چرا نوشتن اهداف کمک می‌کند تا به آنها دست پیدا کنید؟

دلیل روانشناسی نوشتن اهداف

یک ترفند ساده برای تحقق ساده‌تر و سریع‌تر رویاهایتان بدون نیاز به وقت و زحمت وجود دارد و آن این است: نوشتن اهداف

به هر کارگاه هدف‌گذاری بروید، به شما خواهند گفت که برای رسیدن به اهدافتان باید آنها را بنویسید. می‌توانید لیستی از اهدافتان و چشم‌اندازتان از آنها یا هرچیز دیگری تهیه کنید. اما مهم است که آنها را بنویسید. متاسفانه کارگاه‌های هدف گذاری در مورد علت روانشناسی نوشتن اهداف بی‌توجه هستند. آنها می‌گویند این چیزی است که باید بنویسید. اما به ندرت به این سوال پاسخ می‌دهند: چرا باید آنها را بنویسید؟

فایده نوشتن اهداف غیرقابل انکار است. بنابرین ما از شما می‌خواهیم که اهداف خود را بنویسید. کاری که در این پست انجام خواهیم داد. البته شما دلایل آن را خواهید دید و امید داریم بعد از خواندن این مقاله و آشنایی با مزایای نوشتن اهداف، شما هم شروع به نوشتن اهداف خود کنید. پس تا پایان با رو به بالا همراه باشید.

بیایید با چند آمار شروع کنیم

چرا باید چند قدم بلندتر به سوی نوشتن اهدافتان بردارید یا یک چشم انداز از آنها بسازید؟ بهتر است نتایج مطالعات تجاری هاروارد را در مورد هدف گذاری بخوانید:

 • هشتاد و سه درصد از پاسخ دهندگان هیچ هدفی نداشتند.
 • چهارده درصد از پاسخ دهندگان اهدافی داشتند اما آنها را ننوشته بودند، مطالعات نشان داد که این گروه ده برابر بیشتر از گروهی که هیچ هدفی نداشتند موفق‌تر بودند.
 • سه درصد از پاسخ دهندگان اهداف خود را نوشته بودند. آنها سه برابر کسانی که اهدافی داشتند اما آنها را ننوشته بودند، موفق تر بودند.

چیزی که این تحقیق به ما کاملا نشان داد، این بود که اگر می‌خواهید به بهترین نتایج ممکن دست یابید، باید آنها را توصیف کرده و بنویسید. یک مطالعه از دانشگاه دومینیکن کالیفرنیا موضع متفاوت‌تری را در پیش گرفت. آنها شرکت کنندگان را به پنج گروه تقسیم کردند:

 • گروه اول باید به اهداف خود فکر می‌کرد و آنها را از جوانب مختلف می‌سنجید اما آنها را نمی‌نوشت. این گروه 43 درصد موفقیت را به دست آورد.
 • گروه دوم مانند گروه اول عمل کرد، اما اهداف خود را نوشت.
 • گروه سوم مانند گروه دوم عمل کرد، اما الزامات عملی کردن آنها را نیز نوشت.
 • گروه چهارم تمام آن کارها را انجام داد، اما الزامات عملی کردن اهداف را با دوستی به اشتراک گذاشت.
 • گروه پنجم تمام کارهای سایر گروه‌ها را انجام داد، اما همچنین به دوستانشان اطلاعات جدید در مورد روند انجام اهدافشان فرستاد. این گروه به بالاترین حد موفقیت یعنی 76 درصد دست یافت.

چیزی که از این مطالعات فهمیدیم این است که نوشتن اهداف و راه‌های رسیدن به آنها و سپس اشتراک گذاشتن اهداف با یک دوست، بهترین شانس به موفقیت رسیدن را به شما می‌دهد.

مطالعه دیگری بنام “شکافت جنسیتی و هدف‌گذاری” توسط مارک مورفی انجام شده که می‌گوید همه ما باید روش‌های نوشتن اهدافمان را تقویت کنیم. وی می‌گوید که نوشتن اهداف باید شامل عکس‌ها، نقاشی‌ها و غیره باشد. او معتقد است که باید هدف را شفاف سازی کرد تا وقتی که بخواهیم به شخص دیگری نشان بدهیم، آنها متوجه شوند که ما به چه چیزی می‌خواهیم برسیم.

حال اینکار چگونه باید انجام شود؟ هدف باید کاملا توصیف شده و ترسیم شده باشد. مارک مورفی متوجه شد که فقط کمتر از یک پنجم پاسخ دهندگان این جزئیات را می‌نویسند.

چرا توضیح کتبی هدف بسیار مهم است؟ این به شما کمک می‌کند تا ذهنیتی از هدف‌تان داشته باشید و باعث می‌شود که 1.4 برابر کسانی که هیچ چیزی را نمی‌نویسند، موفق‌تر باشید. 1.4 برابر شانس بیشتر برای رسیدن به موفقیت در صورت نوشتن اهدافتان وجود دارد. من شرط می‌بندم شما الان به دنبال قلم و کاغذی برای نوشتن آنها هستید. اینطور نیست؟

خب حالا که این آمارها را می‌دانیم. بیاید ببینیم چرا نوشتن اهداف شانس موفقیت شما را بالا می‌برد.

نوشتن

نوشتن با مغز شما چه می‌کند؟

وقتی مدرسه می‌رفتید، بدون شک یادداشت‌های زیادی می‌نوشتید. چرا؟ چون به یادآوری مطالب کمک می‌کرد. اما چرا کمک می‌کرد؟

دو اتفاق اساسی در هنگام نوشتن اتفاق می‌افتد: رمزگذاری و ذخیره سازی خارجی.

ذخیره سازی خارجی همان تکه‌های کاغذی است که روی آنها اهداف خود را نوشته‌اید. لیست اهدافتان را جایی بگذارید تا هر روز آنها را ببینید و به خودتان یادآوری کنید که چه اهدافی دارید. این یادداشت برداری همان چیزی است که باعث موفقیت شما در مدرسه می‌شد. می‌توانستید بلافاصله به آنها نگاه کنید و همه چیز را به یاد بیاورید.

رمزگذاری جایی است که چیزهای مختلف جالب‌تر می‌شوند. رمزگذاری در مغز اتفاق می‌افتد. زمانی که ما چیزی را می‌بینیم و اطلاعات آن برای تجزیه و تحلیل به هیپوکمپوس (hippocampus) منتقل می‌شود. این قسمت از مغز تصمیم می‌گیرد در صورتی که مهم باشند، آنها را در حافظه طولانی مدت ذخیره کند یا نکند.

در فرآیند تصمیم گیری مغز اطلاعات زیادی را تجزیه و تحلیل می‌کند. مغز چگونه می‌فهمد که چیزی برای شما مهم است؟ خب اگر ذهن شما ببیند که شما درحال نوشتن چیزی هستید، اهمیت بیشتری به آن می‌دهد و در نهایت شما خواهید توانست آن را بهتر بخاطر بیاورید.

عصب‌شناسان به این “اثر نسل” می‌گویند و متوجه شده‌اند که مردم چیزهایی را که خودشان نوشتند را بهتر از چیزهایی که خوانده‌اند بخاطر می‌آورند. بنابرین اگر یک راهنمای سفر به سفر بخوانید و مثلا در مورد رفتن به آنجا فکر کنید، مغز شما این را بخاطر خواهد آورد.

اما اگر نقاط برجسته آن را خودتان بازنویسی کنید. مغز شما خواهد دانست که این اطلاعات مهم‌تر از اطلاعاتی هستند که خوانده‌اید و شما مایل به تمرکز روی آنها و یادآوری آنها هستید.

شما می‌توانید این اثر را با اضافه کردن عکس‌ها و راه‌های ارتباطی بین اهدافتان تقویت کنید. با این روش نه تنها می‌توانید دید خود را گسترش دهید بلکه می‌توانید حس بویایی و لامسه خود را نیز تقویت کنید.

یادآور - یادآوری

چرا یادآوری اهداف مهم است؟

زمانی که هدفی دارید، می‌خواهید روی آن تمرکز کرده و کار کنید تا به آن برسید. با دادن جزئیات هدف به ذهن به آن می‌گویید که چقدر این اهداف برای شما مهم است.

در نتیجه مغز روی راه‌های تبدیل هدف به واقعیت کار می‌کند حتی وقتی که شما به آن فکر نمی‌کنید. بنابراین همانطور که ما اهداف خود را به آسانی فراموش نمی‌کنیم، نوشتن آنها باعث می‌شود که حتی کوچکترین جزئیات آن را از یاد نبریم و این برای ما مهم می‌شود، چه به آنها برسیم چه نرسیم.

نوشتن اهداف به واضح کردن اهدافتان کمک می‌کند

به همان اندازه که نوشتن اهداف مهم است، باعث می‌شود آنها را بصورت سیاه و سفید ببینید. این امر باعث می‌شود که هدف‌هایتان را واضح‌تر و شفاف‌تر ببینید و بر تک تک لایه‌های آن تمرکز کنید. یکبار که آنها را روی کاغذ ببینید اقدام به شروع کار می‌کنید.

همانطور که اهدافتان را روی کاغذ می‌نویسید، می‌بینید که چقدر برایتان خاص هستند و شاید می‌توانستند بهتر توصیف شوند. بنابرین هدف “کم کردن وزن” به “کم کردن 5 کیلو وزن” تبدیل می‌شود.

نوشتن مهم‌ها نه حاشیه‌ها

بیایید بگوییم شما تصمیم گرفته‌اید 5 کیلو در ماه وزن کم کنید و نحوه انجام آن را در ذهنتان مرور کرده‌اید. همه چیز به خوبی شروع می‌شود. اما ممکن است انگیزه شما رفته رفته کمتر شود و در نهایت آن را فراموش کنید.

یا شاید می‌خواستید کمی وزن کم کنید. اگر اهداف خود را ننوشته باشید، همانطور که انگیزه شما کمتر می‌شود، این هدف به فراموشی سپرده خواهد شد. اما وقتی که آنها جلوی شما بطور سیاه و سفید نوشته شده است، دیگر تلاشی برای دورشدن از هدف انجام نخواهید داد.

نوشتن اهداف ، یک یادآور دایمی

نصیحت دیگری که ممکن است خوانده باشید این است که هدف‌های خود را در جایی بنویسید که هر روز جلوی چشم‌تان باشد. مطمئن شوید که آنها را در جلوی دید می‌گذارید اما جای ثابتی برای آن در نظر نگیرید. چرا؟ چون همین که ذهنتان آنها را در آن مکان می‌بیند، به آن بی‌توجه می‌شود و این خوب نیست. ما پیشنهاد می‌کنیم که این برگه‌ها را هر هفته در جای دیگری قرار دهید تا مغزتان به آنها توجه کند.

یک راه دیگر که به شدت مفید بوده این است که یک کپی از برگه‌ها در داخل دفترچه یادداشت روزانه خود قرار دهید. می‌توانید آنها را به ژورنال بچسبانید و هر بار که آن را در طول روز باز می‌کنید، این برگه را نیز بخوانید. مشاهده روزانه اهداف به یادآوری آنها در ذهن کمک می‌کند.

یک روش جایگزین دیگر این است که برگه را به لیست کارهای روزانه فردایتان بچسبانید. با این روش وقتی برنامه‌تان را برای فردا می‌بینید، این لیست را نیز خواهید دید، آن را خواهید خواند و به لیست فردای آن روز خواهید چسباند.

اگر این هم برایتان کارساز نیست، یک روش دیگر این است که هفتگی یا روزانه به هدف‌هایتان نگاه کنید و آنها را روی یک دفترچه بازنویسی کنید. برای صرفه جویی می‌توانید از کاغذ ضایعات استفاده کنید اما نوشتن بر روی دفترچه اهمیت این هدف را خاطر نشان می‌کند.

آیا زمانی را که در مدرسه مشق می‌نوشتید به خاطر دارید؟ ما چند جلسه را در مدرسه اینگونه می‌گذراندیم و حتی اگر زمان زیادی هم از آن دوران گذشته باشد، احتمالا چیزهایی را که نوشته بودید به یاد دارید.

بازنویسی روزانه اهدافتان به طور متناوب یا هفته‌ای یکبار شاید کسل کننده باشد اما زمان زیادی را نخواهد گرفت و شما با اینکار به خودتان یادآوری می‌کنید که چقدر این اهداف مهم هستند و صدالبته، شما اهمیت اهداف خودتان را به ذهن‌تان القا می‌کنید. سپس قسمت ناخودآگاه فکرتان این گونه واکنش خواهد داد : “واو، بخش خود آگاه ذهن درگیر این موضوع است. باید چیز مهمی باشد

چک لیست

بازبینی مهم است

دلیلی دیگر برای نوشتن اهدافتان این است که یادآوری آنها آسان‌تر می‌شود و فرآیند اجرای آن را می‌بینید. خواندن اینکه می‌خواهید 5 کیلو وزن کم کنید به شما برای انجام این هدف در روزهای آینده نیز کمک می‌کند. شما خواهان انتخاب‌های سالم هستید و خواهید دید که چگونه پیشرفت خواهید کرد.

آن را از لیست حذف کنید

دلیل نهایی نوشتن اهدافتان این است که شما با رضایت می‌توانید آنها را از لیست خود حذف کنید. بدون شک از اینکار رضایت زیادی خواهید داشت. حالا همین حس و حال را تا زمانی که هدفی می‌یابید و می‌خواهید برای آن تلاش کنید حفظ نمایید.

یک جمع بندی

بعد از تمام اینها، نوشتن اهداف از دیدگاه‌های مختلف قابل توجه است. این امر:

 • قسمت‌های مهم هدف را به مغز خاطرنشان می‌کند و باعث می‌شود ذهن‌تان در دستیابی به فرصت‌های رسیدن به هدف شما را یاری کند.
 • باعث می‌شود اهداف خود را شفاف سازی کنید و درک کاملی از آن داشته باشید.
 • امکان شفاف‌سازی اهدافتان را برای داشتن دید کاملی از آن فراهم می‌کند، مخصوصاً اگر آنها را با تصاویر واقعی و اشاره‌های ظریف ترکیب کرده باشید.
 • امکان هیچ کج فهمی یا خطایی را در مراحل بعدی باقی نمی‌گذارد.
 • به عنوان یک یادآور عمل کرده و باعث یادآوری آنها در طول مسیر انجام هدف می‌شود.
 • به شما این امکان را می‌دهد که در صورت رسیدن به آنها، از لیست حذفشان کنید.

در پایان یک نقل و قول است که می‌گوید “یک هدف نوشته نشده چیزی بیشتر از یک آرزو نیست“. اطمینان حاصل کنید که تک تک اهدافتان را بنویسید و تصویری واضح از چیزی که خواهان آن هستید، بسازید. اهدافتان را بنویسید و به طور منظم آنها را بازبینی کنید تا بهترین شانس رسیدن به آنها را داشته باشید.


اگر این مقاله برای شما مفید بوده، لینک این صفحه از سایت رو به بالا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
1 دیدگاه
 1. آرتمیس می‌گوید

  بسیار مفید و آموزنده ، سپاس از شما .
  مقاله بی نظیریه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.