اگر شما هر روز ساعات زیادی را در این حالت فاصله گرفتن صرف کنید عملکرد ذهنی خودتان را کند می‌کنید. این موضوع برای شخصی که در زندگی خود اهدافی دارد و می‌خواهد به آن دست پیدا کند مشکل ساز خواهد شد.

همانند دیگر اعضای بدن شما ، ذهنتان برای هوشیار بودن نیاز به تمرین دارد. تمام روز تماشای تلویزیون بر ذهنتان تاثیر می گذارد و تمام روز خوابیدن بر بدن شما. این حالت ذهنتان را تشنه ورزش می‌کند و چون نیاز دارد که در همان حالت بماند، به آرامی قدرت ذهنی‌تان را فرسوده می‌کند.

مطمئن شوید هر روز ذهنتان را به چالش می‌کشید با مشکلات جدیدی که نیازمند توانایی ذهنی مهمی است درگیر شوید. پازل حل کنید ، نقاشی بکشید یا هر فعالیتی انجام دهید که ذهنتان را به چالش بکشید و آن را سرحال نگه دارید.
در غیر این صورت شما ریسک اجازه دادن به تلویزیون برای کند کردن عملکرد ذهنتان و از بین بردن تازگی‌اش را انجام می‌دهید. همچنین ریسک رسیدن به اهداف خودتان.


اگر این ویدیو برای شما مفید واقع شد، لینک این ویدیو در سایت روبه بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.