10 کاری که اگر استرس دارید نباید انجام دهید

بسیاری از عوامل استرس‌زا که در زندگی صورت می‌گیرند تحت کنترل ما نیستند. اما پاسخ‌های ما به این چیزها می‌تواند تاثیر بسزایی بر میزان استرس ما داشته باشد. بسیاری از افکاری که ما داریم و اقداماتی که ما انجام می‌دهیم، با تقویت احساسات منفی قبلی که ممکن است داشته باشیم، به مشکلات ما کمک می‌کنند.. بنابراین عاقلانه است که نگاهی به آنچه که می‌توانیم کنترل کنیم بیندازیم و کارهایی را متوقف کنیم که سطوح استرس ما را تداوم بخشیده و بر آنچه که می‌توانیم برای کمک به خودمان بکنیم تمرکز کنیم. موارد زیر عادات بدی هستند که معمولاً توسط افراد تحت استرس انجام می‌شوند که اوضاع را خراب‌تر می‌کند.

 

1. از نشخوار ذهنی(ایجاد مشغله فکری) بپرهیزید

همه ما با چیزهایی مواجه هستیم که باعث استرس می‌شود. طبیعی است که در مورد این عوامل استرس‌زا فکر کنیم و ببینیم چه می‌توانیم بکنیم تا بتوانیم وضعیت را بهتر درک کنیم و آن را تغییر دهیم. اما گاهی اوقات ما می توانیم به نوعی تفکر ناخوشایند یا بیش از حد منفی و  وسواس دچار شویم.  این نوع تفکر به عنوان نشخوار شناخته می‌شود. وقتی گرفتار نشخوار می‌شویم, استرس را تشدید می‌کنیم و با تمرکز بر روی منفی گرایی مداوم آن احساس می‌کنیم. وقتی ما در این الگوی تفکر هستیم, بیشتر تمرکز ما به جای اینکه بر روی “چه چیزی را می‌توانیم اصلاح کنیم“، بر روی “چه چیزهایی اشتباه است” قرار می‌گیرد.

نشخوار فکری بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. به عنوان مثال, براساس یک نظرسنجی در این سایت, تقریباً 70 درصد از خوانندگان خود را اغلب نشخوار(مشغله فکری) می‌کنند و تنها حدود 5 درصد از خوانندگان متوجه می‌شوند که می‌توانند کارها را تقریباً بلافاصله انجام دهند.

نشخوار می‌تواند عادت شود. خبر خوب این است که عادات می‌توانند شکسته شوند (حتی عادات فکری). بیشتر در مورد نشخوار و نقش آن در زندگی یاد بگیرید و ببینید چه کاری می‌توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید.

 

خواب

2. از کمبود خواب خودداری کنید

بسیاری از موارد در سطح استرس ما نقش دارند ، اما کمبود خواب یکی از عواملی است که تأثیر بیشتری نسبت به آنچه ممکن است درک کنیم ایجاد می‌کند.

وقتی خواب کافی نداریم ، نه تنها به استرس واکنش نشان می‌دهیم ، بلکه عملکرد شناختی ما نیز آنقدر تند نیست ، که می‌تواند به اشتباهات انجام شده کمک کند و باعث چرخه اضطراب می شود.

استرس همچنین می تواند بر توانایی ما در خواب باکیفیت تأثیر بگذارد. اما با تمرین بهداشتی خوب مانند اجتناب از استفاده از تلویزیون یا رایانه قبل از خواب ، هر شب در ساعتی منظم خوابیدن و تاریک کردن اتاق می توانید خواب بهتری داشته باشید.

 

3. از خوردن چیزهای مضر اجتناب کنید

آنچه می‌خورید می‌تواند بر احساس شما تأثیر بگذارد. همانطور که خواب از دست رفته می‌تواند واکنش شما را تحت تأثیر قرار دهد ، رژیم غذایی اشتباه نیز ممکن است همینطور باشد. استرس همچنین می تواند بر آنچه شما هوس می‌کنید تأثیر بگذارد و منجر به خوردن احساسی (بدون توجه به عوارض آن) شوید. این می‌تواند یک مشکل بزرگتر را برای کسانی که استرس دارند و سعی می کنند بهتر غذا بخورند ایجاد کند.

 

دوست ناباب

4. از تکیه بر دوستان ناباب خودداری کنید

روابط می‌توانند منبع فوق العاده‌ای برای کاهش استرس باشند. وقتی زمانی که استرس را تجربه می‌کنیم، پشتیبانی عاطفی ، منابع مفید و پایداری که دوستان برای ما به ارمغان می آورند می توانند کاملاً مؤثر در برابر چالش های پیش روی ما باشند.

علاوه بر این ، بسیاری از افراد در شرایط استرسی، بیشتر از همه به دنبال روابط می‌گردند. این پاسخ می تواند به ما کمک کند وقتی که استرس داشته باشیم نیازهای خود را برطرف کنیم. این پاسخ ما را به سمت ارتباط با دیگران و به اشتراک گذاری پشتیبانی سوق می دهد.

گفتنی است، استرس یک رابطه متضاد می تواند تأثیر زیادی بر سلامت و رفاه شما بگذارد. روابطی که گاه حمایتی و گاه غیرقابل پیش بینی با تنش درگیر هستند می‌توانند به خصوص دشوار باشند زیرا حس اساسی عدم اطمینان و تنش وجود دارد. به همین دلیل ، نه تنها دانستن اینکه چه زمانی باید یک رابطه سمی را رها کنیم بسیار مهم است، بلکه این هم مهم است که بدانید چگونه می‌توانید تمام روابط در زندگی خود را تا حد ممکن سالم نگه دارید.

 

5. از زیاده‌روی در برنامه خود اجتناب کنید

زمانی که ما بیش از حد مشغول هستیم، حتی اگر برنامه پر از چیزهای هیجان‌انگیز باشد، صرفاً از کمبود زمان استراحت می‌توانیم احساس استرس بیشتری کنیم. اگر برنامه ما با فعالیت‌های پر استرس و یا غیر ضروری به هم ریخته باشد، انرژی ما بیشتر تخلیه می‌شود. یادگیری نه گفتن به خواسته های خود و قطع چیزهایی در زندگی که استرس شما را افزایش می‌دهد، استراتژی خوبی برای پرورش آرامش درونی است.

 

6. تحریفات شناختی خود را متوقف کنید

الگوهای فکر کردن می‌توانند عادی باشند و آنچه که شما به طور معمول در مورد دنیای خود فکر می‌کنید و به میزان استرس شما کمک می‌کند. اگر الگوهای فکری شما دارای ذهنی خوش بینانه هستند، می‌تواند یک خبر خوبی باشد؛ اگر الگوهای فکری شما به سمت منفی متمایل شوند، می‌تواند کاملاً مخرب باشد. از آنجا که پاسخ استرس ناشی از تهدید درک شده است، نگرشی که احساسات منفی را به حداکثر می‌رساند، اغلب احساس تهدید می‌کند و در نتیجه استرس دارد.

 

ورزش

7. ورزش را متوقف نکنید

ورزش می تواند به شما کمک کند در کوتاه مدت احساس استرس کمتری داشته باشید و در دراز مدت مقاومت خود را نسبت به استرس افزایش دهید. بسیاری از افراد این را می‌دانند ، اما متاسفانه به دلیل اهمال کاری و تنبلی به سمت آن نمی‌روند.

 

8. منفی گرایی نکنید

زمانی که ما کنترل شرایط را در دست نداریم، به احتمال زیاد استرس داریم و جالب اینکه گاهی اوقات احساس می‌کنیم که کنترل کمتری نسبت به آنچه در کنترل ماست داریم! با تشخیص انتخاب‌هایی که داریم – حتی اگر این انتخاب‌های ما نباشند – می‌تواند به ما کمک کند تا احساس قدرت، خوش بینانه، و کم‌تر قربانی شرایط داشته باشیم.

 

9. فرصت ها را از دست ندهید

هنگامی که استرس داریم، اغلب می‌توانیم احساس شکست یا خسته شدن از مبارزه را داشته باشیم و فرصت‌هایی برای به دست آوردن یک وضعیت را از دست بدهیم. در موارد دیگر، ممکن است ناامیدی و یا شکست‌های شخصی را ببینیم و از تلاش برای ادامه کار غفلت کنیم که باعث می‌شود یک شکست موقت به چیزی بسیار بزرگ‌تر تبدیل شود. توسعه نگرش خوش بینانه نه تنها می‌تواند به شما کمک کند که نسبت به آنچه که دارید ممنون و سپاسگزار باشید، همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا موقعیت‌هایی را ببینید . در غیر این صورت ممکن است بیشتر روی چیزهایی تمرکز کنید که استرس شما را تحت فشار قرار می‌دهند.

 

10. استرس خود را نادیده نگیرید

افراد اغلب استرس خود را تا زمانی که تحت تاثیر آن قرار نگرفته‌اند و برای پیشگیری آن بروز نمی‌دهند. مدیریت استرس یک فرآیند مداوم است, نه یک اقدام زمانی. مهم است که یک برنامه مدیریت استرس کلی داشته باشید که نه تنها شامل کاهش استرس و مدیریت استرسی که شما احساس می‌کنید باشد, بلکه در واقع از استرسی که تجربه می‌کنید, آگاه باشید و اجازه ندهید سطوح استرس شما زیاد شود..


اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.